Jubileusz 20-lecia Warsztat Terapii Zajęciowej w Starym Koniecpolu


Warsztat Terapii Zajęciowej w Starym Koniecpolu 15 listopada br. obchodził swoje 20 „urodziny”.

W jubileuszowych uroczystościach zorganizowanych 17 listopada uczestniczyło około 120 osób: przedstawicieli władz powiatu częstochowskiego, władz miasta i gminy Koniecpol, jednostek organizacyjnych naszego powiatu oraz powiatów ościennych, reprezentantów szeroko pojętej pomocy społecznej, byłych i obecnych pracowników Warsztatu, no i przede wszystkim podopieczni placówki i ich najbliżsi. Były okolicznościowe przemówienia, życzenia, prezenty oraz występy artystyczne uczestników Warsztatów. Dla najbliższych przyjaciół i osób wspierających przygotowano piękne białe anioły, a dla wszystkich – ozdobne deseczki, w które można pukać, by odgonić zły los. Było bardzo wesoło i rodzinnie, w niejednym oku pojawiła się łza wzruszenia, gdy niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu mówili o placówce jak o swoim domu, a do opiekunów zwracali się jak do najbliższych sobie osób.

Warsztat w Starym Koniecpolu (mieszczący się obecnie w budynku po zlikwidowanej szkole podstawowej, który władze Koniecpola za przysłowiową złotówkę wydzierżawiły na potrzeby osób niepełnosprawnych), jest placówką dziennego pobytu dla 30 niepełnosprawnych mieszkańców powiatu częstochowskiego, prowadzącą działalność w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej. Zajęcia rehabilitacyjne prowadzone są w pracowniach: kroju i szycia, ceramicznej, stolarsko-modelarskiej, gospodarstwa domowego, plastycznej, rehabilitacji i muzykoterapii. Uczestnicy objęci są również opieką psychologiczną i pielęgniarską. Prowadzone są także działania integracyjne – uczestnicy wyjeżdżają na imprezy sportowe i rekreacyjne, biorą udział w pokazach artystycznych oraz wystawach plastycznych w kraju i poza jego granicami, spotykają się z uczestnikami innych warsztatów, a także z uczniami, przedszkolakami i uczestnikami Centrum Integracji Społecznej.

– Po 20 latach istnienia Warsztatu, nasi uczestnicy stali się zupełnie innymi ludźmi – mówił kierownik WTZ Artur Sygit – Dziś potrafią określić swoje potrzeby, odnaleźć się w grup innych ludzi, stali się uczuciowi, wrażliwi na otaczający ich świat. Życzeniem nas wszystkich jest, aby taka forma pomocy osobom niepełnosprawnym była kontynuowana jak najdłużej z pożytkiem dla tych osób, ich rodzin i całego społeczeństwa.

W ciągu minionych 20 lat w zajęciach warsztatu uczestniczyło łącznie 69 niepełnosprawnych osób. Działalność placówki finansowana jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz dotacji Starostwa Powiatowego w Częstochowie, które m.in. w tym roku (2016) dofinansowało zakup nowego samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *