Jurajska Kooperatywa Spożywcza w Częstochowie


W Polsce coraz modniejsze stają się targi oferujące rozmaite propozycje dla tych, co dbają o jakość ekologiczną swego talerza. I mamy: Targ Pietruszkowy, Fortecę Kręgliccy, Paczkę od Rolnika. Częstochowa, jak się okazuje, nie pozostaje w tyle.

 

W Częstochowie funkcjonuje natomiast Jurajska Kooperatywa Spożywcza, a w niej skupionych – 111 rodzin. Członkowie JKS pracują wolontariacko, by móc zaopatrywać się w produkty bezpośrednio u lokalnych rolników lub zamawiać online w formie zakupów grupowych. Tym sposobem mają dostęp do osobiście sprawdzonego, sezonowego, zdrowego pożywienia, w cenach rozsądnych dla oferowanej jakości.

Gospodarstwa rolników JKS to gospodarstwa ekologiczne, agroekologiczne i permakulturowe, czyli takie, w których nie ma miejsca na inne niż naturalne środki ochrony roślin. Czy rolnicy JKS zyskują coś na dostawach do kooperatywy? Mają pewność odbioru zamówionego towaru, który się nie marnuje. Kupujący nie oczekują niskich cen, wiedzą, co się za nimi kryje w masowym handlu.

JKS to wynik ciężkiej, ale docenianej pracy rolników i zaangażowania uczestników w rozwijanie tej inicjatywy. Tym różni się kooperatywa od zakupów na targu. Każda kooperatywa jest inna. Obecny i przyszły kształt Jurajskiej Kooperatywy Spożywczej zależą od decyzji podejmowanych wspólnie podczas walnych zebrań.

W dyskusjach prowadzonych w zamkniętej grupie w mediach społecznościowych każdy ma szanse dowiedzieć się więcej o tym co zdrowe dla organizmu, a co szkodliwe, jak sobie radzić z brakiem dostępu do produktów przez cały rok oraz jakie zalety ma pożywienie oferowane tu uczestnikom. Odkrywają proste, sezonowe smaki, dzielą się pomysłami kulinarnymi.

Wyjątkowym dodatkiem do JKS są relacje nawiązywane pomiędzy rolnikami i kupującymi. Każde ziarenko kaszy, każda marchewka rosną w zgodzie z naturą. Nie mają idealnego kształtu i barwy, ale są smaczne i zdrowe, szkoda byłoby je zmarnować. Za pożywieniem, do którego ma dostęp JKS, stoi osobiście znany człowiek i jego praca.

Agnieszka Klimecka

 

Fotografia1 (główna): Dorota Wołczyńska ze swoimi warzywnymi skarbami fot.Anna Cerzniewska

 

 

 

F

 

Jacek Czapliński pokazuje, jak powstaje ekologiczna mąka fot. Anna Cerzniewska

 

 

 

Ekologiczny sad Władysława Rygałło z Mstowa fot.Anna Cerzniewska

 

 

 

Artur Rutko, właściciel Koziego Zakątka

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *