Pieniądze dla niepełnosprawnych dzieci


Dwa częstochowskie Specjalne Ośrodki Szkoleniowo-Wychowawcze otrzymały z PFRON-u 300 tys. zł

W ośrodkach przebywają dzieci z umiarkowanym, znacznym i głębokim upośledzeniem umysłowym. Wnioski do programu Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych z prośbą o dofinansowanie napisały dwa Specjalne Ośrodki Szkoleniowo-Wychowawcze – nr 5 przy ul. Słowackiego oraz nr 1 przy ul. Legionów. Pierwszy otrzyma 187 tys. zł, drugi – 101 tys. zł.
Pieniądze zostaną przeznaczone na poprawienie warunków bytowych w internatach (wymianę szafek, łóżek zabawek), zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Ośrodek nr 5 chce wyposażyć pracownię polisensoryczną (wielozmysłową), kupić także minibus. – Myślimy o kupnie Opla na 9-12 osób. Da to nam swobodę w dowożeniu wychowanków na zajęcia terapeutyczne czy wycieczki. – mówi dyrektorka ośrodka nr 5, Małgorzata Bera. W Ośrodku nr 5 aktualnie jest 37 dzieci w wieku od 7 do 17 lat (w przyszłości także do lat 25). Przebywają codziennie od godziny 6 do 16.00, niektóre dzieci, spoza Częstochowy lub odebrane rodzicom na mocy wyroku sądowego, korzystają z całodobowego internatu. Ośrodek zatrudnia 37 osób, pedagogów z wyższym lub podyplomowym wykształceniem ze specjalizacjami terapeutycznymi, z oligofrenopedagogiki, także logopedę, psychologa, masażystę.
Z kolei dyrekcja Ośrodka nr 1 chce wyposażyć pracownię gospodarstwa domowego w aneks kuchenny. – Nasi wychowankowie mieszkający w internacie będą sami robić posiłki. Doposażymy także pracownię komputerową, rewalidacyjną, logopedii, muzyczno-plastyczną – mówi Ewa Galle, dyrektorka ośrodka nr 1 przy ul. Legionów. W ośrodku przebywa 73 podopiecznych, w tym 19 w internacie. Wśród tych ostatnich, 9 przebywa na stałe, troje nie może mieć nawet kontaktu z rodziną – zostały porzucone, mają sąd zakaz kontaktów z rodzicami.
Samochód kupiony przez Ośrodek nr 5 będzie wypożyczany ośrodkowi z Legionów.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *