Multimedialna Częstochowa Michała Sitka


Sylwetka zdolnego częstochowskiego informatyka

Powstał nowoczesny serwis internetowy o Częstochowie www.czestochowa.simis.pl. Jego autorem jest absolwent Politechniki Częstochowskiej, Michał Sitek. Młody informatyk interesuje się historią Częstochowy, zbiera archiwalne numery regionalnych czasopism i historyczne pamiątki. Patronat nad nowym serwisem objęła “Gazeta Częstochowska”.

Skąd pomysł na serwis internetowy o Częstochowie?
– Prowadziłem stronę internetową Angielskiej Agencji Impresyjnej. Jedna ze stron wykonanych przeze mnie została wyróżniona na ogólnoświatowych targach w Londynie za sposób wykonania oraz optymalizację kodu. Zrozumiałem wtedy, że jestem w tym dobry i swoje umiejętności mogę wykorzystać na stworzenie ciekawego serwisu dla mieszkańców Częstochowy i nie tylko. I tak narodził się pomysł stworzenia Częstochowskiego Serwisu Internetowego.

Projektowanie stron internetowych to jednak nie wszystko czym się zajmujesz.
– To prawda, projektuję także prezentacje multimedialne, pisze skomplikowane programy oparte na bazach danych, zajmuje się tworzeniem grafiki komputerowej. Mówiąc krotko: komputery nie są mi obce, informatykę mam w jednym palcu.

Taka praca wymaga inteligencji, podobno należysz do grona najinteligentniejszych Polaków?
– Nie będę zdradzać szczegółów, powiem tylko że znalazłem się w grupie tych “najinteligentniejszych”. Był taki okres w moim życiu w którym rozważałem chęć podjęcia się rozwiązania testu MENSY, organizacji zrzeszającej ludzi o najwyższym na świecie poziomie inteligencji. Pamiętam jak jeszcze będąc uczniem szkoły średniej rozwiązywałem kilkanaście testów z rzędu uzyskując wówczas wyniki powyżej 90%. Nie dawno odszukałem te testy i rozwiązałem je ponownie i ku memu zdziwieniu uzyskałem zadowalający wynik aczkolwiek niższy niż wtedy.

Niedługo czeka Cię obrona pracy magisterskiej. Powiedz jakie masz plany na przyszłość, nie kusi cię kariera naukowa?
– Po obronie pracy będę chciał podjąć studia doktoranckie. Rozważam w tym kierunku dwie uczelnie zagraniczne: Uniwersytet w Edynburgu oraz Uniwersytet św. Andrzeja, oba w Szkocji gdzie chcę doskonalić się z zakresu tworzenia zaawansowanych narzędzi programistycznych Jeśli jednak dostane dobrą propozycję pracy od firmy na terenie naszego kraju to może zostanę w Polsce.

Porozmawiajmy teraz o nowym portalu. Co sprawia, że jest wyjątkowy?
– Portal ten dzięki własnej wyszukiwarce i przejrzystemu, czytelnemu menu oferuje łatwy dostęp do tysięcy informacji o Częstochowie, jej zabytkach i atrakcjach, możliwościach wypoczynku i zakwaterowania. Moje zamiłowanie do historii sprawiło, że na stronach portalu znajduje się też mnóstwo informacji historycznych o naszym mieście.

To jednak nie koniec, zamierzasz podobno otworzyć kolejny portal o Częstochowie?
– W związku z dużą ilością napływającej korespondencji oraz licznymi prośbami postanowiłem stworzyć stronę o całkowicie odmiennym designie, w którym wyszukiwanie informacji będzie bajecznie proste, jak w tych największych serwisach informacyjnych w Polsce. Ale na razie to tajemnica ponieważ szukam sponsora, który wykupi dla tego serwisu domenę internetową. Mogę tylko zdradzić, że strona tak będzie bardzo dynamicznie rozbudowywana i w dość szybkim czasie stanie się kompendium wiedzy o Częstochowie dla wszystkich turystów jak i mieszkańców. Bo przecież Częstochowa jest cudownym miastem o interesującej przeszłości i pięknych okolicach.

W nowym portalu zostaną zaprezentowane Twoje zbiory historyczne. Opowiedz o nich naszym czytelnikom.
– Zgromadziłem wiele starych pocztówek, fotografii, broszur, książek oraz dzienników. Mam chyba wszystkie przewodniki jakie ukazały się do 1950 roku oraz wszystkie (do 1905 r.) numery “Dzwonka Częstochowskiego”, ukazującego się pod redakcją księdza Józefa Adamczyka od 1901 roku. Najcenniejszy egzemplarz to “Pamiętnik Oblężenia Jasnej Góry” ks. Kordeckiego z I połowy XIX wieku, wydany przez Księgarnię Luxemburgską.

Czy oprócz informatyki i historii regionu masz jakieś inne zainteresowania?
– Ponad 7 lat zajmowałem się wschodnimi sztukami walki. Ze względu na to wieloletnie zamiłowanie bardzo chciałbym spędzić miesiąc na Okinawie. Zapoznać się ze zwyczajami i kulturą tam panującą. Uwielbiam podróżować, zwiedzać różne ciekawe i interesujące miejsca, które w profesjonalny sposób utrwalam na fotografii i mniej profesjonalnie na filmie.

Rozmawiał:

Łukasz Sośniak

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *