Co dziesiąty Polak cierpi na przewlekłą chorobę nerek


Poważne problemy z nerkami i układem moczowym może mieć nawet 4 miliony osób, ale
większość chorych nawet nie domyśla się, że choruje. Dopiero ostre objawy powodują, że pacjenci szukają pomocy u lekarzy.
W 2006 roku Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne ustanowiło
14 marca Światowym Dniem Nerek. Jego celem jest uświadamianie jak ważna jest rola tego narządu dla sprawnego funkcjonowania całego organizmu. To także okazja do zwrócenia uwagi na różne choroby narządów układu moczowego oraz sposoby i możliwości ich leczenia.

Urolodzy ze Szpitala Specjalistycznego im. Emila Michałowskiego w Katowicach alarmują, że niewykryte, nieleczone i rozwijające się przez wiele lat choroby układu moczowego prowadzą do bardzo poważnych powikłań. Z kolei zatrucia organizmu wynikające
z nieprawidłowego funkcjonowania nerek mogą prowadzić do śmierci. Groźne są także nowotwory nerek, które specjaliści ze szpitala przy Strzeleckiej leczą wspólnie z lekarzami
z Katowickiego Centrum Onkologii. Każdego roku lekarze diagnozują choroby nerek u ponad 4 tysięcy osób.
Główną przyczyną schorzeń nerek są choroby cywilizacyjne, przede wszystkim cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze. Grupę podwyższonego ryzyka zachorowania stanowią osoby w wieku
45-75 lat. Nieleczona przewlekła choroba nerek prowadzi do konieczności stosowania tzw. terapii nerkozastępczej, której poddawanych jest każdego roku blisko 20 tysięcy Polaków.
Dializowanych osób także przybywa – nawet pięć tysięcy w ciągu roku. W ostrych przebiegach choroby konieczny może być także przeszczep narządu, który w wymiarze długoterminowym jest skuteczniejszą i znacznie tańszą metodą leczenia niż dializoterapia.
Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego to jeden z wiodących ośrodków urologicznych na Śląsku. Każdego dnia przeprowadzanych jest tu ponad 20 operacji otwartych, laparoskopowych i endoskopowych na 7 salach operacyjnych. Rocznie to ponad 5 tys. operacji narządów układu moczowego, z czego ponad 3,5 tys. wykonywanych jest endoskopowo, czyli małoinwazyjnie. W przyszpitalnej przychodni urologicznej każdego roku leczonych jest ponad 50 tysięcy pacjentów. Szpital dysponuje także całodobową Izbą Przyjęć pracującą w systemie ostrego dyżuru. Codziennie Izba przyjmuje około 40 pacjentów, rocznie w sytuacji zagrożenia życia operowanych jest na ostro blisko 1000 chorych. Ośrodek posiada Akredytację Ministerstwa Zdrowia (CMJ w Krakowie) oraz certyfikaty jakości ISO.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *