KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI WIĘŹNIÓW KL Ravensbruck. „Trzeba było żyć. Losy więźniarek. KL Ravensbruck”


13 kwietnia 2016 roku katowicki oddział IPN rozpoczął w Częstochowie obecność wystawy pt. „Trzeba było żyć. Losy więźniarek. KL Ravensbruck”, poświęconej polskim kobietom, które przeżyły pobyt w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Ravensbruck.

Ekspozycję umiejscowiono w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Prezentacja obejmuje około trzydziestu postaci i będzie otwarta do 29 kwietnia. – Polki stanowiły znacząco większą grupę więźniarek tego obozu. Wystawa ma charakter sentymentalny, przedstawia wspomnienia pań. Celem prezentacji jest pokazanie, jakie piętno odcisnął na nich pobyt w obozie. Kobiety przeszły tam gehennę, wiele poddano zabójczym eksperymentom. W tej grupie była pani profesor Wanda Półtawska (prof. Półtawska 15 kwietnia na specjalnym spotkaniu w Muzeum opowiedziała o swoich bolesnych doświadczeniach z obozu – przyp. red.) – mówi Aleksandra Korol-Chudy. Wystawa jest przygotowana przez Muzeum Martyrologii „Pod zegarem” w Lublinie, przy współpracy katowickiego IPN.
Oficjalne otwarcie wystawy miało miejsce w poniedziałek 18 kwietnia, na comiesięcznym spotkaniu z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”. Wcześniej – 13 kwietnia – przygotowało ją około 30 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych, którzy przybyli do Muzeum dyrektorem Maciejem Trzmielem. – Z Muzeum i jego dyrektorem Krzysztofem Witkowskim współpracujemy już wiele lat. Tu dzieją się ważne wydarzenia o charakterze historyczno-patriotycznym. W szkole pielęgnujemy pamięć historyczną i uczymy miłości do Ojczyzny. Takie interaktywne spotkania z historią, budowanie koncepcyjne wystawy, wieszanie tablic, stawianie sztalug, to dla uczniów bezpośrednie dotknięcie problemu i historii – mówi „GCZ” dyrektor Maciej Trzmiel. Przy okazji wyraża ogromny szacunek dla dyrektora Witkowskiego za jego pracę na rzecz kształtowania wśród młodzieży i dorosłych pamięci Jana Pawła II i historii Ojczyzny.
Uczniowie doceniają linię edukacyjno-wychowawczą placówki. – Wychowanie patriotyczne, które jest realizowane w szkole uczy nas poszanowania naszej ojczyzny. Dzisiejsza nasza obecność w Muzeum jest dla nas żywą lekcją historii, bardzo ciekawie zrealizowaną. Temat okrucieństwa wojny, pamięć o obozach muszą być ciągle obecne w programach szkolnych, by dopuścić do powtórzenia historii – mówi Kinga Karoń, uczennica trzeciej klasy ZSE.
Dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski z przejęciem mówi o przedsięwzięciu. – Zgłaszają się do nas różne osoby i instytucje, by w Muzeum zrealizować swoje przedsięwzięcia. Przyciąga ich magia tego miejsca. Z okazji wystawy zaprosiliśmy do Muzeum profesor Wandę Półtawską. Poprzez takie spotkania pokazujemy młodzieży, że pamięć o naszej historii określa naszą tożsamość narodów – mówi „GCz” dyr. Krzysztof Witkowski. Dodaje, że jest to pierwsza wystawa przy współpracy z IPN w Katowicach, i już niedługo będą kolejne, w tym także poświęcone Częstochowie.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *