EKOLOGICZNIE I POZNAWCZO


W piątek, 7 czerwca, na rynku w Koniecpolu, nastąpiło uroczyste otwarcie nowo utworzonej ścieżki rowerowej dydaktyczno-przyrodniczej, biegnącej wokół Koniecpola. Wstęgę przecięli: Anna Walczak, Zbigniew Wieczorek, burmistrz Koniecpola Józef Kałuża i starosta powiatu częstochowskiego Wiesław Bąk. Listy gratulacyjne wystosowali realizatorom przedsięwzięcia poseł na Sejm RP Szymon Giżyński i marszałek Sejmiku Śląskiego Jan Olbrycht.

W piątek, 7 czerwca, na rynku w Koniecpolu, nastąpiło uroczyste otwarcie nowo utworzonej ścieżki rowerowej dydaktyczno-przyrodniczej, biegnącej wokół Koniecpola. Wstęgę przecięli: Anna Walczak, Zbigniew Wieczorek, burmistrz Koniecpola Józef Kałuża i starosta powiatu częstochowskiego Wiesław Bąk. Listy gratulacyjne wystosowali realizatorom przedsięwzięcia poseł na Sejm RP Szymon Giżyński i marszałek Sejmiku Śląskiego Jan Olbrycht.
Inicjatorem powstania ścieżki było Nadpilickie Stowarzyszenie Dydaktyczno-Ekologiczne “Terra-Eko”, które zarejestrowane zostało w grudniu 1999 roku. “Myśl o utworzeniu ścieżki ekologicznej powstała w ubiegłym roku – mówi prezes Stowarzyszenia Alina Budzynowska. – Wielkim propagatorem ścieżki był nieżyjący od kilku miesięcy Nadleśniczy Nadleśnictwa Koniecpol pan Marek Walczak. Wspólnie z nim ustaliśmy trasę i podejmowaliśmy niezbędne działania. Pan Marek zdążył jeszcze utworzyć leśny szlak ścieżki. Jemu ją dedykujemy. Będzie nosić jego imię. W pracach nad tym przedsięwzięciem, finansowo i organizacyjnie, mocno wspierali nas nadleśniczy Jan Skrzyniarz, burmistrz Józef Kałuża i dyrektor Zespołu Szkół w Koniecpolu Tadeusz Nowak. Wiele zawdzięczamy prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Wiesławowi Siwczakowi oraz wiceprezesom Janowi Huzarewiczowi i Zbigniewowi Wieczorkowi, jak również, z oddziału WFOŚiGW w Częstochowie, dyrektorowi Edwardowi Sokołowskiemu i Elżbiecie Derczyńskiej. Finansowo wsparli nas również starosta Wiesław Bąk, Wydział Ochrony Środowiska i państwo Bojarscy z firmy “Artek” w Koniecpolu, Jan Gwiazda – prezes Koniecpolskich Zakładów Płyt Pilśniowych oraz Halina Dudek – prezes Banku Spółdzielczego w Koniecpolu. Nie sposób wymienić wszystkich. Dziękujemy”. Ścieżka eksponuje walory kultury materialnej i środowiska przyrodniczego Koniecpola i okolic. Trasa liczy łącznie 12 kilometrów i zaczyna się na rynku w Koniecpolu. Ścieżka tak została poprowadzona, aby turyści mogli połączyć relaks na świeżym powietrzu z poznaniem przyrody i historii Koniecpola.
Przebieg trasy: Rynek w Koniecpolu (tu możliwość zwiedzenia kościoła pw. Św. Trójcy i zabytkowego domu z XVII w. Przejazd ul. Patryzantów – Armii Krajowej, wzdłuż rzeki Kopanki przez stary upust do pierwszego jazu), zbiornik wodny i jaz (przejazd ul. Klonowa – Żeromskiego – Zamkowa), Koniecpol Chrząstów – obiekt pałacowo – parkowy, kościół św. Michała (przejazd ul. Zamkowa- Szkolna – Różana), Nadleśnictwo Koniecpol (mała ścieżka przyrodnicza na terenie obiektu, ekspozycja kwiatów i krzewów. Przejazd ul. Różana – Tartaczna w kierunku lasu, na ścieżkę leśną. Przejazd w kierunku Radoszewnicy), Radoszewnica – żeremie bobrów, obiekt dworsko – parkowy, rezerwat “Borek”, przejazd w kierunku Koniecpola, cmentarz parafialny Św. Trójcy – Koniecpol miasto. Przejazd ul. Mickiewicza w kierunku rynku. Tam zakończenie trasy.
Na odcinku między obiektem Nadleśnictwa a Radoszewnicą, ścieżka pokrywa się z trasą “Leśnej edukacyjnej ścieżki rowerowej”, przygotowanej przez Nadleśnictwo Koniecpol. Usytuowano tam tablice informacyjne w ośmiu punktach. Trasa “leśna” wiedzie, między innymi, obok mrowiska, fragmentów rowów strzeleckich z niemieckich umocnień fortyfikacyjnych z 1944 roku (linia obrony Niemców na prawym brzegu Pilicy) oraz mogiły powstańców z 1863 roku.
W dniu inauguracyjnym ścieżki, mimo mało sprzyjającej pogody, pojawiło się około 200 rowerzystów. Miłośnicy wycieczek poznawczych przejechali całą trasę pod eskortą policji. Potem udali się na festyn ekologiczny, który odbywał się w nowo wybudowane hali sportowej. Na imprezie grupa “Gaja” z Bielska-Białej zaprezentowała happening “Dzika rzeka w sercu Europy”. Wystąpiły również zespoły “Jurajskie igraszki” z Myszkowa i “Medium” z Janowa oraz grupa breakdance z Częstochowy. W przerwach między występami zostały przeprowadzone liczne konkursy, w których nagrody ufundowała między innymi nasza redakcja.
Cała impreza odbywała się pod medialnym patronatem “Gazety Częstochowskiej”, a nagłośnienie zostało zapewnione przez Dyrektora Pionu Obsługi Klientów Telekomunikacji Polskiej w Częstochowie.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *