JASNA GÓRA / Wystawa opowiadająca o dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia


Na murach Jasnej Góry od 13 czerwca 2020 roku można oglądać wystawę plenerową „Per Mariam Soli Deo” – ,,Wyszyński – strażnik naszej wierności Bogu” opowiadającą o życiu i dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia. Ekspozycja wpisuje się w jasnogórskie przygotowania do beatyfikacji Prymasa, który „wszystko postawił na Maryję”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obecny na inauguracji przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski nazwał Kardynała Wyszyńskiego człowiekiem wielkiej ufności i strażnikiem naszej wierności względem Boga. Z kolei przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, zwrócił uwagę, że Prymas Wyszyński pokazał Jasną Górę Polsce i światu, uczynił ją centrum duszpasterstwa i ewangelizacji w najtrudniejszym etapie polskiej historii.

Na wystawę składa się 31. plansz ze zdjęciami przyszłego błogosławionego, opatrzonych komentarzami, którymi są słowa Jana Pawła II i samego Prymasa. Są one dokumentacją różnych etapów jego życia i płaszczyzn działania oraz nauczania.  Na każdej z plansz znajduje się po kilka fotografii, autorstwa . Pochodzą one przede wszystkim z bogatego archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, który przygotował wystawę przy współpracy z Jasnogórskim Instytutem Maryjnym i Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie w ramach Roku Prymasa Wyszyńskiego ustanowionego przez Sejmik Województwa Śląskiego.

Ceremonię otwarcia ekspozycji prowadził o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

Wystawę można zwiedzać do końca października 2020 r.

 

fot. Jasna Góra

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *