SONDA „CZĘSTOCHOWSKIEJ”. O Dniu Matki


Oficjalnie Dzień Matki, jako święto kalendarzowe, pojawiło się w Polsce w 1914 roku i odbyło się w Krakowie dnia 26 maja. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości zwyczaj ten umocnił się i stał częścią naszej tradycji.

 W okresie międzywojennym starano się połączyć Dzień Matki z Dniem Kobiet, na szczęście nieskutecznie. Obecnie to święto rodzinne, podczas którego dzieci przygotowują drobne upominki dla mam. Są to własnoręcznie szykowane laurki, obrazki i życzenia, a także kwiaty i cała masa innych dziecięcych skarbów przekazywanych ukochanym mamom. Z tej okazji porozmawialiśmy z mieszkańcami powiatu częstochowskiego i myszkowskiego o ważności społecznej Dnia Matki oraz roli mam w społeczeństwie. Wszystkim matkom składamy, jak najserdeczniejsze życzenia.

 

Marcel z Częstochowy

– Dzień Matki to niezmiernie ważne święto. Mama jest najważniejszą osobą dla mnie. To ona mnie wychowała, opiekuje się mną i daje mi wskazówki. Jest moim drogowskazem. Kupię mamie prezent, będzie to łańcuszek, może bransoletkę.

 

Pola z Częstochowy

– Ten dzień ma dla mnie bardzo dużą wagę, ponieważ mogę docenić moją mamę i zrobić dla niej coś miłego oraz spędzić z nią wolny czas na zakupach, bądź wspólnym ugotowaniu posiłku. Jestem wdzięczna jej za okazanie miłości, wychowanie mnie na dobrego człowieka, Zamierzam kupić rzeczy, które można zrobić własnoręcznie np. kartkę, pudełko na biżuterię. Mamy są ważne w społeczeństwie, gdyż podobnie, jak ojcowie kształtują nasz charakter i nas wychowują, karmią piersią.

 

Kamil z Przybynowa (powiat myszkowski)

– To święto jest w moim życiu kluczowe, bo wychowywała mnie wyłącznie mama, a jestem jedynakiem. Mamie jestem wdzięczny za życie, odpowiednie wychowanie, dorosłość, pomoc w procesie edukacji. Najważniejszym prezentem to pamięć o matce, gdyż rzeczy materialne nie są równomierne z tym, co czujemy, bo stanowią wyłącznie symbol.

 

Dorota z Brzezin Kolonii 

– Uważam, że 26 maja jest ważnym świętem, bo mogę sprawić mamie wyjątkową, specjalną przyjemność za wszystkie rzeczy, które dla mnie zrobiła. Zawdzięczam to, że robi dobre obiady, pomaga w potrzebie, wychowuje mnie, wspiera w nauce. Myślę, iż kupię storczyki, bo mama je bardzo lubi, zaskakuję mamę często różnymi kolorami tych kwiatów. Rola matki jest ważna, bo nikt nie zrozumie córki, jak mama i mamy wychowują kolejne pokolenia Polek i Polaków w naszym kraju.

 

Foto: Dawid Gątkowski

Dawid Gątkowski/ RED

 

Podziel się:

6 komentarzy

 • Karolina pisze:

  Dla wszystkich Mam. Najlepsze życzenia i wielki szacunek. W czasach promocji rodziny międzygatunkowej zatem dwóch dorosłych plus pies, kot, rybka, czy żyrafa i piętnowania macierzyństwa to prawdziwe wyzwanie nie logistyczne nie finansowe ale kulturowe. Co za czasy!!!

  Odpowiedz
 • Nikita pisze:

  Mamy nie poddawajmy się, nie dajmy się zniszczyć i stłamsić przez kulturę pseudoekologii trendu nie posiadania dzieci bo to nieekologiczne i zostawia za duży ślad węglowy!!! Zaleją nas muzułmanie oni nie mają problemów z demografią.

  Odpowiedz
 • Teraz jest trend dwa plus zwierzę przy czym dwa to np. dwóch panów taki styl promują “Wysokie Obcasy” Wyborczej ale nadal to zjawisko niszowe a nie standard. Panie Michnik już chyba sam pannie czyta tej swojej gazety?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *