Ajurweda – siła każdego człowieka tkwi w umiejętności zachowania równowagi


Ajurweda to starożytna nauka o ludzkim zdrowiu i życiu, licząca ponad 5000 lat. Samo słowo w wolnym tłumaczeniu oznacza ją jako „naukę o życiu”. Definicja Ajurwedy napisana w sanskrycie jasno wskazuje, że ludzkie życie da się podzielić na cztery główne doświadczenia – przyjemne/nieprzyjemne oraz zrównoważone/niezrównoważone.

 

W medycynie ajurwedyjskiej zdrowie oznacza coś więcej, niż jedynie brak choroby, bowiem nie zależy wyłącznie od czynników fizycznych. Na zdrowie składa się utrzymanie równowagi we wszystkich strefach życia, poczynając od codziennej rutyny związanej z odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną oraz regularnym odpoczynkiem, kończąc na strefie psyche, łączącej w sobie równowagę emocjonalną, harmonijne budowanie relacji oraz realizację drzemiącego wewnątrz siebie potencjału.

Ajurwedyjska teoria dosz, czyli czym właściwie są kombinacje żywiołów?

 

Dla wielu osób to właśnie dosze stanowią jeden z filarów Ajurwedy jako nauki o życiu. Od kilku tysięcy lat ludzie związani z medycyną ajurwedyjską wierzą, że każda struktura bądź organizm obecny we wszechświecie składa się z dowolnych kombinacji pięciu żywiołów, którym odpowiadają konkretne dosze. W Ajurwedzie wyróżnia się trzy energie powstałe z połączenia poszczególnych żywiołów; każda z nich wykazuje swój własny, specyficzny charakter.

  • Vata osoby o tym usposobieniu posiadają niestabilną naturę, przez co potrzebują bardzo dużej regularności; ten typ ma bardzo duże trudności z utrzymaniem w życiu rutyny, ze względu na chęć ciągłego doświadczania. Większość ludzi Vata wykazuje skłonności do przejmowania się wieloma sprawami, co odbija się na ich śnie, dlatego ważne jest zwrócenie uwagi na problem ewentualnej bezsenności. Gdy Vata jest w równowadze, staje się szczęśliwa i energiczna; może realizować swój potencjał we wszystkich czynnościach, gdzie ceniona jest przede wszystkim kreatywność.
  • Kapha → osobie z doszą Kapha bardzo długo zajmuje podejmowanie decyzji; powolne budzenie się, długie leżenie w łóżku i ogromna potrzeba dodatkowego pobudzenia w postaci kawy to jej cechy charakterystyczne. Kapha jest szczęśliwa bez względu na swój stan majątkowy, jednak ze względu na fakt, że często poszukuje ukojenia emocjonalnego w nadmiernym jedzeniu, może mieć ona problem z szybkim przyrostem wagi. Dosza Kapha potrzebuje motywacji do ruchu. Zaburzona równowaga Kaphy czyni ją upartą, letargiczną oraz leniwą.
  • Pitta → osoby, w których drzemie Pitta zazwyczaj obdarzone są ostrym, przenikliwym intelektem oraz niebywałą zdolnością koncentracji; naturalnie uporządkowane, potrafią efektywnie zarządzać własnymi zasobami. Ambitne cechy czynią z nich dobrych przywódców. Brak równowagi u doszy Pitta objawia się szybkim popadaniem w złość, a także tendencją do negatywnych myśli. Tego typu osoby są drażliwe i bardzo wymagające, mając przez to problem z akceptacją rzeczywistości.

DEVA Harmony oferuje darmowy test na Konstytucję Ajurwedyjską, który można potraktować jako początek swojej przygody z Ajurwedą. Rozwiązując go szczerze, zainteresowani są w stanie poznać swoją dominującą doszę, a przy tym swoje „ja” z punktu widzenia medycyny ajurwedyjskiej.

 

Głównym celem Ajurwedy jest dążenie do równowagi

 

W medycynie ajurwedyjskiej bardzo ważne jest zdiagnozowanie choroby poprzez przeprowadzenie wyjątkowo szczegółowego wywiadu. Na podstawie udzielonych przez pacjenta odpowiedzi oraz obserwacji kondycji jego skóry, włosów, oczu, a nawet palców (których wygląd wskazuje na stan poszczególnych narządów wewnętrznych), dobierana jest metoda oczyszczenia. Zioła używane w medycynie ajurwedyjskiej zakupić można na stronie devaharmony.com. To właśnie tam zainteresowani znajdą między innymi popularną Ashwagandhę, pomagającą w przywróceniu balansu w organizmie. Przed podjęciem decyzji dotyczącej suplementacji ziołami ajurwedyjskimi, warto porozmawiać ze swoim lekarzem bądź farmaceutą. Poszczególne mieszanki ziół są w stanie zadziałać, o ile będą odpowiednio dobrane do samego pacjenta.

 

 

 

Materiał zewnętrzny

 

 

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *