MZD przygotowany do odśnieżania. Akcja zima ma to kosztować około 13 milionów


Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie informuje, że przeprowadzony został odbiór specjalistycznego sprzętu, którego używać będzie firma wykonująca usługę utrzymania dróg w mieście w sezonie zimowym. Formalnie „Akcja Zima” rozpoczyna się w Częstochowie 1.11, a swój finał ma z końcem kwietnia.

Do walki ze śniegiem i lodem na drogach, chodnikach i obiektach w mieście zadysponowanych będzie maksymalnie m.in.: 21 zestawów pługopiaskarek, 16 aut ciężarowych z pługami, 5 uzbrojonych w niezbędny osprzęt traktorów, dwa mikrociągniki do odśnieżania chodników oraz dwa, potężne auta z wirnikami do zastosowania w przypadku skrajnie niekorzystnych, zimowych warunków atmosferycznych. Jednocześnie w gotowości do przeprowadzenia prac ręcznych, wspomagających pracę maszyn, pozostanie czterdziestoosobowa grupa pracowników, którzy będą wykonywali potrzebną robotę tam, gdzie nie sposób wykorzystać pojazdy mechaniczne np. do oczyszczania i posypywania kładek czy 9 tys. m2 przejść dla pieszych. Przewiduje się, że w sezonie zimowym do wykorzystania potrzebne będzie ok. 4 tysiące ton mieszanki solnej, która w dużej części została już także zabezpieczona na terenie bazy firmy.

– W ubiegłym roku „Akcja Zima” pochłonęła z miejskiej kasy więcej środków niż pierwotnie szacowano. Na ten sezon przewidywania zostały więc skorygowane, a budżet, który trzeba zabezpieczyć na ten cel oscyluje w okolicach 13 mln zł brutto. Przypomnijmy, że firma wykonawcza świadczy usługę całorocznego utrzymania dróg, którego zima jest częścią. Umowa, którą wyłoniony w przetargu wykonawca związany jest z miastem, obowiązuje łącznie przez trzy lata. Trwa drugi rok realizacji usługi – informuje rzecznik MZD i MPK Maciej Hasik.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *