Tomasz Sętowski otrzymał Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”


9 grudnia w kinoteatrze Rialto marszałek woj. śląskiego wręczył nagrody marszałka woj. śląskiego w dziedzinie kultury. Oprócz nagród marszałka zostały również wręczone: prestiżowy Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Tomaszowi Sętowskiemu oraz nagroda okolicznościowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zbigniewowi Cierniakowi nagroda okolicznościowa.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Tomasz Sętowski
Urodził się w Częstochowie, gdzie stworzył miejsce wyjątkowe, które sam nazwał „Muzeum Wyobraźni”, stanowiące część galeryjną i pracowniczą. Zwiedzając magiczne pomieszczenia możemy napotkać monumentalne instalacje a zwiedzający czują się jak bohaterowie opowieści z jego obrazu.
Tomasz Sętowski absolwent częstochowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej na Wydziale plastycznym a obecnie Akademii im. Jana Długosza.
W 2009 roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności twórczej.
Tomasz Sętowski – artysta żyjący w zaświatach wyobraźni, uważany jest przez wielu krytyków sztuki jako jeden z najpopularniejszych i najbardziej interesujących polskich artystów współczesnych oraz najzdolniejszych artystów malarzy młodego pokolenia.
Jego prace znajdują się w licznych znaczących kolekcjach prywatnych i muzealnych, między innymi w Muzeum Sztuki Fantastycznej w Szwajcarii, Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Pokazywane są w najlepszych polskich galeriach, m.in. Katarzyny Napiórkowskiej i Galerii SD w Warszawie oraz Anny Kareńskiej w Poznaniu.
Prace Sętowskiego znajdują się także w kolekcjach prywatnych Teresy Żylis-Gary i Bogusława Kaczyńskiego, którzy byli również bohaterami jego obrazów. Na osobistą prośbę Waldemara Łysiaka praca „Zamkowy Goleon” zdobiła okładkę bestsellera „Statek”. Wiele razy reprodukcje prac zdobiły okładki innych książek, gazet i podobnych wydawnictw.
W 1998 roku jedna z czołowych galerii sztuki współczesnej w Nowym JorkuStricoff Fine Art Lfd poszukiwała oryginalnego malarza z Europy Środkowej i z ponad stu nazwisk Amerykanie zdecydowali, postawić na Tomasza Sętowskiego. Pierwszym krokiem była prezentacja twórczości na największych na świecie targach sztuki w Nowym Jorku. Na nowojorskim ARTHPO prace Sętowskiego pojawiają się często, a w 2000 roku sam artysta był gościem galerii.
W 1999 roku podczas targów w Gandawie okazało się , że twórców o podobnym sposobie opisywania świata zalicza się do nurtu „realizmu magicznego. Przedstawicieli tego gatunku sztuki, który obecnie święci triumfy na całym świecie jest niewielu, a Tomasz Sętowski jest w tym gronie prawdopodobnie jedynym Polakiem. Wszedł przebojem do środowiska twórców i wielbicieli fantastyki. Zaowocowało to przedstawieniem jego dorobku w magazynie “Nowa Fantastyka” i dwukrotną prezentacją prac w galerii miesięcznika. Sętowski nie boi się podejmować trudnych wyzwań. Kilkakrotnie zdarzyło się, że malował obraz przez kilka dni w asyście zgromadzonych widzów, odsłaniając własny magiczny teatr malowania.
Szybko został dostrzeżony za granicą. Wystawiał w Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Belgii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tomasz Sętowski został zaproszony do udziału w Biennale we Florencji. Są to najbardziej prestiżowe biennale w Europie. Od 2000 roku artysta prezentuje swoje prace w prestiżowych domach sztuki w Aspen.
W roku 2005 rozpoczął współpracę z jedną z najbardziej znanych galerii nowojorskich CFM galery, gdzie jego prace są prezentowane obok płócien Salvadore Dali, Leonor Fini, Michaela Parkesa. Prace prezentuje również w innych galeriach w USA, m.in. San Francisco, Santa Fe.
W marcu 2010 roku zaprezentował swą twórczość w Amsterdamie na międzynarodowym pokazie „Dreamscape”, swoją sztukę promowało tam dwudziestu najwybitniejszych artystów z nurtu „realizmu magicznego” m.in. Gil Bruvel, Daniel Merriam i Victor Safonkin. Malarstwo Sętowskiego zdobyło ogromne uznanie publiczności i organizatorów „Dremscape”, gdzie z przyjemnością będą gościć jego sztukę w kolejnych edycjach tego wyjątkowego wydarzenia.
Wystawia m.in. w Nowym Jorku, Las Vegas, Dubaju i Abu Dhabi – był jednym z pierwszych zachodnich artystów, który pojawił się w Emiratach Arabskich. Kapituła marki Rolls Royce nadała mu tytuł ambasadora jednego z najbardziej prestiżowych modeli tej marki w roku 2007. W trakcie trwania wyścigów Grand Prix Formuły 1 w 2010 roku na Yas Island w Abu Dhabi, stolicy Emiratów Arabskich odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac Sętowskiego, która była towarzyszącą atrakcją dla organizatorów i gości tego wydarzenia.
Wystawy Tomasza Sętowskiego cieszą się ogromnym powodzeniem wśród publiczności.
Czytelnicy Gazety Wyborczej docenili sztukę i doskonały warsztat artysty przyznając mu nagrodę „Twórca roku”, a wystawę jego prac pt. „Teatr Magiczny” w Miejskiej Galerii Sztuki ogłaszając wydarzeniem kulturalnym roku, a w 2000 roku kapituła złożona z osobistości polityki i kultury przyznała mu tytuł „Artysta XX wieku”.
Jedna z największych w Polsce oficyn wydawniczych Muza S.A. wydała album “Sętowski- teatr magiczny” uzupełniając polskim artystą serię wydawnictw przedstawiających największe sławy historii malarstwa. Zamieszczono w nim prace Sętowskiego z ostatnich lat – obrazy, rysunki i szkice oraz dodatkowo rzeźby, które są wykonywane przez autora okazjonalnie, aby uatrakcyjnić prezentacje obrazów. Po odniesieniu sukcesu wydawniczego trwają przygotowania do wydania kolejnej publikacji.
W roku 2008 wydany został album prezentujący dorobek Tomasza Sętowskiego we wspólnej książce z cenionym artystą amerykańskim Danielem Meriamem, album ukazał się przy okazji wspólnej wystawy artystów w Dubaju.
Jego obrazy wielokrotnie gościły na okładkach pism i wydawnictw. O twórczości artysty ukazało się kilka publikacji albumowych m.in. dwie przygotowane przez wydawnictwo „Muza” S.A, prezentując dorobek artysty na przestrzeni 20 lat. Sętowski przez wielu krytyków sztuki uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów współczesnych.
W grudniu 2012 ukazały się dwie nowe publikacje: „Bramy Atlantydy” – bibliofilska perła, wycieczka po zatopionych krainach T. Sętowskiego, oraz „Resurection stone” – wydanie kolekcjonerskie, limitowane 500 szt. Magiczny box zawiera album malarstwa T. Sętowskiego.
Tomasz Sętowski w 2006 roku otrzymał zaszczytną nominację członka honorowego Business Centre Clubu za wkład w promocję regionu, angażowanie w problematykę gospodarczą i charytatywną działalność, rozsławianie naszego regionu na całej kuli ziemskiej. Sętowski nie pozostaje obojętny na problemy innych ludzi. Kilka razy w roku przekazuje swoje prace na rzecz organizacji charytatywnych.
W swojej pracowni – galerii „Muzeum Wyobraźni” edukuje młodych zdolnych studentów, którzy pod jego kierunkiem tworzą dzieła plastyczne prezentowane na wielu krajowych wystawach i ekspozycjach. W jego galerii odbywają się charytatywne koncerty, to również miejsce spotkań twórców z autorską aranżacją wnętrz , stwarzające możliwości rozmowy z samym artystą i kontemplacji jego dzieł, jest to jedna z atrakcji turystycznych miasta.
Najbliższe zaplanowane wystawy:
14 września 2013 – „The Imaginarium of Senti’ – Festival Jazz&Art&Fashion
“Dreamscape 2013” – Germany, Belgium, Netherlands – wystawa objazdowa od września 2013 do kwietnia 2014
listopad 2013 – „Salon Marchand” – Muzeum Narodowe, Plac Konstytucji, Warszawa
marzec 2014 – Ambasada, Helsinki, Finlandia
2014 – Muzeum Narodowe w Gdyni
Tomasz Sętowski uznany jest za jednego z najzdolniejszych artystów malarzy młodego pokolenia.
Omijając drogę konkursów plastycznych postanowił skierować swe baśniowe opowieści prosto do najlepszych krytyków – publiczności. Owacyjne przyjęcie prac na pierwszych wystawach zaowocowało dużym zainteresowaniem ze strony kuratorów sztuki w Polsce i za granicą. Efekt był niemal natychmiastowy – prace artysty włączono do objazdowej wystawy „Surrealiści Polscy”.
Twórców o podobnym sposobie opisywania świata zalicza się do nurtu „realizmu magicznego”. Przedstawicieli tego gatunku sztuki, który obecnie święci triumfy na całym świecie jest niewielu, a Tomasz Sętowski jest w tym gronie prawdopodobnie jedynym Polakiem.
Sętowski ma w dorobku ponad 80 wystaw indywidualnych i wiele zbiorowych w kraju i za granicą.
W 2008 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy za całokształt pracy artystycznej i ogromny dorobek oraz osiągnięcia w dziedzinie plastyki, a w 2009 roku Nagrodę okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZBIGNIEW CIERNIAK
Zbigniew Cierniak od 1992 roku zatrudniony jest w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, pełniąc w instytucji wiele funkcji, na różnych szczeblach organizacyjnych. Był członkiem działu artystycznego początkowo jako artysta tancerz – śpiewak, a w ostatnich latach kariery scenicznej solista tancerz – śpiewak. Doceniając talent organizatorski Zbigniewa Cierniaka, w 1997 roku Stanisław Hadyna mianował go na stanowisko inspektora chóru. W historii Zespołu „Śląsk” był pierwszym tak młodym inspektorem w dziale artystycznym. Zaangażowanie i efektywna praca na tym stanowisku zaowocowały kolejnym awansem. Od 1999 roku pełnił funkcję Organizatora Pracy Artystycznej. W maju 2008 roku powierzono mu stanowisko Pełnomocnika Dyrektora do spraw marketingu i promocji działalności artystycznej, a następnie decyzją Zarządu Województwa Śląskiego, objął funkcję Zastępcy Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. 1 czerwca 2011 roku, po zakończeniu procedury konkursowej, Zarząd Województwa Śląskiego powołał Zbigniewa Cierniaka na stanowisko Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Przechodząc przez wszystkie szczeble kariery zawodowej doskonale realizuje zadania nałożone na Zespół „Śląsk”, gwarantując przy tym budowanie nowoczesnej i prestiżowej instytucji kultury. Stara się zachować unikatowy charakter Zespołu „Śląsk”, dbając o ochronę i popularyzację bogactwa kultury narodowej i ludowej. Wykorzystuje również wszelkie możliwości poszukiwania nowych przestrzeni rozwoju Instytucji.
Zbigniew Cierniak pełniąc funkcję Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” przyczynia się do promocji Województwa Śląskiego jako animator wielu artystycznych sukcesów m.in. trasy koncertowej z Goranem Bregovićem, koncertów dla publiczności angielskiej w Southampton, prestiżowej trasy po Ukrainie i Białorusi z okazji Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej czy koncertu przy Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Przez kilka ostatnich lat pracy w Zespole „Śląsk” był projektodawcą wielu przedsięwzięć zagranicznych, inicjował i podtrzymywał kontakty m.in. z impresariatami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Niemczech. Dzięki temu Zespół „Śląsk” zrealizował wiele koncertów zagranicznych. W przeciągu dwóch lat zarządzania Instytucją kultura polska była prezentowana między innymi na scenach w: Czechach, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Monaco, Wielkiej Brytanii, Ukrainie i Białorusi. Zainicjował udział Zespołu „Śląsk” w światowych targach artystycznych w Szanghaju, w Nowym Jorku (ISPA i APAP), Freiburgu i Grecji. Już jako Zastępca Dyrektora Zespołu „Śląsk” szczególną uwagę zwrócił na możliwość promocji Zespołu oraz rozwoju turystyki kulturalnej w ramach działalności Śląskiej Organizacji Turystycznej. Dzięki zaangażowaniu Zbigniewa Cierniaka, Zespół jest członkiem tej organizacji i promuje Województwo Śląskie uczestnicząc
w Międzynarodowych Targach Turystycznych. Z jego inicjatywy Zespół „Śląsk” przystąpił do prestiżowej Międzynarodowej Rady Tańca działającej pod egidą UNESCO (CID UNESCO). Od 2011 roku Zbigniew Cierniak posiada także osobisty certyfikat członkostwa w CID UNESCO.
Przez cały okres swojej działalności artystycznej wiele uwagi i zaangażowania poświęcił także działalności w Stowarzyszeniu Związku Artystów Scen Polskich. Był aktywnym członkiem Zarządu Oddziału Śląskiego ZASP, członkiem Zarządu Sekcji Tańca. Za swoje zasługi dwukrotnie został wyróżniony dyplomem uznania ZASP – „Za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno – aktorskiej na Scenach Estradowych, za całokształt pracy artystycznej, jak również za działalność na rzecz ZASP” (2001 rok) oraz dyplomem uznania ZASP –
„Za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno – tanecznej na światowych scenach muzycznych z Zespołem Pieśni i Tańca “Śląsk” im. St. Hadyny, za całokształt pracy artystycznej, jak również za działalność na rzecz ZASP” (2006 rok).
Warto podkreślić, iż jako Dyrektor Zespołu „Śląsk” – Zbigniew Cierniak, kieruje zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą działania Zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Rocznie Zespół realizuje ok. 120 koncertów w kraju i za granicą, upowszechniając tym samym dobra kultury: tradycję, obyczaje, śpiew, taniec i muzykę ludową. Zespół „Śląsk” został powołany do upowszechniania i ochrony dóbr kultury, z łatwością spełnia to poprzez prezentowanie wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. Ponadto Zbigniew Cierniak stale współpracuje z autorytetami
w dziedzinie kulturoznawstwa, które gwarantują realizację widowisk na najwyższym poziomie artystycznym.
Dzięki staraniom Zbigniewa Cierniaka, od 2011 roku niektóre koncerty Zespołu „Śląsk” zyskały prestiż o wymiarze narodowym poprzez obecność Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Prezydent RP brał udział w uroczystościach na Górze Św. Anny z okazji 90. Rocznicy III Zwycięskiego Powstania Śląskiego w 2011 roku, podczas Dnia Śląskiego w Warszawie oraz w obchodach z okazji 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 2012 roku. 20 stycznia 2012 roku po raz pierwszy w historii miała miejsce wizyta Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego w siedzibie Zespołu „Śląsk”, gdzie spotkał się
z reprezentantami środowiska regionalnej kultury. Zespół „Śląsk” zaprezentował swoje najbardziej znane utwory z repertuaru ludowego i otrzymał Ryngraf z dedykacją „W uznaniu niepowtarzalnego wkładu w krzewienie polskiego dziedzictwa kulturowego” podarowany przez Prezydenta RP. Dodatkowym wyróżnieniem był patronat honorowy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nad Jubileuszem 60-lecia Zespołu „Śląsk”. Pod przewodnictwem Dyrektora Zbigniewa Cierniaka, Zespół „Śląsk” świętował Jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Z wielkim sukcesem odbyły się m.in. koncerty w katowickim „Spodku” (8 czerwca 2013 roku) oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie (24 czerwca 2013 roku).
Zbigniew Cierniak przyczynił się również do rozwoju współpracy z Radiem Katowice przy realizacji „Wesela na Górnym Śląsku” Stanisława Ligonia w wykonaniu Zespołu „Śląsk”. Premiera odbyła się 8 grudnia 2012 roku w Teatrze Śląskim uświetniając uroczystą Galę
z okazji 85 – lecia Radia Katowice. Zbigniew Cierniak podczas Gali odebrał z rąk Prezesa Henryka Grzonki nagrodę „Żeleźnioka Karlika”.
Poszukując nowych form artystycznej ekspresji Zespołu „Śląsk”, Zbigniew Cierniak jest pomysłodawcą i inicjatorem nowego programu – spektaklu „Flirt każdego może spotkać…”. Premierowy spektakl został zaprezentowany w 2012 roku i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, pokazując tym samym zupełnie nowe i zaskakujące oblicze artystów Zespołu „Śląsk”.
Zbigniew Cierniak angażuje się w działania edukacyjne, które realizuje przez powołany dział Zespołu „Śląsk” – Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, który w ramach programowej działalności, doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli o bogactwach artystycznych Regionu. Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej zajmuje się promocją dorobku Zespołu poprzez działania edukacyjne i stwarzanie warunków żywego kontaktu
z regionalnym dorobkiem kulturowym. Działalność Centrum ciągle się rozwija. Liczne konferencje, spotkania integracyjne firm, szkolenia, koncerty edukacyjne, warsztaty wokalno – taneczne dla szkół, wycieczki, Letnia Szkoła Artystyczna (nauka tańców narodowych
i ludowych, tańca współczesnego oraz warsztaty wokalne), Przegląd Piosenki Dziecięcej im. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie”, „Międzynarodowy Konkurs Muzyki
i Pieśni im. Stanisława Hadyny” – to tylko niektóre z działań. Rozwinęła się również działalność wydawnicza. Systematycznie, pod egidą „Śląska”, pojawiają się wydawnictwa książkowe dokumentujące działalność Zespołu oraz książki sławiące bogactwo kultury narodowej, z jej ludowymi korzeniami. Zespół „Śląsk” zyskał możliwości pełnego wykorzystania swojego potencjału merytorycznego i rozwija całą paletę działań edukacyjnych. Wciąż poszerza i doskonali bogatą działalność programową.
Od 2011 roku w ramach realizowanych zadań artystyczno – edukacyjnych Zespołu „Śląsk”,
z inicjatywy Zbigniewa Cierniaka, rozpoczął swoją działalność Chór Chłopięcy „Śląskie Słowiki”. Celem chóru jest kształtowanie wrażliwości młodych śpiewaków na sztukę muzyczną, rozwijanie muzykalności i predyspozycji wokalnych, pielęgnowanie i pogłębianie wielowiekowej, bogatej tradycji polskich chórów chłopięcych.
Nowo zainicjowanym przez niego przedsięwzięciem edukacyjnym był projekt „Roztańczymy Bytom”, który został zrealizowany w 2012 roku przez Zespół „Śląsk” w sześciu przedszkolach Bytomia. Projekt obejmował: zajęcia umuzykalniające, rytmiczne, wokalne, podstawy tańca oraz proste tańce i zabawy taneczne. Głównymi celami były: kultywowanie wartości kultury ludowej i narodowej, prezentowanie i popularyzowanie bogactwa śląskiego folkloru, wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z Bytomia, promocja Bytomia, rozwijanie współpracy i nawiązywanie kontaktów z placówkami kulturalnymi z okolicy, poszukiwanie dzieci z talentem i predyspozycjami artystycznymi. W związku z wielkim sukcesem projektu
i ogromnym zainteresowaniem w 2013 roku będzie on realizowany w Myszkowie.
Dbając o ochronę i popularyzację kultury ludowej oraz upowszechnianie dorobku artystycznego Zespołu, Zbigniew Cierniak doprowadził do wydania: płyty CD z kolędami niemieckimi, filmu DVD „W pogoni za wiosną – filmowy portret Stanisława Hadyny” oraz płyty DVD z koncertem „A to Polska właśnie”.
Przez ostatnich kilka lat dokładał wszelkich starań i zabiegał o pozyskiwanie pozabudżetowych środków finansowych krajowych i unijnych, dzięki czemu Zespół „Śląsk” otrzymał dofinansowanie na kilka projektów na działalność kulturalną.
Obecnie jednym z ważniejszych działań prowadzonych przez Dyrektora Zbigniewa Cierniaka jest realizacja projektu p.n.: „Rewitalizacja Zespołu pałacowo – parkowego w Koszęcinie
w ramach tworzenia Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej II i III etap”. Projekt będzie realizowany do połowy 2014 roku, jego koszt to 38 730 641,00 zł. 25 000 000,00 zł Zespół „Śląsk” otrzymał jako dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą kwotę
13 730 641,00 zł dotuje – Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Dzięki realizacji projektu wzrośnie atrakcyjność turystyczna Województwa Śląskiego.
Zbigniew Cierniak, przez cały okres swojej działalności artystycznej wiele uwagi
i zaangażowania poświęcał działalności charytatywnej. Działania te zintensyfikował po objęciu stanowiska Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w czerwcu 2011 roku. Dzięki jego zaangażowaniu „Śląsk” współpracuje z wieloma instytucjami, które niosą pomoc potrzebującym i niepełnosprawnym. Dobrym przykładem jest stała współpraca z Ośrodkiem Rehabilitacyjno – Edukacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Rafała Archanioła w Rusinowicach, gdzie Zespół wielokrotnie koncertował oraz wspiera podopiecznych Ośrodka z całej Polski organizując warsztaty edukacyjne. Także za te działania, we wrześniu 2011 roku w Lublińcu, odebrał w imieniu Zespołu wyróżnienie Stowarzyszenia „Purpurowe Serce”, za wspieranie osób niepełnosprawnych.
Zespół pod kierunkiem Zbigniewa Cierniaka, wspiera także Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej pod kierownictwem prof. Alicji Chybickiej we Wrocławiu. Kilkakrotnie koncertował także podczas charytatywnych akcji na rzecz Szpitala Śląskiego
w Cieszynie, stale współpracując z Fundacją Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. Ciekawą inicjatywą są także występy charytatywne dla pensjonariuszy zakładów karnych. Artyści „Śląska” występowali w zakładach karnych w Strzelcach Opolskich, Przywarach i Lublińcu.
Dzięki jego inicjatywie Zespół „Śląsk” uczestniczy także w wielu akcjach charytatywnych,
z których warto wymienić ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka” czy lokalny, ale bardzo prestiżowy projekt „Dziennika Zachodniego” pt. „Wybierz sobie Mikołaja”, podczas którego zbierano fundusze na rzecz Hospicjum Cordis w Katowicach. Zespół „Śląsk” wziął także udział w aukcji charytatywnej na rzecz Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Co najważniejsze, jego postawa i zaangażowanie pozwalają przełamywać bariery poprzez umożliwienie uczestnictwa osób niepełnosprawnych we wszelkich imprezach plenerowych
w siedzibie Zespołu „Śląsk” czy spotkania artystów z osobami niepełnosprawnymi, szczególnie z dziećmi. Jest członkiem Rady Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.
Za swoją działalność Zespół „Śląsk” był wielokrotnie nagradzany, a w ciągu ostatnich kilku lat otrzymał tak prestiżowe wyróżnienia jak: Platynowa Płyta za album „Karolinka” (2008), Nominacja do nagrody Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – TOTUS 2008, w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, Złota odznaka za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2008), Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji „Ambasador Spraw Polskich” (2009), „Skrzydła Merkurego” – za promocję kultury polskiej
i międzynarodowej na świecie (2009), Nagroda im. Stanisława Ligonia (2009), Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu (2009) czy „Lux ex Silesia” – nagroda Metropolity Katowickiego, arcybiskupa Damiana Zimonia (2009). W 2010 roku pojawiły się kolejne sukcesy: nominacja do nagrody „Fryderyk 2010” za płytę „Hej, koło Cieszyna”, tytuł Honorowy Ambasador Polskiego Biznesu, nagroda w konkursie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego „Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich”, tytuł „Ambasador Śląska” w kategorii kultura w plebiscycie czytelników „Dziennika Zachodniego” (2010), nagroda honorowa w pierwszej edycji konkursu „Marka – Śląskie” w kategorii Kultura
„z podziękowaniem za znaczący wkład w rozwój Województwa Śląskiego” (2010) czy godło „Gwiazda Spichlerza” przyznawane przez Lokalną Grupę Działania „Spichlerz Górnego Śląska”. Zespół „Śląsk” otrzymał również prestiżową nagrodę polskich przedsiębiorców „Honorowy Ambasador Polskiego Biznesu” za niepowtarzalny dorobek w propagowaniu tradycji i kultury polskiej (2010), Cieszyński Kwiat Przyjaźni – nagrodę za wieloletnią współpracę i wspieranie działalności cieszyńskiego szpitala (2011), został nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2010 dla albumu „Hej, koło Cieszyna” Pieśni Ziemi Cieszyńskiej. Otrzymał także nagrodę główną w III edycji ogólnopolskiego konkursu Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii Zabytek za projekt Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej w Koszęcinie (2010), zajął I miejsce w kategorii „Kultura”
w konkursie „Fundusze na medal” plebiscytu „Dziennika Zachodniego” za projekt inwestycyjny „Rewitalizacja zespołu pałacowo – parkowego w Koszęcinie w ramach tworzenia Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej – II i III etap” (2011). W 2012 roku Zespół został uhonorowany Nagrodą Specjalną Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach dla „Największego Ambasadora Śląskości” (2012). W 2013 roku Śląską Nagrodą im. Juliusza Ligonia „za twórczy wkład w rozwój kultury polskiej” oraz Nagrodą Specjalną TOTUS zwaną Katolickim Noblem za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury w roku 60. rocznicy działalności artystycznej, a w szczególności za propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II .
Medale, odznaki, nagrody i wyróżnienia:
– Dyplom uznania ZASP – „Za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno – aktorskiej na Scenach Estradowych, za całokształt pracy artystycznej, jak również za działalność na rzecz ZASP”- 20 maja 2001r.
– Dyplom uznania ZASP – „Za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno – tanecznej na światowych scenach muzycznych z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, za całokształt pracy artystycznej, jak również za działalność na rzecz ZASP – 20 maja 2006 r.
– Zasłużony Działacz Kultury – 24.03.2003 r.
– Brązowy Krzyż Zasługi – 15.05.2007 r.
– Nagroda Prezydenta Miasta Zabrze w „Dziedzinie Kultury” – 01.10.2008 r.
– Złota Odznaka Zasłużony dla Województwa Śląskiego 2012 r.
– Srebrna statuetka Absolwenta Roku Politechniki Częstochowskiej – za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej i kreowanie pozytywnego wizerunku Politechniki Częstochowskiej – 2012 r.
– Order św. Stanisława – Klasa II – Krzyż Komandorski z Gwiazdą – 2012 r.
– Nagroda „Żeleźniok Karlika” – 2012 r.
– Wyróżnienie „Kordelas Leśnika Polskiego” – 2012 r.
– ARION – najwyższa nagroda Zarządu Sekcji Teatrów Muzycznych, Opery, Operetki, Baletu i Musicalu Związku Artystów Scen Polskich – za wybitne zasługi w pracy środowiska artystów i całokształt pracy artystycznej – maj 2013 r.
– Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju
i upowszechniania kultury – czerwiec 2013 r.
– Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” – czerwiec 2013 roku
– Nagroda Honorowa Osobowość Roku – Marka Śląskie – wrzesień 2013 r.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *