Barbara Anna Wierzbicka. ,,Konstrukcje”


Kolejną propozycją Związku Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie  w ramach letnich spotkań ze sztuką jest wystawa ,,Konstrukcje”, autorstwa częstochowskiej artystki Barbary Anny Wierzbickiej.

Na wernisaż 14 lipca do siedziby ZPAP, przy Al. NMP 54 w Częstochowie, przybyło wielu gości – przyjaciół artystki i wielbicieli jej twórczości. Spotkanie połączyło dwie pasje Barbary Anny Wierzbickiej – malarstwo i muzykę. Pani Barbara zaprezentowała dziesięć obrazów oraz wraz ze swym Zespołem Bav Space wystąpiła z koncertem, podczas którego wykonała między innymi trzy, nowe piosenki własnego autorstwa. Wystawę zapowiedział prezes ZPAP Krzysztof Malewicz.

Co kryje się pod tytułem ,,Konstrukcje”? – Podeszłam do tematu trochę filozoficznie, gdyż każdemu człowiekowi konstrukcja kojarzy się z budową, obiektami, a ja chciałam przedstawić w swoich obrazach konstrukcje wszystkiego, co nas otacza. Uważam, że wszechświat jest konstrukcją, planeta Ziemia jest konstrukcją, przyroda jest konstrukcją, mieszkańcy naszej Ziemi i wreszcie człowiek. W ten sposób możemy zobaczyć jak wszystko we wszechświecie jest ze sobą łańcuchowo połączone i od siebie zależne – mówi Barbara Anna Wierzbicka. Jak dodaje jest filozofem z zamiłowania. – Każdy ma jakąś filozofię, z którą idzie przez świat. Moja oparta jest na chrześcijaństwie. Przekaz jest prosty: Wszystkim kieruje Bóg. Jest Stwórcą, największym Mistrzem i największym i najwspanialszym Konstruktorem – mówi.

Na wystawie autorka przedstawiła pięć prac olejnych. – Są to obrazy abstrakcyjne, ale mają przypisany temat.  Pierwszy przedstawia zorzę polarną, drugi – kosmos, trzeci – strukturę drzewa, czwarty – budynki i ostatni to konstrukcja odgłosów, ruchu ulicznego, chaosu miasta. Dolna część to rysunki, wykonane techniką mieszaną, gdzie zastosowałam: węgiel, ołówek i piórko. I znowu, pierwszy przestawia konstrukcję budowali, drugi – kosmos, trzeci – pajęczynę, czwarty – kwiatka, piąty rysunek to kieliszek, który narysowałam jednym ruchem ręki, nie odrywając dłoni od papieru – opowiada pani Barbara.

Podkreśla przy tym, że maluje nie tylko abstrakcje, ale także pejzaże, martwe natury, portrety. – Maluję również kopie, które są wymagające dla artysty, bo narzucają pewnego rodzaju ubezwłasnowolnienie, bo nic do nich nie można dodać od siebie. Niektóre  zatrzymuję dla siebie i nawet się nimi szczycę – stwierdza B. Wierzbicka.

Drugą pasją artystki jest muzyka. Barbara Anna Wierzbicka śpiewa, gra na pianinie, pisze teksty piosenek i muzykę do nich. Podczas wernisażu wraz z Zespołem Bav Space wystąpiła z repertuarem częściowo autorskim. Pierwszy człon nazwy pochodzi od inicjałów nazwiska artystki. Zespół powstał 2020 roku. Obrazy pochodzą z różnych okresów twórczości malarki. Jak sama  zaznacza poprzez swoją działalność artystyczną chce przekazywać dobre, pozytywne emocje.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *