Szkolenie u diabetyków


Jak walczyć z cukrzycą poposiłkową mówiła członkom Stowarzyszenia Diabetyków w Częstochowie dr Beata Grzyb z przychodni diabetologicznej przy ul. Mickiewicza.

Temat glikemii poposiłkowej zainteresował spore grono członków stowarzyszenia. Na edukacyjne spotkanie, 22 czerwca, do siedziby organizacji, przy ul. Nowowiejskiego 3, przybyło blisko trzydzieści osób. Dr Grzyb opowiedziała o działaniu insuliny i leków insulinopodobnych, w tym o metforminie.
Uczestników spotkania interesowały zasady odżywiania chorych na cukrzycę. Doktor podkreślała, że najracjonalniejszą dietą jest dieta umiarkowana. – Najważniejsze dla cukrzyków jest to, by jeść wszystko i w małych ilościach, w myśl reguły: jeść niedużo, nietłusto i niesmażone, a przy tym nie używać za dużo soli. Jest ona wszędzie, więc nie trzeba jej dodawać do zup, sałatek, warzyw. Organizm szybko przyzwyczaja się do braku soli w pokarmach – mówiła dr Grzyb. Ze sceptycyzmem odniosła się do tzw. cudownych diet, również tak ostatnio modnej „proteinowo-białkowej”. – Owszem stosując tę dietę chudnie się szybko, ale co będzie, gdy się nagle ją zakończy. Organizm nie lubi stresów, a taka huśtawka żywieniowa jest szokiem dla niego – stwierdziła. Podkreśliła także, że dorośli, zwłaszcza chorzy na cukrzycę, nie powinni pić zwykłego mleka. – Osoba dorosła nie ma żadnego pożytku z picia mleka, ale trzeba jeść jego przetwory. Niektórzy sądzą, że gdy piją duże ilości mleka chronią się od osteoporozy. Nic bardziej mylnego, gdy zaczynamy mieć problemy z tą chorobą trzeba organizm wzmocnić odpowiednimi lekami – dodała.

Oprócz comiesięcznych spotkań edukacyjnych, na które z wykładami przychodzi dr Beata Grzyb Stowarzyszenie współuczestniczy w corocznym organizowaniu pielgrzymki cukrzyków na Jasną Górę. W tegorocznej, która miała miejsce 11 czerwca, uczestniczyło blisko 2 tysiące osób. Przybyli z całej Polski, by u stóp Matki Bożej Częstochowskiej. Ponadto Stowarzyszenie wygrało konkurs organizowany przez Urząd Miasta Częstochowa i otrzymało dotację na realizację programu „Edukacja zdrowotna w zakresie profilaktyki wczesnego wykrywania i leczenia schorzeń metabolicznych”. Szczegóły na stronie www.diabetyk.net

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *