Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory samorządowe w Częstochowie


9 radnych dla PiS, 7 dla PO, 6 dla Lewicy, 2 dla Trzeciej Drogi i 1 dla Wspólnie dla Częstochowy. Będzie też druga tura wyborów na prezydenta. W szranki staną Monika Pohorecka z PiS i Krzysztof Matyjaszczyk z Lewicy. Trzeci wynik uzyskał Łukasz Banaś z KO.  W kampanii deklarował konieczność zmian w Częstochowie. Zatem czas spełnienie deklaracji i poparcie Moniki Pohoreckiej.

W Częstochowie chyba przeszło tornado. Wybory przyniosły duże zmiany. W czterech okręgach w Częstochowie wybieraliśmy 25 radnych, o trzech mniej niż dotąd, co jest efektem spadku liczby mieszkańców do progu 200 tys. mieszkańców. W Częstochowie w wyborach głos oddało  80 210 osób.
Wielka determinacja PiS w Częstochowie, na czele z Moniką Pohorecką, startującą na urząd prezydenta przyniosła efekty. PiS zdobył 9 mandatów i  wygrał wybory z wynikiem 27,36 proc. – na kandydatów tej partii oddano 21 967 głosów. Drugie miejsce uzyskała Koalicja Obywatelska –  zagłosowało na nią  22,85 proc. wyborców, co przełożyło się na wynik 7 radnych. Rządząca aktualnie Lewica uplasowała się na trzeciej pozycji, co więcej Krzysztof Matyjaszczyk – jak zapowiadano – nie wygrał w pierwszej turze. Przegranym tych wyborów jest komitet Alternatywa dla Częstochowy, który  nie uzyskał żadnego mandatu, a kandydat na prezydenta Tomasz Stala zajął 5. miejsce z wynikiem 5 504 głosy (6,81 proc.) oddanych na niego głosów.
Monika Pohorecka, politycznie ukształtowana przez posła Szymona Giżyńskiego, działająca od 20 lat pod jego skrzydłami, wyrosła na rasowego polityka. W niedawnych wyborach do Senatu uzyskała drugi wynik – zagłosowało na nią prawie 37 tysięcy częstochowian. Teraz, po niezwykle pracowitej kampanii, uzyskała rewelacyjny, drugi wynik i w drugiej turze walczy o fotel prezydenta. – Procentuje ciężka praca na rzecz Częstochowian i Częstochowy oraz talent polityczny Pani Moniki Pohoreckiej. Przez dwie ostatnie kadencje w częstochowskiej Radzie Miasta Pani Pohorecka dała się poznać jako osoba odważna, bezkompromisowa, podejmująca  wyzwania obnażające różne niedoskonałości obecnie rządzącej koalicji SLD-KO-WdC, czy nadużycia, jak chociażby sprawa kradzieży danych osobowych w głosowaniu budżetu obywatelskiego. Monika Pohorecka jako jedyna stawiła czoło temu skandalicznemu nadużyciu. Gratuluję Pani Monice świetnego wyniku, który jest także dowodem ciężkiej pracy całego komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Częstochowie, wszystkich startujących w wyborach oraz naszych członków i sympatyków, którzy nam pomagali. Trzymam kciuki za następną turę, działamy wspólnie dalej, bo walka się nie zakończyła,  i wierzę że razem możemy wiele osiągnąć, i jestem przekonany, że Monika Pohorecka będzie gwarancją dobrej i koniecznej zmiany w Częstochowie. Zatem do zwycięstwa dla Częstochowy i Częstochowian – powiedział poseł Szymon Giżyński. 

Podsumowując: PiS ma 9 mandatów, czyli o dwa więcej niż w kończącej się kadencji, KO  – 7, a miała – 3, a Lewica, która miała 12 radnych, teraz wywalczyła – 6, Trzecia Droga PL-PL 2050 Szymon Hołowni – 2 radnych, Wspólnie dla Częstochowy  Krzysztofa Matyjaszczyka – 1 mandat, czyli stracił 3.

Przedstawicieli w radzie miasta nie będą miały: Alternatywa dla Częstochowy (6,93  proc. poparcia), KWW Wybieram Częstochowę! (4,72 proc.) oraz KW Demokratyczna RP (0,71 proc. poparcia).

Skład nowej rady miasta w Częstochowie

 

Wyniki

 

KW Prawo i Sprawiedliwość

Katarzyna Jastrzębska (4651 głosów)

Monika Pohorecka (3771 głosów)

Artur Warzocha (3322 głosy)

Paweł Ruksza (2325 głosów)

Piotr Wrona (1696 głosów)

Karolina Kowalska (722 głosy)

Alan Piotrowski (711 głosów)

Beata Struzik (509 głosów)

Robert Leciński (408 głosów)

KKW Koalicja Obywatelska

Joanna Rekwirewicz (2393 głosy)

Łukasz Banaś (2206 głosów)

Łukasz Pabiś (1696 głosów)

Marcin Korzeniec (1611 głosów)

Marta Salwierak (1373 głosy)

Marcin Biernat (1320 głosów)

Barbara Gieroń (1220 głosów)

KKW Lewica

Zdzisław Wolski (1618 głosów)

Sebastian Trzeszkowski (1564 głosy)

Krzysztof Matyjaszczyk (1464 głosy)

Małgorzata Iżyńska (1345 głosów)

Zbigniew Niesmaczny (887 głosów)

Dariusz Kapinos (844 głosy)

KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – PSL

Marcin Maranda (1277 głosów)

Krzysztof Świerczyński (1227 głosów)

KWW Wspólnie dla Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk

Krystyna Stefańska (1153 głosy)

Podziel się:

4 komentarzy

  • Wynik pani Pohoreckiej nie jest wcale taki rewelacyjny. Ona jest silna słabością i miałkością prezydentury Matyjaszczyka. Pięć lat temu pan Warzocha zdobył kilka tysięcy głosów więcej przy zbliżonej frekwencji. Czyżby szklany sufit PIS-u?

    Odpowiedz
  • CZASY LEWICY MINĘŁY. Przez wieloletnie zarządzanie w Częstochowie przyczyniła się do wyludnienia miasta i spadku jego prestiżu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *