Uniwersytet Jana Długosza wszedł do elitarnego grona uczelni posiadających status Uniwersytetu Europejskiego


W lutym 2023 roku Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie złożył wniosek o uzyskanie statusu Uniwersytetu Europejskiego , który został pozytywnie rozpatrzony 3 lipca bieżącego roku. – To nie tylko projekt, to fundamentalna zmiana funkcjonowania Uniwersytetu – mówi Rektor UJD, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.

 

Autorem projektu pod nazwą: Akronim COLOURS jest prorektor prof. dr hab. Janusz Kapuśniak. – Przedsięwzięcie współpracy dziewięciu uczelni jest rozpisane na cztery lata, początek planowany jest na styczeń 2024 roku. Liderem jest Uniwersytet w Niemczech – mówi prof. Janusz Kapuśniak.

– Uczelnie łączą, między innymi, charakter regionalny, wspólne osiągnięcia, wyzwania oraz praca na rzecz miasta. Projekt jest dofinansowany z Unii Europejskiej, Uniwersytet Jana Długosza na cztery lata otrzyma 800 tysięcy euro – podkreśla rektor Anna Wypych-Gawrońska.

Głównymi założeniami wynikającymi z przyznania statusu jest szerokie otwarcie działalności uczelni na innowacje i nowoczesność. Władze skupią się na stworzeniu takiej oferty, aby studenci mogli związać się z regionem. Ma być to zdecydowana reakcja na problemy związane z mocną emigracją studentów, którzy często wybierają uczelnie w innych, niż swoich rodzinnych miastach. Projekt zakłada również, m.in. wzmocnienie zrównoważonego regionu, transformacje cyfryzacji, kształcenie przy udziale firm czy organizowanie wspólnych seminariów.

Ważnym aspektem jest również wdrożenie nowoczesnego kształcenia oraz dydaktyki poprzez wprowadzenie systemu tutorskiego. Oznacza to, że system stanie się bardziej zindywidualizowany. Oprócz tego zakłada się wymianę kadr obejmującą różne formy mobilności – internetową, fizyczną i mieszaną.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *