Święto Uczelni


9 grudnia 2016 r. w auli nr 121 w budynku Uczelni przy ul. Waszyngtona 4/8) odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Program obchodów:

1. Przemarsz orszaku,
2. Hymn Polski,
2. Uroczyste posiedzenie Senatu,
3. Nadanie tytułu Doktora Honoris Causa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie prof. dr. hab. Andrzejowi Janowi Zakrzewskiemu,
5. Uroczysta promocja Doktorów,
6. Wręczenie odznaczeń i medali,
– Jan Szyma – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
– dr Wiesław Pięta – Medal Merentibus,
7. Gaude Mater Polonia.

Wystawa prac pracowników Instytutu Sztuk Pięknych
Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana – godz. 18.30

Koncert muzyczny
Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana – godz. 19.00

Wystawa prac pracowników Instytutu Sztuk Pięknych oraz koncert muzyczny z udziałem pracowników Instytutu Muzyki AJD, które odbędą w dniu uroczystości w Fiharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana zadedykowane zostały Doktorowi Honoris Causa Akademii im. Jana Długosza prof. dr. hab. Andrzejowi Janowi Zakrzewskiemu

Oto życiorys prof. Andrzeja Jana Zakrzewskiego:

Andrzej Jan Zakrzewski urodził się 8 lutego 1942 roku w Maluszynie, z którym związany jest rodzinnie i uczuciowo do chwili obecnej. Jego żona, Janina, jest nauczycielką języka polskiego, wspólnie wychowali troje dzieci.

Profesor uczęszczał do Liceum Pedagogicznego w Radomsku i Studium Nauczycielskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Będąc nauczycielem szkół podstawowych, podjął studia zaoczne na Uniwersytecie Łódzkim, które ukończył w 1971 roku jako magister historii. Zapoczątkowało to ścieżkę kariery naukowej, której pierwszym etapem stało się napisanie pod kierunkiem prof. dra hab. Zbigniewa Kuchowicza dysertacji pt. “Rola literatury dewocyjnej w kulturze polskiej 2. poł. XVIII w.” i uzyskanie w 1976 roku stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Tam też w 1988 roku Andrzej Zakrzewski został doktorem habilitowanym (na podstawie książki Częstochowa w kulturze religijnej polskiego baroku), co oznaczało osiągnięcie samodzielności naukowej. Zwieńczeniem kariery stało się uzyskanie w 2000 roku tytułu profesora, a w 2005 roku profesora zwyczajnego w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Z ośrodkiem tym Uczony związany jest od początku swojej kariery naukowej – w 1976 roku został adiunktem w Zakładzie Socjologii Kultury, od 1988 roku stał się pracownikiem Instytutu Historii. Kierował (w latach 1988-1990) Zakładem Historii Polski i (w latach 1990-2006) Zakładem Historii Nowożytnej. Odegrał bardzo ważną rolę w rozwoju organizacyjnym naszej uczelni, pełniąc kolejno funkcje: prodziekana Wydziału Humanistyczno-Pedagogicznego, organizatora i zastępcy dyrektora Instytutu Filologii Polskiej, prodziekana Wydziału Humanistyczno-Pedagogicznego, organizatora i dziekana Wydziału Pedagogicznego, organizatora i dyrektora

Instytutu Filozoficzno-Historycznego, prorektora ds. nauki, dziekana Wydziału Filologiczno-Historycznego.

Profesor Andrzej Jan Zakrzewski jest wybitnym uczonym, znawcą historii nowożytnej, głównie okresu XVI-XVIII w., a także teorii i historii kultury europejskiej. Jego zaintere-sowania badawcze skupione były początkowo na problemach antropologii kultury – co zresztą znalazło kontynuację w później podejmowanych pracach nad literaturą dewocyjną, kazno-dziejstwem i historią obyczajów. Najistotniejsza część dorobku naukowego związana jest z badaniem okresu Oświecenia – szczególnie cenne i nowatorskie stało się podjęcie problematyki idei wiecznego pokoju, najciekawszej z koncepcji wysuwanych przez króla Stanisława Leszczyńskiego. Najliczniej zaś reprezentowane są prace z zakresu historii regionalnej, ściśle związane z ziemią częstochowską, mające nie tylko wysokie walory naukowe, ale też wielką wartość popularyzatorską.

Te zainteresowania promotora inspirowały też wielu spośród Jego wychowanków (5 doktorów i 150 magistrów). Odzwierciedleniem pozycji naukowej Andrzeja Jana Zakrzewskiego, prócz ponad dwustu prac naukowych (książek, artykułów, recenzji, publikacji źródłowych, wystąpień na konferencjach regionalnych, krajowych i międzynarodowych), jest członkostwo w wielu prestiżowych towarzystwach naukowych (Polskiego Towarzystwa Historycznego, Komisji Historycznej Oddziału Katowickiego PAN, Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym, Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego, Foundation Voltaire) oraz stałe kontakty z licznymi ośrodkami nauko-wymi w całej Europie, w których prowadził wykłady i odbywał staże naukowe (Uniwersytet Grenoble II, Instytut Pedagogiczny w Smoleńsku, Uniwersytet Koblenz-Landau, Uniwersytet Nancy II, Uniwersytet w Metzu, Bibliotheque Municipal de Ville de Nancy).

Wyrazem uznania dla Profesora są też liczne nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta m. Częstochowy i Rektora, wraz z przyznaną w 2001 roku nagrodą im. Karola Miarki.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *