Dukat z Zapałczarnią


Wizerunek historycznej Częstochowskiej Fabryki Zapałek znalazł się na dukacie serii promującej najciekawsze miejsca Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Moneta wydana przez Mennicę Polską w 10 tysiącach sztuk obiegowych o nominale 8, odpowiadającemu równowartości 8 złotych, jest do nabycia od 25 sierpnia br. Do końca września można je wymieniać na towary i usługi w sieci PSS Społem Jedność w Częstochowie, punkcie sprzedaży Częstochowskiej Organizacji Turystycznej w Miejskim Centrum Informacji oraz w wybranych obiektach muzealnych na terenie Częstochowy.

8 Dukatów wykonano w technice bimetalicznej, czyli z dwóch metali. Na rewersie projektanci umieścili motywy charakterystyczne dla fabryki, a na awersie motywy wspólne dla Szlaku Województwa Śląskiego oraz Herb Miasta Częstochowy. Termin emisji zaplanowano w taki sposób, aby włączyć się w obchody Święta Miasta.
Uzupełnieniem emisji jest niezwykle krótka seria 500 srebrnych Dukatów, które mają nominał 80. Nie będzie nimi można posługiwać się w sklepach. Srebrne Dukaty są walorami kolekcjonerskimi.
Emisja częstochowskich dukatów jest trzecią poświęconą promocji zabytków Województwa Śląskiego. W czerwcu Mennica Polska wprowadziła w Katowicach do obiegu Balkany, czyli dukaty nawiązujące do kolejki, która górnicy podróżowali do pracy. W sierpniu wspólnie z zabrzańską kopalnią Guido przygotowała dla kolekcjonerów dukaty Skarbniki, które promują tę zabytkową kopalnię.
Z obserwacji Mennicy wynika, że dukaty z serii Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego są bardzo chętnie kupowane przez pasjonatów numizmatyki z całego kraju. W ten sposób informacje o najpiękniejszych zabytkach regionu trafiają do osób z całego kraju.
Historia fabryki
Częstochowska Fabryka Zapałek została założona w 1882 roku przez Karola von Gehliga i Juliana Hucha. Była pierwszym tego typu zakładem na ziemiach polskich. W latach 30-tych XX wieku fabryka zapałek została zmodernizowana po pożarze, który zniszczył ją kilkanaście lat wcześniej. Wówczas zakład wyposażono w nowe maszyny, które funkcjonują do dziś.
Obecnie Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego poza tradycyjnymi zapałkami z popularnej od lat serii Black Cat, produkują również inne niestandardowe wybory – zapałki grillowe, kominkowe i reklamowe.
Atrakcją zakładu jest Muzeum Produkcji Zapałek, które powstało w 2002 roku. Jest jedyną tego typu placówką w Europie. Jest jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Śląska.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *