PROKURATURA CZĘSTOCHOWA. Błyskawiczna reakcja, tymczasowy areszt w sprawie wypadku drogowego w Kłobucku


– Prokuratura Rejonowa w Częstochowie przedstawiła zarzuty sprawcy śmiertelnego wypadku drogowego, do którego doszło 16 czerwca 2024 roku w Kłobucku – informuje Rzecznik Prasowy, prokurator Tomasz Ozimek.

 

Dotychczasowe ustalenia śledztwa

W toku dotychczasowego śledztwa ustalono, że 16 czerwca 2024 roku w Kłobucku 19-letni Olaf K., prowadząc samochód marki Mercedes, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył prawym bokiem w betonowy słup. Na skutek uderzenia, wyniku odniesionych obrażeń śmierć poniosła 18-letnia pasażerka. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że w chwili zdarzenia kierowca znajdował się w stanie nietrzeźwości (1,55 promila alkoholu we krwi).

Zarzuty dla sprawcy

W toku śledztwa prokurator przedstawił Olafowi K. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego, na skutek naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez niedostosowanie prędkości pojazdu do panujących warunków drogowych oraz zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Przesłuchany przez prokuratora Olaf K. nie przyznał się do przedstawionych mu zarzutów popełnienia przestępstw i odmówił złożenia wyjaśnień.

Tymczasowe aresztowanie podejrzanego

Po przesłuchaniu podejrzanego prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie wobec Olafa K. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Prokurator motywował swój wniosek surową karą grożącą podejrzanemu. 18 czerwca 2024 roku Sąd Rejonowy w Częstochowie uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec Olafa K. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Z uwagi na stan zdrowia sprawcy posiedzenie aresztowe odbyło się na terenie szpitala, w którym przebywa podejrzany.

Zaplanowane czynności procesowe

W trakcie dalszego śledztwa zostanie przeprowadzona sekcja zwłok pokrzywdzonej, celem ustalenia bezpośredniej przyczyny jej zgonu. Ponadto prokurator uzyska opinię biegłego ds. ruchu drogowego oraz wyniki zleconych badań toksykologicznych, dotyczących zawartości środków narkotycznych w organizmie sprawcy.

Zagrożenie karą

Zarzucane podejrzanemu przestępstwo spowodowania wypadku drogowego jest  zagrożone karą pozbawienia wolności od 5 do 20 lat.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *