TELEGRAM Z CZĘSTOCHOWY


W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie odbył się poród w wodzie. Było to pierwsze takie wydarzenie w historii  placówki. Na świat przyszedł chłopczyk. Milan, w chwili narodzin miał 54 cm wzrostu i ważył 3,6 kg. Zarówno noworodek i jego mama czują się dobrze. 

 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Częstochowie. Jest szansa

Dzięki działaniom parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości – posła Szymona Giżyńskiego i senatora Ryszarda Majera, a przede wszystkim dzięki wytężonej pracy władz Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, na czele z rektor prof. dr hab. Anną Wypych Gawrońską i prorektorem ds. medycznych i nauk o zdrowiu UJD prof. Aleksandrem Sieroniem, w 2022 roku udało się utworzyć kierunek lekarski na UJD. Władze uczelni od początku nawiązały współpracę ze szpitalami w Częstochowie i regionie, w przyszłości planując powstanie uniwersyteckiego szpitala klinicznego w Częstochowie. Aktualnie wyklarowała się szansa na szybkie powołanie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na bazie Miejskiego Szpitala Zespolonego. Taką propozycję władzom Uniwersytetu Jana Długosza złożył prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

 

„Zimowa” szansa na indeks – UJD zaprasza kandydatów do udziału w rekrutacji

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie zaprasza do udziału w rekrutacji na studia. Do 20 lutego 2024 roku kandydaci mogą aplikować na trzy kierunki studiów II stopnia: inżynierię bezpieczeństwa (studia stacjonarne i niestacjonarne), inżynierię medyczną (studia stacjonarne i niestacjonarne) i malarstwo (studia stacjonarne). Wszelkie informacje m.in. o kierunkach, zasadach kwalifikacji, wraz z procedurą rekrutacji dostępne są poprzez system IRK: www.ujd.edu.pl

Dobrze nie jest. W Częstochowie oddychamy paskudnym powietrzem

Od tygodnia na Starym Mieście w Częstochowie stoi dwumetrowy model ludzkich płuc, który oddycha częstochowskim powietrzem. Niestety ich kolor jest już grafitowy, co świadczy o tragicznej jakości powietrza w tej części miasta.  Potwierdzają ten stan także komunikaty Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie, który w ostatnich tygodniach alarmuje o przekroczeniu poziomu dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. –Zanieczyszczone powietrze wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego:  częściej chorujemy lub mamy ostrzejsze objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy, a także zakażeń układu oddechowego – mówi lider Częstochowskiego Alarmu Smogowego Hubert Pietrzak, inicjator sprawdzania jakości powietrza w Częstochowie.

Mobilne płuca są już po raz drugi w Częstochowie, w 2022 r stały na Placu Rady Europy. Obecnie funkcjonowanie instalacji miało miejsce od 24 stycznia do 7 lutego 2024 roku.

 

Wodny poród na Parkitce

22 stycznia 2024 roku, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie, odbył się poród w wodzie. Było to pierwsze takie wydarzenie w historii  placówki. Na świat przyszedł chłopczyk. Milan, w chwili narodzin miał 54 cm wzrostu i ważył 3,6 kg. Zarówno noworodek i jego mama czują się dobrze.

Sam poród w wodzie to metoda, która usprawnia przebieg porodu, łagodzi stres, skurcze i bóle porodowe. Dziecko jest mniej zestresowane, gdy trafia do znanego mu środowiska wodnego. Poród w wodzie trwa o wiele krócej niż w takich normalnych warunkach.

Zespół szpitala do takiego typu porodu przygotowywał się m.in. poprzez specjalistyczne szkolenia. Trzeba dodać, że nowy trakt porodowy w szpitalu na Parkitce, to w dużej mierze zasługa byłego dyrektora Zbigniewa Bajkowskiego, w który w czasie swojej kadencji zrealizował inwestycje na 130 milionów złotych, w tym rozpoczął modernizację bloku porodowego, z przystosowaniem do porodów w wodzie. Fundusze na ten cel pozyskał od rządu i urzędu marszałkowskiego w Katowicach.

fot. FB WSS w Częstochowie

 

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *