Częstochowskie Zaduszki Artystyczne


Jak co roku odbędą się Częstochowskie Zaduszki Artystyczne. Wyjątkowe wydarzenie, podczas którego wspominani są zmarli artyści – muzycy, plastycy, poeci, literaci, architekci oraz wszyscy, których pasje i talenty tworzyły i nadal tworzą kulturę naszego miasta.

Pierwsze „Zaduszki Artystyczne” miały miejsce 4 listopada 2001 roku, promotorem tej muzycznej inicjatywy był ks. Grzegorz Ułamek, który zginął tragicznie 7 lipca 2005 roku. Od początku wieczór składał się z dwóch części – mszy świętej z modlitwą za zmarłych artystów oraz koncertu. Przez szereg lat za muzyczną stronę odpowiedzialny był Marcin Pospieszalski, który zapraszał do udziału w wydarzeniu nie tylko znanych muzyków – do “zaduszkowego” chóru mógł dołączyć każdy chętny śpiewający. Ta tradycja tworzenia chóru złożonego ze wszystkich chętnych pozostała do dziś.
W tym roku na Zaduszki odbędą się 2 listopada 2022 roku na godzinę 18:00 w parafii św. Józefa przy ul. Okrzei 41 w Częstochowie. Głównym punktem wieczoru będzie Msza Święta w intencji zmarłych artystów sprawowana pod przewodnictwem abpa Antoniego Długosza i z oprawą muzyczną chóru i instrumentalistów pod przewodnictwem Darka Madejskiego. Po Mszy – na koncert “Po Twoich śladach do Nieba” w wykonaniu Marty Madejskiej z zespołem w składzie: Daniel Pomorski – instrumenty klawiszowe, Darek Bafeltowski – gitara elektryczna, Michał Trąbski – bas, Filip Filipski – perkusja, Kaja Nowak – chórki.
Marta Madejska – częstochowska wokalistka, na co dzień nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Absolwentka Podyplomowego Studium Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Przez trzy lata uczestniczyła w sesjach Centrum Szkolenia Muzyków i Liderów Uwielbienia w zakresie emisji głosu, pisania tekstów, kompozycji i harmonii. Od wielu lat zaangażowana w rozmaite projekty muzyczne lokalne i ogólnopolskie. Związana z częstochowskim zespołem uwielbieniowym 77FM, projektem “Pieśń nad Pieśniami” Agnieszki Fiuk. Napisana wspólnie z mężem Darkiem piosenka “Młode serca” wygrała ogólnopolski konkurs na Piosenkę Roku 2018/2019 Ruchu Światło-Życie. Niezwykła łagodność i dźwięczność barwy głosu Marty jest doskonałym nośnikiem melodii, słów i emocji. Do udziału w projekcie Marta zaprosiła znanych muzyków – naszych przyjaciół i znajomych od lat znanych z rozmaitych projektów muzycznych. W 2021 roku ukazała się debiutancka płyta Marty Madejskiej “Po Twoich śladach”, zawierająca 12 autorskich kompozycji, które między innymi usłyszymy podczas zaduszkowego koncertu.
Od kilku lat organizacją Zaduszek zajmuje się ks. Mikołaj Węgrzyn, Duszpasterz Środowisk Twórczych i ludzie związani z Ośrodkiem Muzyki Liturgicznej w Częstochowie oraz Stowarzyszeniem Kultura CzęstoNowa. Wsparciem służy Kuria Archidiecezjalna.
Informacje o zgłoszeniu do zaduszkowego chóru można znaleźć na profilu społecznościowym Częstochowskie Zaduszki Artystyczne (https://www.facebook.com/profile.php?id=100075934150835)
Na całe wydarzenie wstęp wolny.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *