„Polowanie” Ishbel Szatrawskiej na rozpoczęcie nowego sezonu w Teatrze im. Adama Mickiewicza


7 października oficjalnie zainauguruje nowy sezon artystyczny 2023/2024 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Otworzy go premiera przedstawienia „Polowanie” na podstawie dramatu Ishbel Szatrawskiej pod tym samym tytułem. Z tej okazji w siedzibie instytucji, 4 października (środa), odbyła się uroczysta konferencja prasowa.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Teatru, Magdalena Woch, która przywitała zgromadzonych gości, łącznie z całą obsadą inscenizacji. Następnie reżyser spektaklu, Piotr Pacześniak przedstawił interpretację tekstu, autorstwa Ishbel Szatrawskiej. – Pierwotnie miałem go realizować w ramach czytania w Teatrze Nowym w Poznaniu. Ten tekst został mi zaproponowany przez Dyrekcję tamtejszego teatru. W końcu jednak – z powodów terminowych – z tego projektu nic nie wyszło. Sam tekst natomiast został mi gdzieś w pamięci. W zasadzie przypomniał mi się on w trakcie przerwy międzysezonowej, kiedy zastanawialiśmy się nad wyborem tekstu do spektaklu. Z jednej strony ten tekst jest w pewnym sensie, strukturalnie, dość konserwatywny. Chodzi mi o to, że za pomocą tego scenariusza można zaproponować „dobrze rozumiany teatr środka”, odpowiedni dla widza teatru. Z drugiej zaś strony, w ramach tego tekstu, można „zapracować” na dobrą grę aktorską, współczesną – mówił Piotr Pacześniak.

Jak można przeczytać w opisie fabuły spektaklu, opublikowanym na stronie teatr-mickiewicza.pl: „Witold otrzymuje upragniony złoty medal zasług łowieckich, a do rodzinnego miasta z okazji ceremonii po długiej nieobecności powraca jego syn, Łukasz. Świętują na kolacji w willi Rudzkich, przyjaciół rodziny. Następnego dnia mają udać się na polowanie. Szybko okazuje się, że obecność Łukasza nie jest pożądana, a relacje między Witoldem, jego żoną Barbarą, Rudzkim i jego żoną Natalią składają się z niedopowiedzeń, przemilczeń i pozorów. Kameralna historia o zagubionych i samotnych ludziach tkwiących niewoli powielanych  z pokolenia na pokolenie wzorców męskości i kobiecości. Historia o ludziach, którzy otwartość, szczerość i bezinteresownosć uczuć wymienili na luksus i władzę, a wzajemne wsparcie i słuchanie zastąpili niekończącą się i bezwzględną rywalizacją”.

W sztuce zagrają: Adam Hutyra (Witold), Agnieszka Łopacka (Barbara), Waldemar Cudzik (Rudzki), Hanna Zbyryt (Natalia), Robert Rutkowski (Władziu), a także gościnnie Karol Czajkowski (Łukasz).

Pokaz prapremierowy „Polowania” zaplanowano na piątek (6 października). Ponadto widzowie – w najbliższym czasie – to przedstawienie będą mogli obejrzeć w niedzielę (8 października).

Norbert Giżyński

Foto. Norbert Giżyński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *