Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga


Wystawę pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości można oglądać w Galerii Dobrej  Sztuki przy al. NMP 47 w Częstochowie od 18 września do 15 października 2020 r.

Zapraszamy na wystawę rzeźb urodzonego w Częstochowie Samuela Willenberga, syna Pereca Willenberga, autora pomnika 40 tys. ofiar częstochowskiego getta odsłoniętego w 2009 r. w naszym mieście przy ulicy Strażackiej.

Artysta był jednym z więźniów, którym 2 sierpnia 1943 r. udało się uciec z obozu koncentracyjnego w Treblince. Dzielił się swymi przeżyciami tworząc przejmujące prace plastyczne, a także towarzysząc wraz z żoną wycieczkom z Izraela, przyjeżdżającym do Polski, w tym także do Częstochowy. To tutaj, w Muzeum Żydów Częstochowian przy ul. Katedralnej 8, można podziwiać jedną z jego rzeźb, która pokazujemy na wystawie stałej.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, 28 stycznia 2020 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” w Warszawie po raz pierwszy zaprezentowano ogólnopolską wystawę Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja składająca się z 15 rzeźb pokazywana była później w siedzibie IPN w Lublinie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w siedzibie IPN w Krakowie. Teraz możemy ją oglądać w rodzinnym mieście Artysty, w Częstochowie.

 

Wystawę można oglądać w Galerii Dobrej  Sztuki przy al. NMP 47 od 18 września do 15 października 2020 r.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *