Iluzoryczność i… brak zwycięzcy


Na razie Częstochowa nie będzie mieć papieskiego pomnika. Zadecydował o tym poziom prac projektowych, nadesłanych na częstochowski konkurs z całej Polski

Przedsięwzięcie zorganizował Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II w Częstochowie. Do 30. października 2005 roku wpłynęło 31 prac, z których do konkursu mogło przystąpić 30 (jedna z prac nie spełniła wymogów formalnych). W jury znaleźli się: prof. Janusz Pastwa-Dziekan z Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, prof. Zdzisław Pidek – ASP w Gdańsku, prof. Zbigniew Piłkowski -Politechnika Częstochowska, prof. Bogusz Salwiński-Dziekan Wydziału ASP w Krakowie, Elzbieta Idczak-Łydżba, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki miasta, ks. prof. Bogdan Bajer oraz Aleksandra Janikowska-Perczak, przedstawiciel konserwatora zabytków. – Jury uznało, że nie było projektu, który nadawałby się do realizacji. W zamian przyznano aż dwie trzecie nagrody: Antoniemu Wdowskiemu z Radomia i Władysławowi Dudkowi z Krakowa – mówi Elżbieta Trzeciak, sekretarz konkursu. Jednak ich przyznanie nie zmienia faktu, że póki co, nie będziemy mieć w mieście papieskiego pomnika. Słabe, mało wyraziste i nieoddające charyzmy Ojca Świętego projekty, które nie spełniły oczekiwań jury, tym bardziej nie spełniłyby oczekiwań zwykłych odbiorców, emocjonalnie i duchowo związanych z Papieżem. – Twórcy skupili się na ukazaniu Papieża-Pielgrzyma, kroczącego, wędrującego, rzadziej stojącego, w centrum zawsze przedstawiali figurę z detalem bądź rozwiązaniami przestrzennymi. Wymogiem było przedstawienie Ojca Świętego w skali 1:1, artyści pokazali Go jednak w skali 1:10. Poza tym podobieństwo do twarzy Papieża było, niestety, iluzoryczne – podsumowuje członek jury, prof. Zbigniew Piłkowski.
W Miejskiej Galerii Sztuki można jeszcze obejrzeć konkursowe projekty. Niestety, podczas ich oglądu towarzyszyć nam będzie jedynie rozczarowanie i zdziwienie. Czyżby wśród wielu zdolnych artystów nie znalazł się ten z poważnym i twórczym pomysłem, godnym osoby Ojca Świętego?
Niedługo zostanie ogłoszony drugi konkurs, tym razem zamknięty, do którego zaproszenie otrzymają cztery osoby biorące udział w poprzednich zmaganiach oraz dwie osoby zgłoszone przez częstochowski oddział Związku Artystów Rzeźbiarzy. Miejmy nadzieję, że tym razem zakończenie będzie szczęśliwe.

ANNA WOJTYSIAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *