Dożynki w Koniecpolu


Niedziela to czas dziękowania Bogu za codzienną opiekę, a Dożynki to czas dziękowania Bogu za doroczne plony. W Koniecpolu, 27 sierpnia 2023 roku, po uroczystej Mszy Świętej w przepięknym kościele pw. Świętej Trójcy, pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Pawła Wojtynka, dalsze uroczystości odbywały się na rynku.

Przybyli na uroczystości mieli okazję podziwiać młodych, utalentowanych artystów – Mażoretki i Młodzieżową Orkiestrę Dętą. Życzenia rolnikom złożyli przedstawiciele władz lokalnych, na czele z Burmistrzem Ryszardem Suligą. Serdeczności przekazali także parlamentarzyści – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Szymon Giżyński Poseł na Sejm RP, Senator RP Ryszard Majer, Poseł RP Lidia Burzyńska oraz Robert Magdziarz – wicewojewoda śląski. Symboliczny chleb dożynkowy na ręce Burmistrza Ryszarda Suligi i Przewodniczącej Rady Gminy Anety Chrząszcz przekazali starostwie dożynek – Ewelina Konik z Rudniki Kolonii  i Łukasz Bączyński z Koniecpola.
Ksiądz Proboszcz Paweł Wojtynek, w imieniu własnym i parafian, po Eucharystii podziękował Wiceministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posłowi Szymonowi Giżyńskiemu i Senatorowi RP Ryszardowi Majerowi za wspieranie Kościoła. – Zawsze jak zwracam się  do Pana Posła Giżyńskiego i Senatora Majera otrzymuję pomoc – podkreślił Proboszcz Wojtynek.
W ubiegłym roku Parafia Świętej Trójcy w Koniecpolu otrzymała w ramach dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 110 000 zł na remont więźby.
W swoim przemówieniu Poseł Szymon Giżyński przypomniał o wspieraniu polskiego rolnictwa przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, co  zaowocowało znaczącym wzrostem eksportu polskiej żywności. – W 2022 roku eksport wzrósł o prawie 27 procent. Na rynki zagraniczne trafiły w 2022 r. polskie produkty o łącznej wartości 47,6 mld euro – podkreślił poseł Szymon Giżyński. Zwrócił też uwagę na powstający na granicy Częstochowy rynek rolno-spożywczy Jurajski Agro Fresh Park, którego budowa ma ruszyć za kilka miesięcy. – To strategiczna dla regionu częstochowskiego  inwestycja. Nowoczesna i zapewniająca rynek przetwórczy i handlowy dla polskiego rolnika – stwierdził wiceminister Giżyński.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *