SOR w rozbudowie


Trwa rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Miejskiego Szpitala Zespolonego przy ulicy Mirowskiej. Po zakończeniu dofinansowanej z UE inwestycji oddział będzie mógł przyjąć dwukrotnie więcej pacjentów.

Projekt zakłada rozbudowę pawilonu B na poziomie parteru w kierunku północnym i południowym. Całość ma służyć dostosowaniu znajdującego się tam pawilonu SOR-u do wymagań Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Zawarte w niej przepisy wymagają podziału tego rodzaju jednostki na różne obszary, m.in. obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, wstępnej intensywnej terapii, laboratoryjno-diagnostyczny, czy obszar stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego. Wydzielenie takich segmentów pociąga za sobą konieczność stworzenia odpowiednich warunków funkcjonowania oddziału na poziomie parteru oraz zapewnienia bezkolizyjnej obsługi zewnętrznej.

Inwestycja powinna zostać ukończona do połowy przyszłego roku. Choć na czas budowy mogą się pojawić pewne utrudnienia związane z organizacją pracy wewnątrz rozbudowywanego pawilonu B, to po zakończeniu robót obiekt będzie większy, nowocześniejszy i przede wszystkim lepiej dostosowany do potrzeb pacjentów – inwestycja umożliwi odpowiednią komunikację SOR z Zakładem Diagnostyki Obrazowej, oddziałami szpitala – w tym Oddziałem Intensywnej Terapii, blokiem operacyjnym, gabinetami diagnostycznymi, czy laboratorium. Dodatkowo nowa organizacja SOR będzie też wiązać się z przeniesieniem Pracowni Endoskopowej w inne miejsce budynku – do dobudowanej części od strony południowej (ta inwestycja zostanie zrealizowana w ramach kosztów niekwalifikowanych projektu – z budżetu miasta). Sam SOR będzie mógł przyjąć dwukrotnie więcej pacjentów, niż do tej pory, a cały obiekt zostanie wyposażony w niezbędny sprzęt medyczny.

Na realizację rozbudowy szpital otrzymał dofinansowanie w wyniku pozytywnego rozpatrzenia przez Ministerstwo Zdrowia wniosku złożonego w konkursie, którego celem jest poprawa funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego.

Całkowite nakłady na realizację inwestycji, wraz z przeniesieniem pracowni endoskopii powinny zamknąć się w kwocie 6 mln zł (w tym planowane koszty kwalifikowane do wsparcia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 4 mln zł). Dofinansowane pokryje 85% kosztów kwalifikowanych i wyniesie 3 mln 400 tys. zł.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *