Dzień Dziecka z wędką w Krzepicach


84 dzieci odliczyło się ze swoimi rodzicami lub opiekunami na dorocznych zawodach wędkarskich dla dzieci w wieku od 4 do 13 lat w niedzielę 9 czerwca 2024 r. po południu nad zbiornikiem Łezka w Krzepicach. Na sześciu najlepszych w dwóch kategoriach wiekowych czekały puchary, pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, dla każdego zawodnika przygotowano też pokaźną paczkę ze słodyczami.

 

Zawody stały się już tradycją, organizowane są od lat, natomiast od 3 lat ich patronem jest ś. p. Tomasz Rakowski, były prezes koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Krzepicach.

„Zawodnicy przeważnie są mieszkańcami naszej gminy Krzepice, ale ogólnie zawody są otwarte dla wszystkich” – powiedział Gazecie Częstochowskiej jeden z organizatorów Grzegorz Sawicki, Prezes Koła PZW w Krzepicach. „Zwykle udział biorą zawodnicy w liczbie od 80 do 100, w zeszłym roku ich liczba przekroczyła setkę” – dodał. O ile regulamin dopuszczał łowienie dowolną metodą, o tyle większość zawodników wybrała metodę „tradycyjną”, spławikową, choć byli tacy, którzy łowili „na ciężko” czy „z koszyczkiem”. Przed przystąpieniem do konkurencji każdy uczestnik otrzymał „pakiet startowy”, który składał się z butelki soku owocowego oraz 2 dużych wafli w czekoladzie.

Zawody rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych: 4 – 8 lat oraz 9 – 13, nad ich przebiegiem oraz wyłonieniem zwycięzców czuwał sędzia Stanisław Potok. Przed rozpoczęciem konkurencji zawodnicy zajęli wylosowane miejsca i nęcili ryby, to znaczy wrzucali do wody „rybie smakołyki” aby je zwabić w pobliże swojego łowiska. Widać było wyraźnie duży udział płci pięknej nie brakowało zarówno dziewczynek jak i mam ze swoimi pociechami. W duetach zauważyć się dało dwie tendencje: dziecko łowi, a dorosły asystuje, albo na odwrót. Samo łapanie ryb trwało 2 godziny, potem jury zważyło złowione ryby i ustaliło zwycięzców. Organizatorem zawodów oprócz Polskiego Związku Wędkarskiego był Gminny Ośrodek Kultury w Krzepicach.

W kategorii młodszych wędkarzy pierwsze miejsce na podium zajęła Alicja Rychter łowiąc ryby o sumarycznej masie 0,735 kg, z drugą lokata uplasowała się Marcelina Chęcińska z wynikiem 0,565 kg, a z trzecie miejsce przypadło dla Jakuba Żłobińskiego, który złowił 0,52 kg ryb. W kategorii wiekowej 9-13 lat zwyciężył Filip Tekieli z masą złowionych ryb 1,120 g, następne miejsca kolejno zajęli: Jakub Patrzkowski (0,745 kg) oraz Piotr Kot (0,635 kg).

Sztuczny zbiornik wodny Łezka znajduje się w południowej części Krzepic, łowisko to ma nr C-61 i powierzchnię lustra wody 5 ha, administruje nim krzepickie koło PZW nr 25 okręgu PZW Częstochowa.

Maciej Świerzy

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *