W Centrum Opieki Paliatywnej celebrowano inaugurację nowej edycji kampanii “Pola Nadziei” i Światowy Dzień Hospicjów


W poniedziałek 10 października w Ogrodach Centrum Opieki Paliatywnej “Palium” w Częstochowie odbyły się Inauguracja Kampanii “Pola Nadziei” 2022/2023 oraz obchody Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej.

O nowej edycji kampanii “Pola Nadziei” mówiła Izabela Kaptacz, wiceprezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

– W tym roku, z racji, że nasze stowarzyszenie włącza się w światową kampanię „Pola Nadziei”, po raz kolejny celebrujemy sadzenie cebulek żonkili. Kwiaty te są symbolem nadziei – nadziei dla naszych pacjentów, którzy są w centrum naszej uwagi i którym poświęcamy swój czas, ale jednocześnie, przy których możemy wykazać się wiedzą oraz swoimi umiejętnościami – podkreśla wiceprezes Izabela Kaptacz. – Dla naszych pacjentów jest to także o tyle symboliczne, że żonkile zakwitają na wiosnę, co również przywodzi na myśl nadzieję. Właściwa część kampanii będzie trwała od marca do maja przyszłego roku, w związku z czym już teraz zapraszamy na szereg wydarzeń i spotkań, które stowarzyszenie będzie organizowało. Warto dodać, że jest to czas, kiedy zbieramy fundusze właśnie na opiekę paliatywną i hospicyjną.

Wiceprezes Izabela Kaptacz wyjaśniła również, czym właściwie jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.

– Stowarzyszenie od wielu lat uczestniczy również w Światowym Dniu Hospicjów i Opieki Paliatywnej, podczas którego wszelkie hospicja na całym świecie celebrują wraz ze społeczeństwem swoją działalność oraz, niejako, życie. Cicely Saunders, założycielka Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie, mówiła o potrzebach ludzi, którzy korzystają z opieki paliatywnej w następujący sposób: „Liczysz się do ostatniej chwili swojego życiaZrobimy wszystko co w naszej mocynie tylko pomagając ci spokojnie umrzeć, ale także żyć aż do śmierci”. Te słowa, będące też mottem naszej działalności, wpisują się w Światowy Dzień Hospicjów o tyle, że, mając świadomość, że każdy z nas prędzej czy później umrze, z jednej strony celebrujemy życie, lecz z drugiej staramy się uświadamiać o śmierci i pomocy, jaką może w jej przypadku nieść hospicjum. Poprzez podejmowane w takim dniu działania staramy się zaszczepić chęć niesienia pomocy m.in. w wolontariuszach, przyczyniając się tym samym do niesienia dobra innym i lepszego jutra – wyjaśniła wiceprezes Izabela Kaptacz.

W tym samym dniu Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej zorganizowało również swój Dzień Otwarty.

– Dzień Otwarty organizujemy po to, by wielu osobom, które np. boją się pobytu w hospicjum, uświadamiać, że hospicjum to coś, co jest, w pewnym sensie, obok nas wszystkich i co służy niczemu innemu, jak niesieniu dobra innym. Chcemy, by Dzień Otwarty był okazją do pokazania, jak bardzo nasza działalność jest potrzebna i by przyzwyczajać społeczeństwo do tego, że hospicjum jest dla każdego – podsumowała wiceprezes Izabela Kaptacz.

Akcja “Pola Nadziei” zrodziła się w Wielkiej Brytanii w 1988 roku. Organizacją inicjującą było Marie Curie Cancer Care (MCCC). Za cel akcji przyjęto zbieranie funduszy na utrzymanie hospicjów. W Polsce akcja pojawiła się dzięki współpracy MCCC z Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Pierwsza akcja odbyła się w Krakowie w 1998 roku.

Światowy Dzień Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej (ang. World Hospice and Palliative Care Day) jest corocznym, ujednoliconym dniem działania, którego celem jest świętowanie i wspieranie opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie. Celebruje się wówczas znaczenie opieki paliatywnej dla jakości życia pacjentów i propaguje równy dostęp do hospicjów dla wszystkich. Hasło przewodnie WHPCD na rok 2022 to Uzdrawianie serc i społeczności (ang. Healing Hearts and Communities)

MS

fot.: Bartek Bednarek/MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *