Nie będziemy zaśmieconym regionem


INWESTYCJA W ŚRODOWISKO

21. sierpnia w Częstochowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym w Sobuczynie zainaugurowano budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów. – To kluczowy element naszego programu ochrony środowiska – mówi prezydent Tadeusz Wrona.

Środki unijne pokryją 75 procent kosztów całej inwestycji – CzPK
otrzymało w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju
regionalnego 14,2 mln zł na budowę ZZO. W dużym stopniu jest to zasługa częstochowskiego Wudimex-u, który opracował koncepcję i projekt inwestycji. – Środki udało się pozyskać dzięki samorządowi i gospodarzom przy naszym udziale. Teraz będziemy jako inżynier kontraktu nadzorować realizację inwestycji – mówi Jan Wieczorek, szef Wudimex-u.
Działania proekologiczne przedsiębiorstwa mają coraz lepszy oddźwięk w lokalnym środowisku. Jak mówi Jan Wieczorek dadzą efekt w lepszej gospodarce odpadami. – Nie będziemy zaśmieconym regionem – konkluduje. Mieszkańcy okolicznych wiosek, przeciwni dotychczas wysypisku, a także nowi zarządcy gminy, zaczynają patrzeć na nie coraz bardziej przychylnym okiem. – Obserwuję składowisko od wielu lat. Jest to z pewnością dość ryzykowna inwestycja, przez długi czas nieakceptowana przez mieszkańców gminy. Widzę jednak stałe pozytywne zmiany – stwierdza wójt gminy Poczesna, Krzysztof Ujma.
W Zakładzie Zagospodarowania Odpadami instalowane będą sortownia odpadów komunalnych, stacja rozbiórki odpadów wielkogabarytowych, stacja rozdrabniania gruzu, punkt zbiórki i stacji przeładunkowej odpadów niebezpiecznych oraz kompostownia odpadów. Jak zapewnia prezes CzPK, Jan Szyma, inwestycja przyniesie poprawę stanu środowiska naturalnego. – Umożliwi segregację odpadów w całym północnym regionie oraz uporządkuje i ożywi gospodarkę odpadami, zmniejszając ilość składowanych śmieci, tym samym wydłużając żywotność składowisk. Dzięki Zakładowi zostanie także wdrożony system zbiórki odpadów niebezpiecznych – wylicza prezes. Jest bardzo zadowolony, że firma rozwija się i staje się bardziej nowoczesna.
Projekt dotyczy obszaru, który zamieszkuje co najmniej 445 tysięcy mieszkańców, tzn. miasta Częstochowy, powiatów – częstochowskiego i myszkowskiego. Zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie co najmniej 35 osób. Zakończenie budowy ZZO, którą nadzoruje dyr. Krzysztof Sznilik, a realizuje firma STREBEG, planuje się na maj 2008 roku.
Działania CzPK są pozytywnie odbierane przez firmy współpracujące z przedsiębiorstwem. – Najważniejsze, że rozpoczęto już inwestycję, bo jest ona potrzebna społecznie i ekologicznie. Cieszy to nas jako firmę zajmującą się zagospodarowywaniem odpadów. To zadanie wyzwoli kaskadowy system segregacji odpadów, który dzisiaj jest u nas szczątkowy. Z pewnością w przyszłości przyniesie korzystne efekty również ekonomiczne – podkreśla prezes ZO SITA Marek Brzozowski.
Podczas wizji lokalnej przedsiębiorstwo zaprezentowało także wykonane już inwestycje – silnik o mocy 1500 kW wykorzystujący energię z gazu odzyskiwanego na składowisku oraz kompaktor – maszynę przedłużającą żywotność hałd o wiele lat.
Nowy, drugi już silnik, to dzieło firmy ENER-G Polska. Jest większy od powstałego przed dwoma laty. Wykonano dla niego 42 studnie gazowe. Wyprodukowaną przez niego energię elektryczną dostarcza się do sieci elektroenergetycznej Częstochowskiego Zakładu Energetycznego. W perspektywie są dalsze działania. – Do tej pory generator, który produkował tylko 300 kW traktowaliśmy eksperymentalnie, by ocenić zasobność tych złóż. Obecny, o mocy 1500 kW, da już konkretny wymiar finansowy. To inwestycja czysto rynkowa, na pewno opłacalna dla Częstochowy. Dochodami z niej dzielimy się z CzPK – mówi dyrektor operacyjny ENERG-G Janusz Świerkula.
Jest to pierwszy etap inwestowania firmy w częstochowskie wysypisko. Będą kolejne. – W ciągu dwóch lat mamy zamiar zainstalować silniki, które docelowo dadzą moc 3500 kW. Będzie to nasza największe przedsiewziecie nie tylko w Polsce – zapowiada dyr. Janusz Świerkula.
Nowy kompaktor do zagęszczania odpadów zakupiono za ponad 1 mln złotych. Waży 36 ton.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *