Kupcy z Wałów Dwernickiego okupują magistrat


„Dość kluczenia w naszej sprawie” – mówią prezydentowi Matyjaszczykowi

Spotkanie negocjacyjne kupców z Wałów Dwernickiego w Częstochowie z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem, które miało miejsce 12 grudnia br. w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy, nie przyniosło pozytywnego dla kupców rozwiązania. Po burzliwej dyskusji zdeterminowani kupcy sięgnęli po ostateczny argument: nie wyszli z sali i pozostali na noc w magistracie.

W spotkaniu z reprezentantami środowiska osób handlujących na tzw. Ryneczku przy Wałach Dwernickiego oprócz prezydenta Matyjaszczyka uczestniczyli także zastępca prezydenta Andrzej Babczyński i naczelnik Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego UM Piotr Gerasch. Na sali obecni byli również m.in. częstochowscy radni oraz przedstawiciele mediów.

Przypomnijmy, że władze miasta nie przedłużyły Stowarzyszeniu dzierżawy i chcą ogłosić przetarg na dalsze jego użytkowanie. To stawia kupców na straconej pozycji, bowiem – jak twierdzą – nie są w stanie konkurować w takiej formule.
Władze miasta twierdzą, że nie przewidują innej funkcji dla tego terenu i są za utrzymaniem miejsc i stanowisk pracy na targowisku przez obecnie tam handlujących. Deklarują nawet, że zamierzają zabezpieczyć interes społeczny osób handlujących przy Wałach Dwernickiego poprzez umieszczenie w umowie, będącej załącznikiem do ogłoszenia dotyczącego przetargu, zapisu dającego preferencje obecnie tam handlującym. To jednak nie przekonuje kupców. W modernizację Ryneczku, a zarazem miejsc pracy, włożyli 12 milionów złotych. – To wszystko przepadanie, nie wierzymy już w takie deklaracje, dość kluczenia w naszej sprawie – twierdzą
Po ponad godzinnej dyskusji prezydent postanowił opuścić salę, na co nie chcieli pozwolić niektórzy uczestnicy spotkani i próbowali mu przeszkodzić. Stało się nerwowo.
Od godz. 10 rano 13 grudnia rozpocznie się sesja nadzwyczajna poświęcona sprawie Ryneczku.
W ratowanie miejsc pracy kupców zaangażował się poseł Szymon Giżyński. O problemie poinformował wojewodę śląskiego, który ma sprawdzić wszelkie procedury związane z planami miasta w sprawie przetargu na dzierżawę terenu Wałów Dwernickiego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *