Mniej zakażeń, więcej szczepień


Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przedstawił dziś szczegółowe dane dotyczące sytuacji epidemicznej w regionie.  

Jak ocenił, pod względem dostępności łóżek covidowych sytuacja w Śląskiem jest obecnie bezpieczna. – Mniej więcej przed samymi świętami mieliśmy szczyt w województwie śląskim – to było ponad 6 tys. przypadków na dobę, dzisiaj jest już w okolicy 3 tys. – mówił wojewoda.

Każdego dnia służby wojewody dokonują szczegółowej analizy danych dotyczących sytuacji epidemicznej w regionie. Jednym z istotnych parametrów, zwłaszcza pod kątem przygotowania bazy łóżek covidowych, są wyjazdy ambulansów do pacjentów. Brana pod uwagę jest tutaj liczba wyjazdów z pacjentem do szpitala, liczba pacjentów z rozpoznaniem covidowym, do których jedzie ambulans czy liczba pacjentów z Covid-19 przewiezionych do szpitali. Jak zaznaczył wojewoda, można w tym zakresie już zaobserwować pewne spadki.

Podstawowe dane związane z sytuacją epidemiczną porównywane są w ujęciu 7-dniowym. – Najpierw mieliśmy szczyt w liczbach bezwzględnych w odniesieniu do zakażeń, następnie mieliśmy szczyt w odniesieniu do hospitalizacji, a w tej chwili jesteśmy w tzw. szczycie dostępności do miejsc respiratorowych dla mieszkańców województwa śląskiego. Parametry pokazują, że we wszystkich w odniesieniu do ubiegłego tygodnia mamy trend spadkowy, natomiast w odniesieniu do liczby łóżek covidowych zajętych jest 2% więcej niż w ubiegłym tygodniu i 12% więcej zajętych jest respiratorów niż w ubiegłym tygodniu – podsumował wojewoda Jarosław Wieczorek.

Szczegółowe dane i wykresy zamieszczane są na bieżąco na profilu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego na portalu Facebook. Na grafikach oprócz danych przedstawiających liczbę nowych infekcji, zgonów czy ozdrowień można znaleźć też m.in. informacje dotyczące sytuacji w poszczególnych powiatach.

Jak podkreślił dziś wojewoda Jarosław Wieczorek, kluczowym elementem walki z koronawirusem są szczepienia. – W województwie śląskim mamy 950 tys. dawek szczepionek podanych do wczoraj. To pokazuje, że ta skala jest bardzo wysoka i nabrała bardzo istotnego przyspieszenia w ostatnich 2 tygodniach. Są dni, gdy jesteśmy w stanie zaszczepić ponad 30 tys. mieszkańców na dobę i ten procent populacyjny osób wyszczepionych z każdym dniem się powiększa – mówił wojewoda. – Zakładamy, że zainteresowanie obywateli i rejestracja na szczepienie będą bardzo silne, bardzo powszechne, tak, abyśmy mogli jak największą grupę osób zaszczepić – podkreślił.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *