ŚWIADOMOŚĆ A ZDROWIE


W pierwszą niedzielę lipca, w podcieniach budynku Liceum Sienkiewicza częstochowscy lekarze specjaliści czekali na pacjentki, aby udzielić im bezpłatnych porad i konsultacji z zakresu schorzeń piersi, schorzeń ginekologicznych, prowadzenia ciąży, onkologii, radioterapii, chemioterapii i innych. Akcję zorganizowało, mieszczące się w alei NMP 31, Centrum Medyczne “Małgorzata”, które zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń piersi i chorób nowotworowych. Szeroko nagłośniona akcja skierowana była szczególnie do kobiet w średnim wieku, które w tym dniu również mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. “Im wcześniej odkryje się zalążek choroby piersi, tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie” – mówił znany aktor Marek Ślosarski, który rownież włączył się do akcji.
Z badania mammograficznego skorzystało 70 zapisanych uprzednio pacjentek, a 40 – z badania ultrasonograficznego. Wypożyczenie mammobusu, który przyjechał do nas z Wrocławia sponsorowały dwie firmy farmaceutyczne Schering i Glaxo. Wśród lekarzy, którzy służyli swoją wiedzą i umiejętnościami byli specjaliści ginekologii i położnictwa, neurolog specjalista rehabilitacji medycznej, specjalista chemioterapii i radioterapii medycznej, specjalista chirurg i specjalista anestezjolog.
Mimo deszczowej pogody przyszło wiele kobiet, aby skorzystać z porady czy rozwiać dręczące je wątpliwości. Schorzenia piersi nadal bowiem należą w naszym społeczeństwie do chorób wstydliwych. Bywa, że kobieta zauważy zmiany, lecz nie idzie do lekarza, powodowana fałszywym wstydem lub przekonaniem, że jakoś to będzie. Niestety, przeważnie nie jest. A przecież wystarczy dokładnie oglądać i regularnie badać pod prysznicem swoje piersi, aby niemalże natychmiast wykryć wszelkie zmiany i skutecznie je wyleczyć.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *