Mistrz Polski gorszy od wicemistrza Czech

Raków Częstochowa przegrał w niedzielę, 2.lipca br. z SK Slavią Praga (1:2) w swoim drugim spotkaniu towarzyskim w letnim okresie przygotowawczym. Wszystkie gole w tym spotkaniu zdobyli…prażanie!

W pierwszej części spotkania na murawie Huber Areny w austriackim Wels nie wiele się działo. Jednak do historii przejdzie sytuacja z…11.minuty meczu! Arbiter Lino Heiduck reprezentujący Górną Austrię ukarał pomocnika Rakowa Giannisa Papanikolaou czerwoną kartką, a sztaby trenerskie obu drużyn prosiły arbitra o możliwość dokończenia meczu w pełnych składach.

Sędzia główny nie zgodził sięArbiter główny powiedział, że albo Giannis Papanikolaou zejdzie, albo on. I murawę opuściłkomentował rzecznik prasowy Rakowa Częstochowa,  Michał Szprendałowicz podczas transmisji LIVE na oficjalnym kanale RakówTV na YouTube.

Przerwa w tym okresie czasu trwała aż…osiem minut, kiedy to po kompromisie z obydwu stron – jako główny arbiter spotkanie poprowadził…kierownik Rakowa Częstochowa, Kamil Waskowski. Natomiast sędziami liniowymi byli…rezerwowi zawodnicy Slavii Praga! Po tych boiskowych zawirowaniach kibice w pierwszej części gry na Huber Arenie nie oglądali bramek.

Gole za to padły w drugiej części spotkania. Najpierw w 52.minucie w potwornym zamieszaniu w polu karnym piłkę do własnej bramki skierował Mohamed Tijani. Rywale do wyrównania doprowadzili w 64.minucie, kiedy to pięknym strzałem Vladana Kovacevicia pokonał Holenderski napastnik, Mick van Buren.

Gdy wydawało się, że spotkanie Rakowa Częstochowa ze Slavią Praga zakończy się remisem to rywale już w doliczonym czasie gry zdołali zdobyć drugiego gola. Ponownie na listę strzelców wpisał się Mick van Buren, który strzałem głową pokonał golkipera Rakowa Częstochowa.

Kolejne spotkanie towarzyskie podopieczni Dawida Szwargi podczas austriackiego zgrupowania rozegrają w środę, 5.lipca br. O godzinie 11:00 Raków Częstochowa zmierzy się z z FC Universitateą Cluj. Rywale na zakończenie poprzedniego sezonu w rumuńskiej SuperLidze zajęli dziesiąte miejsce. Towarzyska potyczka z byłym, jednokrotnym zdobywcą Piłkarskiego Pucharu Rumunii zakończy zgrupowanie w Bad Leonfelden.

Po nim piłkarze Rakowa powrócą do Częstochowy i już na własnych obiektach będą przygotowywali się do spotkania 1.Rundy eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA z FC Florą Tallinn (11.07.2023, g.20:00, Częstochowa).

02.07.2023, g.15:30: Wels (Huber Arena):

SK Slavia Praga – RKS Raków Częstochowa 2:1 (0:0),

0:1: Tijani 52′ (s)

1:1: van Buren 64′

2:1: van Buren 90+2′

Sędziował: Lino Heiduck (Górna Austria). Od 19.minuty – Kamil Waskowski (Częstochowa).

SK Slavia Praga: 1. Ondřej Kolář – 18. Jan Bořil (kpt), 5. Igoh Ogbu, 41. Mikuláš Konečný – 8. Lukáš Masopust (66′ 21. David Douděra), 19. Oscar Dorley, 20. Dominik Pech (45′ 3. Tomáš Holeš), 32. Ondřej Lingr (77′ 36. Daniel Šmiga), 14. Mick van Buren, 17. Lukáš Provod (77′ 16. Štěpán Beran) – 9. Mohamed Tijani (55′ 15. Václav Jurečka). Trener: Jindrich Trpisovsky.

RKS Raków Częstochowa: (I połowa): 1. Vladan Kovačević – 4. Strátos Svárnas, 24. Zoran Arsenić (kpt), 3. Milan Rundić – 7. Fran Tudor, 30. Władysław Koczerhin, 66. Giánnis Papanikoláou, 23. Maxime Dominguez, 77. Marcin Cebula, 20. Jean Carlos Silva Rocha – 99. Fabian Piasecki. (II połowa) : 1. Vladan Kovačević – 7. Fran Tudor, 24. Zoran Arsenić (69′ 66. Giánnis Papanikoláou), 3. Milan Rundić (69′ 4. Strátos Svárnas) – 17. Mateusz Wdowiak, 8. Ben Lederman, 6. Szymon Czyż, 5. Gustav Berggren, 27. Bartosz Nowak, 22. Deian Sorescu – 9. Łukasz Zwoliński. Trener: Dawid Szwarga.