Wykład w Towarzystwie


Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie zaprasza na kolejny wykład, w ramach Wolnej Wszechnicy Historycznej, na którym dr Małgorzata Delimata (UAM) przedstawi temat: “Echa historii, polityki i ideologii w dziewiętnastowiecznych polskich utworach literackich o tematyce średniowiecznej”.

Spotkanie odbędzie się 21 maja, o godz.
17.00, w sali 26 Instytutu Historii AJD.

Dr Małgorzata Delimata jest pracownikiem Zakładu Historii
Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowania badawcze prelegentki dotyczą stereotypowych wizerunków postaci królowych i księżnych doby polskiego średniowiecza w różnych kategoriach piśmiennictwa XIX w., mitu historycznego, postrzegania wieków średnich w epokach historycznych. Prelegentka w ramach aktywności badawczej poszukuje odpowiedzi na pytania o strategie kreowania wizerunków obcych i rodzimych władczyń w polskim piśmiennictwie dziewiętnastego stulecia, o związki pomiędzy historiozofią a zabiegami stereotypizacji i mitologizacji. Poza tym prowadziła studia nad sytuacją dziecka w polskim średniowieczu, kondycją zdrowotną ludności oraz historią prawodawstwa miejskiego w Polsce nowożytnej.

Literatura piękna o tematyce historycznej pełniła w życiu narodu polskiego w XIX w. funkcję poznawczą oraz w warstwie perswazyjnej – animującą postawę patriotyczną i moralną. W okresie anormalnej egzystencji ze względu na brak państwa oraz groźbę wynarodowienia uświadamiała Polakom wagę rodzimej historii, służyła gloryfikacji rodzimości oraz niekiedy wskazywała na ciągłość zagrożeń ze strony obcych, na ich destrukcyjny wpływ na państwo polskie w przeszłości oraz
naród obecnie.
Prelegentka spróbuje udzielić odpowiedzi na pytanie o warstwę
informacyjną wybranych polskich utworów literackich XIX w., o recepcję instytucji, zwyczajów średniowiecznych, mitologii pogańskiej, co z jednej strony służyło edukacji historycznej społeczeństwa polskiego, z drugiej zaś było związane z apoteozą rodzimej tradycji i kultury.
Podobnie recepcja określonej ideologii, kreowanie w utworach rzeczników i piewców chociażby germańskiego parcia na Wschód, pośrednio nawiązywała do kategorii obcości skonfrontowanej z rodzimością; obcości wrogiej, niebezpiecznej. Jednocześnie poza walorem poznawczym utwory literackie pełniły funkcje „rejestratorów” poglądów politycznych, społecznych lub
były swoistym komentarzem twórców egzemplifikującym ich postawę względem konkretnych, aktualnych programów, wydarzeń oraz idei.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych
Wstęp wolny

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *