Wystawa malarstwa Barbary Sendereckiej


W Sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Rędzinach do 20 kwietnia 2016 roku można podziwiać wystawę malarską częstochowskiego artysty plastyka – Barbary Sendereckiej.

Ekspozycja prezentuje szeroką paletę twórczości pani Barbary. Obejmuje 73 obrazy o różnej treści, w przeważającej większości pejzaże i kwiaty, będące ulubionymi tematami malarskimi artystki. Warto dodać, że pejzaże artystka chętnie przełamuje elementami architektonicznymi. Gros prac to miniatury, w których artystka się specjalizuje. Nie brakuje jednak większych form wypowiedzi plastycznych, którymi Barbara Senderecka udawania swoją wszechstronność.
Kreśląc swój wzorzec twórczy Barbara Senderecka przekazuje radość z obcowania z naturą. Jej niepowtarzalny i zmienny urok, feerię barw i różne stopnie emocji jakie ze sobą niesie. Artystka wyraźnie akcentuje, że jej obrazy odzwierciedlają chwile ze spotkań z przyrodą. – Inspiracje czerpię z bezpośredniego kontaktu z naturą. Natchnienia czerpię podczas plenerów – mówi Barbara Senderecka.
Malarka posługuje się najczęściej techniką oleju i akwareli. Jej prace olejne są wyraziste w swym nasyceniu kolorystycznym, akwarele z kolei cechuje delikatność pędzla i wysublimowana plama. Barbara Senderecka ma wypracowaną paletę barw i siłę przekazu, która nadaje jej rozpoznawalność. Ze wzruszeniem podziwia się jej panoramy morskie, tchnące nostalgią i kojącym szumem wody oraz pejzaże zimy, którym nadaje ciepłe tonacje.
– Cieszę się z tego co robię, malowanie mnie uspokaja, daje szczęście i odskocznię od codzienności. Lubię wernisaże, rozmowy z oglądającymi. Nie boję się krytyki, wręcz domagam się opinii, które traktuję jako cenne wskazówki – opowiada. Podkreśla, że ma kochaną rodzinę. Mąż Marek zawsze obejmuje techniczną stronę oprawienia obrazu, syn i synowa dopingują do pracy, a ukochana wnuczka Dominika podziela zainteresowania i talent babci.
Wystawę w Rędzinach przygotowała Jolanta Brzozowska-Ciura, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Rędzinach. – Ekspozycje malarstwa odbywają się u nas okazjonalne. Panią Barbarę gościliśmy ponownie, po ośmiu latach. Wystawa jest bardzo radosna, Az ciepło robi się na sercu, gdy patrzy się na te rozsłonecznione pejzaże i wielobarwne kwiaty. Wernisaż pani Barbary był kompozycją sztuką wizualnej z muzyką. Koncert rapera Mikołaja Mądrzyka „Miksera” z Częstochowy był niezwykle intrygujący, gdyż wokalista na żywo tworzył piosenki ze słów, które podpowiadali mu goście wernisażu. Akompaniował mu na pianinie grał Michał Rorat – komentuje prezentację dyr. Jolanta Brzozowska-Ciura.

Barbara Senderecka jest nauczycielem filologii rosyjskiej, aktualnie na emeryturze. Swą pasję malarską kształtuje od wielu lat. Od 2012 roku jest członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Ponadto jest członkiem Klubu Malujących Nauczycieli „Koloryt” przy ZNP w Częstochowie, Klubu Twórców „Różni” przy Zarządzie Wojewódzkim ZNP w Katowicach i od 2013 roku – Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa w Opolu.
Za twórczą działalność została uhonorowana Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz statuetką „Stańczyk” im. Janiny Plucińskiej przyznanej przez CSP im. Jerzego Dudy-Gracza za całokształt pracy artystycznej podczas 33. Dorocznej Wystawy Stowarzyszenia.
Barbara Senderecka zawsze bierze udział w wystawach Stowarzyszenia, plenerach malarskich. W swoim dorobku ma jedenaście wystaw indywidualnych Jej prace były prezentowane na licznych wystawach zbiorowych organizowanych w Częstochowie oraz na terenie województw: śląskiego, łódzkiego i opolskiego. W 2015 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Zagłębiowskim Festiwalu Sztuki Art. Passion Festiwal.
URSZULA GIŻYŃSKA

Przy okazji warto kilka słów skreślić o Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach, który realizuje szereg działań kulturalnych. Odbywają się tu zajęcia plastyczne, poszerzane o konkursy, między innymi cieszy się ogromnym zainteresowaniem sztandarowy projekt – wojewódzki konkurs plastyczny „Świat malowany plasteliną”. – Na każdą edycję otrzymujemy przeważnie około 600 prac, ale kiedy tematem były dinozaury wpłynęło 1000 prac – podkreśla dyr. Jolanta Brzozowska-Ciura.
W ośrodku prężnie działa też grupa teatralna, która w swym dorobku ma wiele interesująco zrealizowanych sztuk jak: „ Alladyn”, „Igraszki z diabłem”, „Zakochany pajac”, Śnieżka”. Teraz młodzi artyści pracują nad nową sztuką, która będzie wystawiona w czerwcu br. Ośrodek rozwija również działalność w kierunku literatury, organizując konkursy, wieczory literackie. Prowadzi też zajęcia instrumentalne, w tym naukę gry na gitarze, pianinie, od dwóch lat pod egidą GOK-u rozbrzmiewa orkiestra dęta Prężnie też działa grupa modelarska. Oczywiście nie dyrekcja nie zapomina o rozwijaniu zainteresowań sportowo-ruchowy, funkcjonują tu kluby: karate, jogi i aerobiku dla dorosłych, taniec towarzyski – tu ćwiczy znany klub „Zorba” .
GOK wydaje też pismo „Kurier Rędziński”, prowadzi studio piosenki i może poszczycić się dwukrotnym wydaniem krążków z kolędami i pastorałkami. Wielką dumą jest działające tu koło „Dziergawki”, które tworzą panie uprawiających robótki ręczne, a spod ich zręcznych rąk wychodzą prawdziwe cudeńka, które można oglądać na wystawie w GOK-u.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *