Festiwal INTEGRACJA TY I JA


4 – 5 września godzina 15.15 TY I JA
Ośrodek Kultury Filmowej
Kino Studyjne ILUZJA
Al. NMP 64
www.okf.czest.pl
42-200 Częstochowa
tel. 34/ 324 60 58

Europejski Festiwal Filmowy Integracja TY I JA odbywający się w Koszalinie, z roku na rok gromadzi coraz więcej widzów i sympatyków. Głównym celem Festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. Jest to jedyny taki festiwal w Polsce i w Europie. W latach 2003-2012 na Festiwalu zaprezentowano łącznie ponad 300 filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich z całego świata, których bohaterami są osoby niepełnosprawne.

WSTĘP WOLNY 8 filmów, łącznie 187 minut projekcji.

Spis filmów :

1. Mika

reżyseria: Joanna Wilczewska , Polska, 30 min. (film fabularny)

To przewrotny prequel komedii romantycznej, czyli co się dzieje zanim Ona poznaje Jego. O ile w ogóle do jakiegokolwiek spotkania dojdzie, bo nic w tej historii nie jest oczywiste i nic nie dzieje się zgodnie ze schematem gatunku. Wręcz przeciwnie, każdy zakręt w życiu głównej bohaterki, 30-letniej reporterki, ma nowe, niespodziewane konsekwencje. Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa zwykły przypadek, a co jest świadomym wyborem?

2. Portret z pamięci

reżyseria: Marcin Bortkiewicz, Polska, 24 min. (film fabularny)

Studium rodziny opiekującej się chorą na Alzheimera Babcią. Chora podporządkowuje sobie córkę i wnuka, którzy początkowo nie zdają sobie sprawy, że jej schorzenie ich przerośnie. Marek, jej wnuk, dokumentuje ich zmagania domową kamerą video.

3. Życie stylem dowolnym

reżyseria: Adam Palenta, Polska, 10 min. (film dokumentalny) –

Na pozór zawody jak każde inne – oko kamery przygląda się zawodnikom startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Jest jednak coś, co odróżnia relacjonowane wydarzenie od innych – to pojęcie „rywalizacji”. Uczestnicy zawodów nie konkurują z przeciwnikami, lecz z własnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Zawodnicy wspierają się, udowadniając, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami – ale przede wszystkim pokonanie własnych słabości.

4. Glina

reżyseria: Michaël Guerraz , Francja, 18 min. (film fabularny)

Alex pozuje starszej od niego rzeźbiarce. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby…artystka nie była niewidoma i do “patrzenia” na model nie używała swoich pomarszczonych już dłoni. Alex doświadcza niezwykłej sesji jako model.

5. Lucy

reżyseria : Libby Blood , USA, 11 min. (film fabularny)

Opowieść dziejąca się w 1939 roku we Francji. Autystyczna, 11-letnia Lucy, przy pomocy nieograniczonej wyobraźni uczy się pokonywać bariery, które ją ograniczają. To niezwykły i fascynujący obraz walki dziecka z nieuświadomioną chorobą.

6. Zakazać bomb

reżyseria: Ildikó Hámos-Sohlo, Laos, 24 min., (film dokumentalny)

Film opowiada o osobach żyjących w Laosie, które ucierpiały w wyniku wybuchu bomb kasetowych. Teraz walczą o powszechny zakaz ich użycia.

7. Gwiezdny pył 7

reżyseria:. Vladimir Perović ,Serbia, 16 min. (film dokumentalny)

Film o chłopcu, który niczym mędrzec, filozoficznie rozważa kwestie stworzenia życia i istnienia człowieka an Ziemi. Obłożnie chory obserwuje życie z wyjątkowym spokojem i optymizmem.

8. Inny film

reżyseria: Brygida Frosztęga-Kmiecik, Polska, 54 min.(film dokumentalny)

„Inny film” to opowieść o niepełnosprawnych, ich wrażliwości, szukaniu swojej roli i odgrywaniu ról innych. Inspiracją do filmu stały się warsztaty filmoterapii dla niepełnosprawnych, prowadzone przez Gliwicki Klub Filmowy “Wrota”. Kamera spełnia tu rolę filtra, dzięki któremu osobom niepełnosprawnym łatwiej pokazać i zrozumieć emocje, pokonać ograniczenia i przekonując się o własnej wartości nabrać pewności siebie.

Harmonogram projekcji :

4 IX godzina 15.15 MIKA, PORTRET Z PAMIĘCI, GLINA, ZAKAZAĆ BOMB

5 IX godzina 15.15 ŻYCIE STYLEM DOWOLNYM, LUCY, GWIEZDNY PYŁ 7, INNY FILM

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *