Znany działacz sportowy obchodził 60-lecie małżeństwa


W kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Częstochowie sześćdziesiąt lat temu Mieczysław Zbigniew Hrehorów, wysiedlony w 1945 r. z Kresów Wschodnich, w wyniku zmian geopolitycznych po II wojnie światowej, po przeżyciu w latach 1939-1941 okupacji sowieckiej, a w 1941-1944 okupacji niemieckiej i w 1945 r. ponownie sowieckiej, syn oficera Wojska Polskiego – uczestnika walk w obronie Lwowa i Kresów Wschodnich, zawarł związek małżeński z Krystyną Ludwiką – córką obywatela miasta Częstochowy – powstańca śląskiego.

Spełniając przyrzeczenia wzajemnej wierności w 1999 r., po pięćdziesięcioleciu pożycia małżeńskiego, powtarzali ślubowanie, a obecnie, po sześćdziesięciu latach ponownie. W tym kościele chrzczone były ich dzieci: córka Ewa, która jest psychologiem, syn Janusz – lekarz chirurg, poślubił, także w tej świątyni, Alinę, lekarza okulistę; wraz z córkami Anią i Joanną, zięciem Pawłem i wnuczką Niną uczestniczyli w dzisiejszej uroczystości.
W ramach swej sześćdziesięcioletniej społeczno-sportowej działalności Mieczysław Zbigniew Hrehorów był współorganizatorem i uczestniczył w rozwoju: Akademickiego Związku Sportowego, Częstochowskiego Klubu Sportowego „Budowlani”, Związku Harcerstwa Polskiego, Polskiej YMCA, Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (przy nim uruchomił krąg Seniorów ZHP „Kresowiacy”), Światowego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół ziemi Złoczowskiej, w czym dzielnie uczestniczyła i sprzyjała jego żona Krystyna.
Jego pasją życiową były sport i działalność społeczna, co wyniósł ze swojej patriotycznej rodziny.
Będąc studentem w 1945 r. pierwszej wyższej uczelni w historii Częstochowy – Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej – był inicjatorem założenia Akademickiego Związku Sportowego – Klubu przy powyższej uczelni, jego wiceprezesem i prezesem, zawodnikiem, uczestnikiem I Mistrzostw Polski AZS w Siatkówce.
Jest Członkiem Honorowym AZS, Prezesem Klubu Seniora, członkiem Zarządu Organizacji Środowiskowej tego Związku, współorganizatorem i działaczem Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, Honorowym Członkiem Śląskiego TKKF. Będąc harcerzem z Chorągwi Lwowskiej, był wiceprezesem reaktywowanego po wojnie w Częstochowie Harcerskiego Klubu Sportowego „Żubr”.
Uczestniczył w rozgrywkach piłki ręcznej, siatkówki w 1945 r. w CKS „Budowlani”, w którym w następnych latach, będąc pracownikiem Przedsiębiorstwa Budowlanego, był działaczem, prezesem i w końcu prezesem.
W latach siedemdziesiątych, będąc dyrektorem Metalplastu, wybudował, między innymi, na rzecz miejscowego sportu i rekreacji: pełnowymiarową sale sportową z zapleczem przy Szkole Podstawowej nr 18, obiekt rekreacyjny przy ul. Sobieskiego, przedłużenie hali sportowej Politechnika i inne.
Podczas stanu wojennego w n/kraju, w zaangażowaniu na rzecz społeczeństwa, wraz ze starszym bratem Zygmuntem, był uczestnikiem pod Arnhem w Holandii w Samodzielnej Brygadzie spadochronowej. Był współorganizatorem pomocy materialnej przy współudziale Chest Hospital Benenden w Anglii, którego był ordynatorem. Dwukrotnie, w latach 1982 i 1984, przywiezione zostały dwudziestotonowymi ciężarówkami dary w postaci sprzętu medycznego, środków medycznych, żywności dla Szpitala im. dr. Biegańskiego, Szkoły Specjalnej dla Niepełnosprawnych przy ul. św. Barbary, parafii Matki boskiej Zwycięskiej przy ul. słowackiego, parafii Nawiedzenia NMP przy ul. Okólnej, kościoła pw. św. Rocha w Częstochowie.
Będąc kresowianinem, czynnie działa na rzecz stowarzyszeń kresowych. Był inicjatorem powołania społecznego komitetu budowy pomnika Orląt Lwowskich w dzielnicy Raków w Częstochowie. W kwietniu 2006 r. poprowadził uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod tenże monument, którego poświęcenia dokonał metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.
Pod pomnikiem, wybudowanym w czerwcu 2006 r., asystował w imieniu TMLiKPW prezydentowi na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu w złożeniu kwiatów.
Wcześniej, w lipcu 2003 r., był gospodarzem wystawy w Muzeum Częstochowskim Ocalić od zapomnienia Lwów – Kresy Wschodnie”, zorganizowanej przez miejscowy Oddział TMLiKPW.
Za swoją działalność społeczną i zawodową został uhonorowany odznaczeniami państwowymi, dużą ilością odznaczeń sportowych, zasłużonym dla województwa katowickiego, częstochowskiego, opolskiego, z nagrodami Urzędów Wojewódzkich i Miejskiego, jak również Honorowymi Odznakami ZHP, AZS, TMLiKPW, Związku Piłki Siatkowej.
Pomimo niemłodego już wieku działa społecznie na rzecz AZS, TKKF, TMLiKPW, w czym sprzyja mu żona Krystyna.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *