„Potańcówka Majówka” – powrót do ludowej tradycji


18 maja w Zwierzyńcu Pierwszym, w powiecie kłobuckim, odbyła „Potańcówka Majówka”, koordynowana przez Biuro Regionalne w Częstochowie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi,

18 maja w Zwierzyńcu Pierwszym, w powiecie kłobuckim, odbyła „Potańcówka Majówka”, koordynowana przez Biuro Regionalne w Częstochowie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy współpracy lokalnych działaczy – strażaków OSP, pod kierunkiem prezesa Adama Pawelaka i pań z lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich, z przewodniczą Kamilą Chyrą na czele. Mieszkańcy ochoczo przybili na zabawę i tańcowali przy muzyce w wykonaniu Kapeli Ludowej Rybnianie i Kapeli Lututowianie. Warsztaty taneczne i zabawy prowadziła Maria Pospieszalska.

Obecnie NIKiDW prowadzi nabór do programu, w którym środowiska i organizacje wiejskie mogą uzyskać dofinansowanie i samodzielnie zorganizować podobne wydarzenie.

Potańcówka wiejska rozumiana jako zabawa taneczna przy tradycyjnej muzyce ludowej powinna zostać zorganizowana jako autonomiczne wydarzenie. Jej kluczowym elementem jest nawiązanie współpracy z polskimi wykonawcami tradycyjnej muzyki wiejskiej charakterystycznej dla miejsca realizacji potańcówki.
Dzięki Programowi, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przybliża, szczególnie młodemu pokoleniu, wartość rodzimych tradycji oraz ponadczasowość jej elementów. Zamierzeniem Programu Potańcówki Wiejskie jest również wspieranie artystów i wykonawców w kultywowaniu muzyki tradycyjnej polskiej wsi oraz wzmacnianie funkcjonowania tradycji w miejscu jej pochodzenia.
Jedną z większych wartości w kulturze ludowej jest jej różnorodność, dlatego Instytut będzie pomagać podmiotom, realizującym inicjatywę, której fundamentem jest kultura ludowa w ujęciu jak najbardziej lokalnym, pielęgnując tym samym własne, miejscowe tradycje muzyczne i taneczne.
O dofinansowanie w ramach Programu mogą ubiegać się podmioty takie jak koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury. Nabór Wniosków do Programu trwa do 24.05.2024 r.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *