PATRIOTYCZNA UROCZYSTOŚĆ W CZĘSTOCHOWIE. Ordery Prezydenta Kaczorowskiego przekazane Jasnej Górze


16 czerwca 2018 roku na Jasną Górę do Jasnogórskiego Zbioru Sztuki Wotywnej przekazane zostały pamiątki po śp. Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie. Dary – cztery najwyższej rangi ordery – przywiozły córki śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego: Jadwiga Kaczorowska i Alina Jankowska.

Akt ofiarowania nastąpił podczas Mszy św. w Jasnogórskiej Bazylice. Przed Eucharystią na terenie Akademii Polonijnej, u stóp pomnika Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, odbyła się oficjalna uroczystość złożenia wieńców, która przebiegła wedle ceremoniału wojskowego. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.
Minister Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział „GCz”. – Dzisiejsza uroczystość to wyraz naszej wdzięczności wobec największych mężów stanu XX wieku, jednego z największych Polaków. Człowieka, który był depozytariuszem niepodległości Polski jako ostatni Prezydent Rzeczpospolitej na Uchodźstwie. Przekazane odznaczenia przyznane Panu Prezydentowi za jego postawę odwagi i patriotyzmem spoczną obok wotów, składanych przez polskich królów, hetmanów i największych wodzów. Ta chwila spina klamrą życiorys Prezydenta Kaczorowskiego, człowieka, którego setną rocznice urodzin leziemy obchodzić w przyszłym roku i który bez reszty poświęcał się sprawie niepodległości Polski. Z prezydentem Kaczorowskim miałem zaszczyt współpracować. Pamiętam jedno zdanie, które do mnie napisał: „Stawajcie zawsze w szeregu ludzi dumnych, prawych i zdolnych do najwyższych poświęceń na rzecz ojczyzny”. Zawsze też był blisko młodych ludzi, zobowiązując nas do przejmowania pamięci historycznej i patriotyzmu.

Córki Prezydenta Kaczorowskiego, wykonując Jego ostatnią wolę, przekazały na własność do jasnogórskich zbiorów cztery najwyższej rangi ordery swojego Ojca: Order Orła Białego – Krzyż z Gwiazdą (najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej); Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski – I Klasy z Gwiazdą (drugie pod względem starszeństwa polskie państwowe odznaczenie cywilne, po Orderze Orła Białego); Krzyż Wielki Orderu papieża Piusa IX (trzeci w kolejności order nadawany przez Stolicę Apostolską, nadany prezydentowi przez papieża Jana Pawła II); Order św. Michała i św. Jerzego (brytyjskie wysokie odznaczenie państwowe) oraz nagroda BENEMERENTI – niebieski kryształowy puchar (przyznana przez abp Sławoja Leszka Głódzia). Na akcie przekazania pamiątek podpisy złożyli: córki Jadwiga Kaczorowska i Alina Jankowska oraz o. Stanisław Rudziński, Kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.
Jadwiga Kaczorowska powiedziała, że przekazanie orderów było ostatnią wolą prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. – Przyjechałyśmy dzisiaj na Jasną Górę, aby u stóp Matki Boskiej złożyć ordery prezydenckie naszego Taty Ryszarda Kaczorowskiego. Reprezentujemy naszą mamę Karolinę Kaczorowską, która niestety nie mogła dzisiaj tutaj z nami przybyć, a która zdecydowała o przekazaniu orderów. W 1990 roku nasz Tato złożył insygnia władzy na ręce ówczesnego prezydenta Polski Lecha Wałęsy. Wówczas byłyśmy po raz pierwszy w Polsce i swe kroki od razu skierowaliśmy na Jasną Górę. Dlatego jest dla nas zaszczytem, że Ojcowie Paulini zechcieli dać wieczne miejsce dla pamiątek po naszym Tacie tu na Jasnej Górze, w sercu Polski – mówiła.

Ryszard Kaczorowski był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie w latach 1989–1990. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przyjął 41 honorowych obywatelstw, w tym Miasta Częstochowy.

Gośćmi honorowymi uroczystości były córki śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego: Jadwiga Kaczorowska i Alina Jankowska. Przybyli także: Kanclerz Kancelarii prezydenta Kaczorowskiego dr Jan Tarczyński; szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk; delegat prezydenta RP Andrzeja Dudy – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta minister Andrzej Dera; Kanclerz Kapituły Orderu Orła Białego Bogusław Nizieński; rektor Akademii Polonijnej ks. dr hab. Andrzej Kryński; poseł na Sejm Szymon Giżyński; senator Ryszard Majer, dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych prof. dr hab. Ryszard Szczepanik, weterani i kombatanci – uczestnicy walk o niepodległość Polski.
Homilię wygłosił o. Eustachy Rakoczy, paulin, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, bliski przyjaciel i kapelan śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. W kazaniu przypomniał sylwetkę ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, podkreślając przede wszystkim Jego związki z jasnogórskim sanktuarium.
List okolicznościowy do uczestników uroczystości skierował Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polski Marek Kuchciński – list odczytał poseł Szymon Giżyński. Poseł Giżyński w rozmowie z „GCz” podkreślił wielkość Prezydent Ryszarda Kaczorowskiego jako Polaka i patrioty. – Jego życiorys obramowany jest co najmniej dwoma testamentami. To symbol stałego przekazywania insygniów Rzeczpospolitej prezydentowi, który urzędował już w niepodległej Polsce w Warszawie. I drugi testament, który cały czas przeżywamy, to jest narodowa tragedia – katastrofa nad Smoleńskiem, gdzie wieczna służba ojczyźnie, miłość związana z darowaniem własnego życia na ołtarzu ojczyzny jest testamentem największym. Pamiętam z życiorysu prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego ujmujące szczegóły, do których on przywiązywał największą wagę: do formacji religijnej, rodzinnej, patriotycznej, harcerskiej, a także do zaprawy fizycznej, o czym mówił wprost. Te cechy pozwoliły mu przeżyć Kołymę i potem pozwoliły mu być sprawny i bardzo ważnym żołnierzem w Armii Andersa i dzielnym człowiekiem przez całe życie. Pan Prezydent imponuje całością swego wielkiego, świętego, patriotycznego żywota – powiedział poseł Szymon Giżyński
Przed Mszą Świętą delegacja częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości: poseł RP Szymon Giżyński, senator RP Ryszard Majer, radna częstochowska Justyna Kielesińska i wiceprzewodniczący Unii Laikatu Katolickiego w Częstochowie Krzysztof Janus – złożyła kwiaty przy Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze.
Senator Ryszard Majer podkreślił, że udział w tych uroczystościach jest patriotycznym obowiązkiem. – Jest to po raz kolejny docenienie miejsca, w którym jesteśmy. Częstochowa zasługuje na to, by tu, jak w swoistym skarbu Rzeczypospolitej składać najważniejsze rzeczy, które świadczą o niepodległości i naszej tożsamości. Ta uroczystość podkreśla wyjątkowość Częstochowy w skali kraju i liczymy na to, że będzie to jeden z kolejnych kroków do tego, by w przyszłości bardzo mocna zawalczyć o województwo częstochowskie – powiedział senator Ryszard Majer.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *