W Częstochowie uczczono pamięć Witolda Pileckiego


25 maja 2023 minęła 75. rocznica mordu sądowego, wykonanego na jednym z najsłynniejszych żołnierzy niepodległościowego antykomunistycznemu podziemia, Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W tym dniu, jak co roku, w całej Polsce organizowane są obchody upamiętniające śmierć naszego narodowego bohatera. Również w Częstochowie miały one miejsce.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Rotmistrza w Kościele pw. Narodzenia Pańskiego przy al. Wolności 35. Odprawiający eucharystię ks. Tomasz Mucha w swoim kazaniu scharakteryzował postać Witolda Pileckiego. – Ta eucharystia jest wielkim dziękczynieniem, jakie składamy Bogu za jego życie i piękną bohaterską służbę dla Ojczyzny. W osobie Rotmistrza Pileckiego podziwiamy prawdziwego patriotę, dzielnego żołnierza, gotowego do największych poświęceń dla dobra Ojczyzny. Działacza społecznego, który bezinteresownie pomaga ludziom. Wiernego męża i kochającego ojca. A ponadto gorliwego katolika, człowieka głębokiej wiary. Dziś mija 75 lat po jego śmierci. Jego życie mogłoby być niejako żywą lekcją wiary, patriotyzmu i wielu innych szlachetnych postaw – mówił ks. Mucha.

Po części kościelnej nastąpiło złożenie wieńców pod tabliczką, poświęconej Witoldowi, mieszczącej się przy al. Wolności 33. Kwiaty w imieniu Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Szymona Giżyńskiego, złożyła Grażyna Matyszczak, Pełnomocnik Okręgu Częstochowa Prawa i Sprawiedliwości. W wydarzeniach ponadto uczestniczyli przedstawiciele m.in. Stowarzyszenia „Solidarność i Niezawisłość”, częstochowskiego NSZZ „Solidarność”, a także organizacji „Rycerze Kolumba im. Jana Pawła II”.

Redakcja

Foto. NG

Podziel się:

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *