IZBA PAMIĘCI GMINY PORAJ – OTWARTA


3 maja – w Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju – odbyło się oficjalne otwarcie Izby Pamięci Gminy Poraj dotyczącej kolejnictwa i kopalnictwa rud żelaza. Oficjalnego przecięcia wstęgi wspólnie dokonali: wójt Gminy Poraj – Łukasz Stachera, ks. Dziekan Zdzisław Zgrzebny, przewodnicząca Rady Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak, dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk oraz Henryk Zimoński – emerytowany górnik, mieszkaniec Jastrzębia. Izba Pamięci powstała z inicjatywy Jana Wronieckiego – emerytowanego górnika, byłego radnego, członka Rady Seniorów, mieszkańca Gminy Poraj.

W Izbie Pamięci zostały zebrane eksponaty dotyczące górnictwa i kolejnictwa, oraz dokumenty i literatura, która opisuje tamten okres.
[- Izba Pamięci ma na celu upamiętnienie kopalnictwa rud żelaza i górnictwa – dwóch bardzo ważnych dla Gminy Poraj gałęzi przemysłu, które stały się bardzo istotnym elementem historii naszego regionu i mają niemały wpływ na teraźniejszość naszej Gminy. Jesteśmy przekonani, że uruchomienie Izby Pamięci Gminy Poraj pozwoli zachować ten spory element historii od zapomnienia i pozostawi ślad dla następnych pokoleń] – mówi wójt Łukasz Stachera.
Podczas otwarcia dyrektor GOK dziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie tego niecodziennego projektu. [- Przede wszystkim dziękuję przewodniczącej Katarzynie Kaźmierczak za ogromne wsparcie, muszę powiedzieć, że to właśnie pani przewodnicząca była motorem napędowym do działania i koordynatorem tego przedsięwzięcia. Jej wsparcie bardzo nam pomogło. Jednak grono osób, którym należą się w dniu dzisiejszym podziękowania jest znacznie szersze. Dziękuję trzem instytucjom, które udostępniły nam swoje eksponaty. Jest to: Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, Samorządowe Przedszkole Publiczne w Poraju oraz Muzeum Regionalne w Kamienicy Polskiej. Dziękuję osobom prywatnym, które wypożyczyły bądź darowały nam eksponaty ze swoich zbiorów rodzinnych. Swoje podziękowania kieruję do: Zdzisławy Sienkiewicz z Poraja, Renaty Kamińskiej, Jolanty i Klaudii Zalega z Jastrzębia, Krystyny Pidzik z Poraja, Jana Wronieckiego z Poraja, Henryka i Andrzeja Zimońskich z Jastrzębia, Wiesława Popielaka z Poraja, Henryka Zemły z Myszkowa, Mirosława Podlejskiego z Poraja, Zbigniewa Rajczyka z Poraja, Piotra Matuszczyka z Poraja, Józefa Czarneckiego z Choronia i Wacława Cesarza z Jastrzębia.
Dziękuję Krzysztofowi Szczepańczykowi z Kamienicy Polskiej, za wiedzę która okazała się bardzo pomocna oraz kolekcję zdjęć dotyczącą czasów kopalnictwa rud żelaza. Dziękuję Rafałowi Kaźmierczakowi za pomoc w montażu zdjęć wielkoformatowych, a Agencji Reklamowej “Kaczka Studio” z Poraja za druk fotografii. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem obecnych tu mieszkańców Poraja: Konrada Maszczyka i Grzegorza Bojanka, którzy wraz z Katarzyną Kaźmierczak zaangażowali się w ciekawe, historyczne przedsięwzięcie, którego namiastkę w postaci publikacji, a także filmu możemy dzisiaj podziwiać]- mówiła podczas otwarcia dyrektor GOK – M. Ryziuk-Wilk.
Zapraszamy do zwiedzania Izby Pamięci Gminy Poraj od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *