Jacek Sztuka w Szczecinie


Znany częstochowski artysta malarz Jacek Sztuka w 2008 roku otrzymał Grand Prix na prestiżowym biennale: XXII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego – Szczecin 2008. Na tegoroczną edycję przeglądu przygotował już indywidualną wystawę.

Werdykt wymagającego jury, jak wspomina artysta, był dla niego zaskoczeniem i wzmocnieniem. – Niedowierzałem, znalazłem się bowiem w doborowym gronie. Nagrody na tym festiwalu otrzymywali znakomici twórcy, między innymi, Alfred Lenica, Eugeniusz Geppert, Marian Bogusz, Izabela Gustowska, Ryszard Kiełtyka – mówi Jacek Sztuka.
Na wystawie towarzyszącej XXIII Festiwalowi przedstawił 26 prac, obrazujących przekrój jego twórczości. Znalazły się na niej dzieła z cyklów „Podróżni” i „Mięso i złom” oraz najnowszych: „Zanurzenia”, „Huta” i „Żywią i bronią”. – Wystawę przyjęto z zainteresowaniem. Odbiorcy mówili, że nie pozostają obojętni wobec moich prac i to dla mnie jest najważniejsze – dodaje pan Jacek.
Jacek Sztuka zadziwia siłą wyrazu artystycznego. W jego obrazach realizm przenika się z surrealizmem. Artysta wnikliwym spojrzeniem prześwietla rzeczywistość nadając jej naturalistycznemu przedstawieniu symboliczne znaczenia. Jego filozofia artystyczna, którą kształtuje niezwykła wrażliwość połączona z groteską, czasem nawet i z czarnym humorem, prowokuje widza. W katalogu do XXIII Festiwalu twórczość Jacka Sztuki celnie werbalizuje Regina M. Fischer: „On wciąga nas w zagadkowy świat swoich obrazów nie dając możliwości rozwikłania co pod spodem. Jako malarz pozostaje stwórcą swych własnych tajemniczych światów, a nam pozwala jedynie mieć udział w fascynującej sile sztuki.” – pisze recenzentka.
Sztuka należy do bardzo pracowitych twórców. W dorobku ma udział w ponad 40. wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych oraz 15 ekspozycji indywidualnych. W ostatnich miesiącach prezentował prace w Niemczech – w Museen zu Berlin i w Pforzheim. 29 października w Konduktorowni Zachęty będzie miał miejsce wernisaż inaugurujący kolejną indywidualną wystawę Jacka Sztuki.

Pierwszy Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, nazywany początkowo przeglądem, zorganizowano w 1962 r. z inicjatywy szczecińskich malarzy: Ziemowita Szumana i Jerzego Brzozowskiego. Do 1990 r. było piętnaście edycji festiwalu. Potem nastąpiła kilkuletnia przerwa; kolejny festiwal, w 1996 r., zorganizował szczeciński Oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawę pokonkursową 23 edycji Festiwalu można oglądać w salach Zamku do 30 października.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *