Sensacja w Grodzisku Wielkopolskim!

Mistrz Polski – Raków Częstochowa niespodziewanie przegrał (1;2) w niedzielę, 11.lutego br. na wyjeździe z broniącą się przed spadkiem – poznańską Wartą w spotkaniu 20.Kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Trafienia dla gospodarzy były autorstwa Kajetana Szmyta (3′) oraz Stefana Savicia (20′). Jak się później okazało, honorowe trafienie dla częstochowian zdobył w czwartej minucie doliczonego czasu gry pierwszej części sptkania, Bartosz Nowak strzałem z rzutu karnego.

Niedzielne spotkanie na Stadionie Respect Energy w Grodzisku Wielkopolskim jeszcze tak na dobre się nie rozpoczęło a gospodarze już od 3.minuty prowadzili z ekipą Dawida Szwargi, 1:0. Na strzał z za pola karnego zdecydował się Kajetan Szmyt.

Po dośrodkowaniu w pole karne Rakowa, piłkę źle wybił Bogdan Racovitan tuż pod nogi wychowanka “Zielonych”. Piłka po Jego uderzeniu odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do bramki Vladana Kovacevicia!

Po zdobyciu gola gospodarze grali coraz lepiej i i coraz częściej przedostawali się pod bramkę Rakowa. Drugiego gola podopieczni Dawida Szulczka zdobyli w 20.minucie, kiedy to na strzał prawą nogą zdecydował się Stefan Savić i piłka po Jego uderzeniu wpadła w długi róg bramki gości!

Częstochowianie w pierwszej części gry na Stadionie w Grodzisku Wielkopolskim grali bardzo źle i ospale. Gdy wydawało się, że premierowa odsłona zakończy się dwubramkowym prowadzeniem gospodarzy to w trzeciej minucie doliczonego czasu gry w polu karnym Warty Mohamed Amin Mezghrani faulował Bartosza Nowaka.

Po wideoweryfikacji VaRarbiter główny Pan Bartosz Frankowski z Torunia przyznał drużynie Rakowa rzut karny. Do piłki na jedenastym metrze podszedł sam poszkodowany, który pewnym strzałem pokonał Jędrzeja Grobelnego. Kilka minut później obydwie drużyny zeszły na przerwę do szatni.

W drugiej części spotkania jednobramkowe prowadzenie gospodarzy spowodowało, że całą drużyną przesunęli się do głębokiej defensywy, natomiast piłkarze Rakowa starali się doprowadzić do remisu. Jednak w kilku sytuacjach brakowało skuteczności. W 58.minucie częstochowianie byli bardzo bliscy zdobycia gola wyrównującego, jednak bardzo groźny strzał Bartosza Nowaka fenomenalnie wybronił Jędrzej Grobelny.

Mimo jeszcze kilku sytuacji ze strony podopiecznych Dawida Szwargi wynik meczu już nie uległ zmianie i tym samym Warta Poznań pokonała Raków Częstochowa, 2:1 w spotkaniu 20.Kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy.

Dla gospodarzy było to dopiero…drugie zwycięstwo w tym sezonie odniesione na Stadionie Respect Energy w Grodzisku Wielkopolskim. Po raz ostatni “Zieloni” z trzech punktów przed własną publicznością cieszyli się29.lipca 2023 roku, kiedy to pokonali Górnika Zabrze, 2:0! Było to w drugiej kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy!

W zespole Warty Poznań w spotkaniu z Rakowem Częstochowa wystąpiło dwóch byłych zawodników “Czerwono – niebieskich”: Dawid Szymonowicz i Miguel Mariz Luís . Ten pierwszy gracz rozegrał całe spotkanie, natomiast drugi z zawodników spędził na boisku 58.minut.

Po meczu z Wartą Poznań drużyna Rakowa Częstochowa ma na swoim koncie 32.punkty i w tabeli plasuje się naszóstej lokacie! Zespół pod wodzą Dawida Szwargi do lidera, Jagiellonii Białystok traci dziewięć punktów ale cały czas ma jeden mecz rozegrany mniej.

W następnej serii gier, częstochowianie zmierzą się w sobotę, 17.lutego br. o godzinie 20:00  przed własną publicznością z Piastem Gliwice. Gliwiczanie z dorobkiem 24 “oczek” zajmują w tabeli dziesiątą lokatę. W drużynie z Gliwic występuje dwóch byłych zawodników Rakowa: Miłosz Szczepański i Fabian Piasecki. Mecz “na żywo” od godziny 19:40 pokaże Canal + Sport.

11.02.2024, g.12:30: Grodzisk Wielkopolski (Stadion Respect Energy):

KS Warta Poznań – RKS Raków Częstochowa 2:1, (2:1),

Bramki:

1:0: Szmyt 3′

2:0: Savić 20′

2:1: Nowak 43+3′ (k)

Sędziował: Bartosz Frankowski (Toruń). Żółte kartki: Mariz Luís 40′ (faul), Vizinger 45+3′ (nie sportowe zachowanie), Mezghrani 51′ (faul), Żurawski 57′ (faul), Stavrópoulos 90′ (faul) – Berggren 35′ (faul), Arsenić 90+4′ (faul). W 57.minucie meczu żółtą kartką został napomniany asystent trenera Dawida Szulczka – Arkadiusz Szczerbowski. Widzów: 2016.

KS Warta Poznań: 33.Jędrzej Grobelny – 20.Mohamed Amin Mezghrani (58′ 3.Jakub Kiełb), 2.Jakub Bartkowski, 44.Dawid Szymonowicz (kpt), 4.Dimítrios Stavrópoulos, 47.Tomáš Přikryl (89′ 14.Bogdan Tiru), 7.Kajetan Szmyt, 16.Miguel Mariz Luís (58′ 21.Mateusz Kupczak), 6.Maciej Żurawski, 77.Stefan Savić (65′ 22.Konrad Matuszewski), 29.Dario Vizinger (58′ 9.Márton Eppel).

Rezerwowi: 1.Adrian Lis – 8.Niilo Mäenpää, 25.Jakub Paszkowski, 28.Filip Borowski.

Trener: Dawid Szulczek.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 7.Fran Tudor (kpt), 25.Bogdan Racovitan, 4.Strátos Svárnas, 20.Jean Carlos Silva Rocha (80′ 14.Srđan Plavšić), 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren (80′ 24.Zoran Arsenić), 30.Władysław Koczerchin, 77.Marcin Cebula (68′ 11.John Yeboah Zamora), 27.Bartosz Nowak (89′ 21.Dawid Drachal), 26.Erick Ouma Otieno, 19.Ante Crnac (68′ 9.Łukasz Zwoliński).

Rezerwowi: 89.Kacper Bieszczad – 15.Adnan Kovačević, 17.Jakub Myszor, 23.Péter Baráth.

Trener: Dawid Szwarga.