OCHRONA DZIECKA PRZED PRZEMOCĄ


– to temat konferencji, która odbędzie się 10 maja inaugurując „Częstochowski Program Poprawy Bezpieczeństwa Dziecka w Rodzinie Dysfunkcyjnej i z Problemem Alkoholowym” realizowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Ośrodek Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi w Częstochowie.

– Pacjentami podstawowej opieki zdrowotnej są kobiety – ofiary przemocy oraz ich dzieci – mówi Małgorzata Nowak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie. – Są też nimi sprawcy przemocy. Lekarze pierwszego kontaktu leczą choroby, rany psychiczne i fizyczne, będące skutkami przemocy. Część z tych osób trafia do lekarza wielokrotnie, utrzymując wstydliwą tajemnicę, że są ofiarami przemocy domowej. Bywa, że prawda nigdy nie wyjdzie na jaw, a lekarz wciąż zajmuje się dziesiątkami dolegliwości nie mogąc postawić trafnej diagnozy. Powoduje to wzrost i tak już wysokich kosztów opieki medycznej oraz przedłuża dramat rodziny złapanej w potrzask obracającego się cyklu przemocy.

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podjęła działania zmierzające do poszukiwania i wdrażania nowych form poprawy bezpieczeństwa dzieci. Jednym z nich jest przygotowana konferencja poprzedzająca cykl szkoleń poświęconych przeciwdziałaniu przemocy domowej.

Konferencja rozpocznie się 10 maja o godz. 10.00 w Ratuszu Miejskim.

Szczegółowy program konferencji

Ochrona dziecka przed przemocą

10.00 – 10.15 – Otwarcie konferencji: Prezydent Miasta Częstochowy

10.15 – 11.00 – Społeczne i medyczne aspekty Zespołu Dziecka Maltretowanego – Krzywdzonego – od Hippokratesa do współczesności; Prof. Bibiana Mossakowska

11.00 – 13.30 – Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie w świetle nowych uwarunkowań prawnych; Przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

13.30 – 14.00 – Przerwa kawowa

14.00 – 14.15 – Częstochowski program poprawy bezpieczeństwa dziecka w rodzinach dysfunkcyjnych; Małgorzata Nowak

14.15 – 14.30 – Zadania kuratorów w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie; Alina Kula

14.30 – 14.45 – Kampania „Dzieciństwo bez przemocy”; Marta Radzioch, Alina Gruszka

14.45 – 15.00 – Zadania Policji w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie; Leszek Eliasz

15.00 – 15.15 – Dyskusja, wnioski. Zakończenie konferencji

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *