Poszukiwali skarbów


Projekt edukacyjny dla przedszkolaków podsumowano w SP nr 7.

W tym roku częstochowskie przedszkola – przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka –  zaangażowały się w projekt edukacyjny „Odkryj – doceń – wzbogać. Małe i duże skarby wokół nas”, organizowany przez dyrektor MP 7 Aleksandrę Nocuń i dyrektor MP 33 Barbarę Buczkowską-Staniec, przy współpracy z Polskim Komitetem Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego (OMEP). Przedsięwzięciu patronował prezydent Częstochowy.

Pierwszym wydarzeniem projektu była wrześniowa konferencja naukowa dla nauczycieli i  wychowawców. Mówiono na niej o wychowaniu przedszkolnym z uwzględnieniem zdefiniowanych przez ONZ celów zrównoważonego rozwoju. Jedenasty z tych celów odnosi się do miast i miejskich społeczności. Częstochowskie przedszkolaki miały zatem za zadanie poznać swoją najbliższą okolicę pod względem historycznym, kulturowym, przyrodniczym, turystycznym, czy sportowym. I robiły to już od 20 września – poszukując swoich ,,małych skarbów” w mieście. Zbierały informacje, aby później zaprezentować je na mapie, a także w specjalnym biuletynie – w postaci fotografii i krótkiej informacji. Dzieci poznawały Częstochowę poczynając od miejsc znanych wszystkim dorosłym mieszkankom i mieszkańcom – jak ,,Aleje” czy główne place, przez instytucje kultury, miejsca pamięci, po zakątki takie jak np. Skwer Janusza Gniatkowskiego.

20 października zorganizowano uroczyste podsumowanie tych miejskich eksploracji. Uroczystość odbyła się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7, dzięki gościnności dyrektor Joanny Ziółkowskiej-Nowak. Obok przedszkolaków i dyrekcji zaangażowanych w projekt placówek na spotkaniu obecni byli naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski oraz przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Dariusz Kapinos.

Po wypełnionej podziękowaniami części oficjalnej, na przedszkolaki czekało sporo zabawy z klaunem i  iluzjonistą. A jak się bawiły – można zobaczyć na zdjęciach obok.

na bazie informacji przesłanej przez organizatorów
w galerii obok: finał projektu „Odkryj – doceń – wzbogać. Małe i duże skarby wokół nas” 20 października 2023 (fot. przesłane przez organizatorów) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *