Dobry rok w Hucie Częstochowa


Pierwsza rocznica

Minął rok od sprzedaży częstochowskiej huty ukraińskiemu Donbasowi. W poniedziałek 4. grudnia podczas konferencji prasowej zarząd ISD Huty Częstochowa przedstawił dokonania inwestora. Z dziennikarzami spotkali się: Konstyantyn Lytvynov, prezes zarządu spółki ISD Polska, reprezentującej Donbas w Polsce i jednocześnie prezes zarządu ISD Steel, Antoliy Fedyayev, prezes zarządu ISD Huta Częstochowa, Andrzej Stokłosa, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny ISD Huty Częstochowa i Jacek Kasprzyk, doradca zarządu ISD Huty Częstochowa.
Nowy właściciel huty nie tylko wywiązał się ze wszystkich zobowiązań inwestycyjnych zaplanowanych na 2006 rok, ale i znacznie je przewyższył. – Zainwestowaliśmy 110 milionów złotych, co zdecydowanie przekracza 44 milionowe zobowiązanie z umowy prywatyzacyjnej. Unowocześniliśmy stalownię, walcownię, rurownię i koksownię oraz centrum konstrukcji stalowych. W przyszłym roku na restrukturyzację zaplanowaliśmy kolejne 300 milionów złotych – mówi Konstyantyn Lytvynov. W planie jest modernizacja systemu kontroli chłodzenia w walcowni blach grubych, modernizacja linii cięcia oraz zakup prostownicy na gorąco.
Pod nowym zarządem ISD Huta Częstochowa o połowę zwiększyła sprzedaż blach – średnio z 40 do 60 tys. ton miesięcznie, oraz trzykrotnie eksport. Przełom w produkcji i sprzedaży nastąpił w maju br., o czym informowaliśmy na naszych łamach. Ponadto zaczęto produkować nowy typ blachy stosowanych do budowy rurociągów gazowych i ropociągów wysokociśnieniowych. We wrześniu huta, jako jedyna w świecie spoza Rosji uzyskała certyfikaty pozwalające na sprzedaż na tamtejszym rynku. – To bardzo wymagający, ale i perspektywiczny rynek – podkreśla prezes Lytvynov.
Do sukcesów zalicza się również zjednoczenie podzielonego zakładu. Huta od stycznia br. działa jako jeden podmiot, jednak formalno-administracyjny proces konsolidacji huty i jej 12 spółek nastąpił kilka tygodni temu. – Od początku zakładaliśmy stworzenie stabilnego podmiotu. Trzeba podkreślić, że konsolidacja poprawiła system zarządzania i przyniosła wymierne efekty produkcyjne – mówi Konstyantyn Lytvynov.
Nowy właściciel skrupulatnie realizuje zapisy z pakietu socjalnego – pracownikom wypłacono ponad 21 mln zł bonusów prywatyzacyjnych, nagrody świąteczno-noworoczne ( 1,5 mln zł), każdy pracownik objęty pakietem otrzymuje 350 zł miesięcznego dodatku do wynagrodzenia. – ISD wywiązało się z zawartych w umowie zobowiązań co do złotówki – podkreśla Lytvynov. Inwestor zapewnia, że gwarancje zatrudnienia i płac będą obowiązywać zgodnie z pakietem. Nie planuje także redukcji zatrudnienia, wręcz przeciwnie, planowane zwiększenie produkcji łączyć się będzie ze wzrostem liczby pracowników. Obecnie na hucie pracuje 4700 osób, w tym 4300 to pracownicy zatrudnieni na etat. W ostatnim czasie zatrudniono 400 osób na czas określony.
Konstyantyn Lytvynov przedstawił plany na przyszły rok. Od stycznia huta będzie działała w nowej strukturze organizacyjnej. Wprowadzony zostanie, usprawniający zarządzanie, nowy komputerowy system Oracle. Ma nastąpić reforma systemu płac, dzięki czemu premiowana będzie efektywność pracy.
ISD Huta Częstochowa działa nie tylko na polu ekonomiczno-produkcyjnym. Przez rok zarząd zdążył wspomóc wiele inicjatyw społeczno-kulturalnych i sportowych. – W tym przypadku postępujemy z rozmysłem, ściśle współpracując z Urzędem Miasta, głównie po to by dokładnie poznać potrzeby – wyjaśnia prezes Anatoliy Fedyayev. Huta wspomaga kluby sportowe: KS “Raków”, ISD “Gol”, KS “Częstochowiankę” oraz kluby osiedlowe, działające głównie na Rakowie. Wspiera inicjatywy kulturalne OPK “Gaude Mater”, ROK (konkurs Poświatowskiej czy festiwale zespołów folklorystycznych), kontynuuje hutniczy plener malarski, zapoczątkowany kilka lat temu. – Dziś ma on już wymiar międzynarodowy – zaznacza prezes Fedyayev. Zawiązała się również ścisła współpraca z Akademią im. Jana Długosza oraz gminą Olsztyn. Jednak najwięcej serca i pomocy ISD Huta Częstochowa daje dzieciom. – Opiekujemy się sześcioma świetlicami środowiskowymi, organizujemy wyjazdy na letni wypoczynek. 19. grudnia dla wychowanków świetlicy przy ul. Krakowskiej przygotowujemy Mikołajki – wylicza Jacek Kasprzyk. Z ofiarności ISD Huty Częstochowa skorzystały również szkoły. Sala komputerowa w SP nr 26, ławki dla dwóch sal w SP nr 20 czy sprzęt sportowy dla LO im. Dąbrowskiego, to nieliczne ego przykłady.
ISD Huta Częstochowa pod swoje skrzydła bierze również osoby starsze i niepełnosprawne. – W ośrodku przy ul. Jasnogórskiej wyposażyliśmy pracownię ręki, wspomogliśmy też tworzenie Domu Miłosierdzia Bożego na Rakowie oraz budowę cerkwi prawosławnej – dodaje prezes Andrzej Stokłosa. Jedną z najbardziej znaczących pomocy było przekazanie pieniędzy dla ofiar katastrofy hali targowej w Katowicach. ISD Huta Częstochowa jako jedna z pierwszych zareagowała na tę tragedię.
Serdeczność i otwartość zarządu ISD Huty Częstochowa świadczy o głębokim zaangażowaniu jej nowych właścicieli przedsiębiorstwa w miejscowe sprawy lokalne oraz emocjonalnym związaniu z Częstochową. To ostatnie, jak stwierdził prezes Lytvynov, nastąpiło już dawno. Z kolei prezes Fedyayev zapytany o to jak postrzega Częstochowę, powiedział krótko: “Częstochowa to dobre miasto”.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *