Polacy z Kresów Wschodnich z wizytą w Częstochowie


Przez trzy dni, od 16 do 18 grudnia 2016 roku, w Częstochowie przebywali nasi Rodacy z Lwowa i Stanisławowa (obecnie Ukraina). Młodzież i osoby starsze przybyły na zaproszenie senatora RP Artura Warzochy, wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji do Współpracy z Polonią.

Goście zwiedzili Częstochowę oraz modlili się na Jasnej Górze – co jak podkreślali – było do dla nich szczególnym przeżyciem. Uczestniczyli także w spotkaniu wigilijnym NSZZ „Solidarność”. W sobotę, 17 grudnia, zwiedzili Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, przy ul. Jagiellońskiej. Tam odbyło się także uroczyste spotkanie przybyłych do Częstochowy Polaków z przedstawicielami polskiego Parlamentu oraz ze sponsorami, który przyczynili się do zorganizowania przyjazdu.
Młodzież z Polskiego Centrum Kultury w Stanisławowie zaprezentowała koncert wigilijny, który ze wzruszeniem przyjęli obecni na spotkaniu. Wśród zaproszonych gości byli między innymi, przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej: poseł Szymon Giżyński i senator Ryszard Majer. Poseł Jadwigę Wiśniewską reprezentowała dyrektor jej biura Katarzyna Porębińska, poseł Lidię Burzyńską – dyr. biura Sylwia Zasępa. W spotkaniu uczestniczyli także: wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, zastępca rektora AJD dr hab. Zygmunt Bąk, sekretarz PiS Grażyna Matyszczak, radna Sejmiku Wojewódzkiego Beata Kocik, częstochowscy radni Justyna Kielesińska, Monika Pohorecka, Piotr Wrona, przewodniczący Zarządu NSZZ “Solidarność” w Częstochowie Jacek Strączyński i wiceprzewodnicząca Dorota Kaczmarek, dyrektor I LO im. Juliusza Słowackiego Małgorzata Kaim, prezes „Włókniarza” Michał Świącik, przedstawiciele Częstochowskiego Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Wschodnich oraz dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II Krzysztof Witkowski wraz z Małżonką.
Spotkanie zakończono wspólnym,pamiątkowym zdjęciem.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *