REPORTAŻ. Oby ogień omijał klasztor jasnogórski


Zgodnie z informacjami, jakie pojawiły się ostatnio w niektórych mediach, w wielu miejscowościach w Polsce, a także i poza jej granicami, ofiarami ognia padło kilka starych, zabytkowych obiektów sakralnych. Dlatego też, jak informuje komendant miejski PSP w Częstochowie st. bryg. Sławomir Olbryś, mając na uwadze obronę przed ogniem Klasztoru Jasnogórskiego w Częstochowie, przeprowadzono na jego terenie ćwiczenia pożarnicze.

W przeszłości klasztor przeszedł kilka pożarów. Szczególnie groźny był na początku XX w., w czasie którego spaliła się drewniana wieża, podpalona przez domorosłych amatorów zabawiających się ogniowymi racami oświetleniowymi. Spadające spalone szczątki wieży w dół, poważnie uszkodziły stojące poniżej apartamenty królewskie zwane tu pokojami. Drugi bardzo groźny i niszczący pożar, powstał na przełomie XX-XXI w., na skutek podpalenia przez niepełnosprawnego młodego osobnika budynku zwanym „Starym Światem”, służącym zakonnikom do przechowywania m.in. części zbiorów pochodzących z Głównej biblioteki klasztornej.

To był bardzo groźny pożar i nformował później dowodzący akcją ratowniczą st. bryg. Jan Błoński (obecnie w st. spoczynku) z PSP w Kłobucku. Ogień wściekle atakował cienkie ściany, odgraniczające żywioł od zabytkowych pomieszczenia biblioteki głównej, kierując się w stronę kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, w której Paulini już szykowali do ewakuacji w bezpieczne miejsce oryginał bezcennego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. I wówczas do gaszenia zabrakło wody. Dwie prymitywne studnie czerpalne, pamiętające jeszcze czasy szwedzkiego potopu były już zabytkami. Stare i źle funkcjonujące miejskie zaopatrzenie wodne nie nadążało za potrzebami strażaków. Aby zapobiec całkowitemu spaleniu obiektu bardzo szybko uruchomiono do akcji około 200 pojazdów ratowniczo-gaśniczych, będących własnością jednostek państwowych i ochotniczych straży pożarnych. Wodę do palącego się klasztoru wtłaczano do otworów wybitych przez strażaków w silnie rozpalonym dachu (palące się pod blachą krokwie), dokonując tej czynności w zasadzie z użyciem ręcznych toporów. Inny sprzęt do wybijania otworów ze względu na wysoką temperaturę zadaszenia nie zdawał tu egzaminu (spalanie osłon i zabezpieczeń pił). Można śmiało powiedzieć, że ratownicy pomimo asekuracji linami na bieżąco i z poświęceniem swego zdrowia, a nawet i życia, uratowali spod ognia klasztor jasnogórski i jego bezcenne zabytki.
A ogień w swym pochodzie zagrażał bezpośrednio i takim obiektom jak: Bazylika pw. Wniebowstąpienia NMP, kaplica św. Pawła Pustelnika, Arsenał, Hospicjum z pomieszczeniami mieszkalnymi, Muzeum 600-lecia, „Studio-Radio Jasna Góra”, „Sali Papieskiej”„Sali Rycerskiej”, „Sali Maryjnej”, „Domu Muzykantów”, podziemnym garażom i w podobnym ugrupowaniu -sali konferencyjnej, a także obiekty usytuowane na przestrzeni samej twierdzy jasnogórskiej jak i poza nią, obejmujące obszar o ponad 5 hektarów (łącznie z błoniami jasnogórskimi mogących pomieścić jednorazowo ponad 200 tysięcy pielgrzymów).
Po długoletnich i ogromnych nakładach finansowych odbudowa, a nawet rozbudowa zniszczonych obiektów została w zakończona. Przy remontach kładziono nacisk na wymianę, modernizację i rozbudowę miejskich i klasztornych ciągów zaopatrzenia wodnego, a także na uzyskanie dla częstochowskiego pożarnictwa najnowszej generacji sprzętu ratowniczo-gaśniczego, przypomnijmy tu dar wigilijny w 2015 r. w postaci 11 ciężkich średnich i lekkich pojazdów ratowniczo-gaśniczych.
Aby jeszcze bardziej skutecznie zabezpieczyć Klasztor Jasnogórski przed ewentualnymi pożarami kierownictwo KM PSP w Częstochowie z pełnym zaangażowaniem w dniach 15-17 marca br. przystąpiło do przeprowadzenia na wszystkich obiektach Klasztoru Jasnogórskiego szeroko zakrojonych ćwiczeń doskonalących.
Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie założeń dotyczących możliwości i czasu dojazdu do miejsca zaistniałego zdarzenia przewidzianych sił i środków oraz zapoznanie ćwiczących z warunkami budowlanymi poszczególnych obiektów klasztornych; sprawdzenie, działania nowych instalacji wodnych, możliwości dotarcia wozów ratowniczo-gaśniczych do każdego zagrożonego ogniem obiektu; sprawdzenie możliwości taktycznych pojazdów i sprzętu będącego na wyposażeniu KM PSP i Centralnej Szkoły PSP w zakresie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na poszczególnych obiektach Jasnej Góry; zapoznanie ćwiczących ze specyfiką prowadzenia wspomnianych działań w budynkach sakralnych.
Celem pobocznym natomiast sprawdzenie umiejętności postępowania wyznaczonych pracowników ochrony klasztoru w sytuacji powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia; Sprawdzenie ćwiczących z miejscami usytuowania hydrantów zewnętrznej i podziemnej sieci wodociągowe wokół klasztoru, oraz możliwościami wjazdu, w tym ocena i lokalizacja dróg pożarowych na terenie klasztoru; poznawanie przez uczestników ćwiczeń, miejsca lokalizacji i działania instalacji i urządzeń przeciwpożarowych, na terenie całego klasztoru.
W operacji ćwiczebnej wykorzystano 11 wozów ratowniczo-gaśniczych, w tym samobieżną autodrabine marki Magirus-Iveco o wysięgu 37m oraz dwa wysięgniki SH-25 i 40. W ćwiczeniach uczestniczyli funkcjonariusze z jednostek JRG 1,2, 3 Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, a także i odpowiedzialne za bezpieczeństwo służby miejskie (JOT.)

Zdjęcia,:

Przed odbudowanym ze zniszczeń pożarowych budynkiem „Stary Świat. ” (po prawej stronie)

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *