Zamiast samochodem można i bombowcem


DZIEŃ BEZ SAMOCHODU OKIEM PRZEDSZKOLAKA – 22 WRZEŚNIA

– Czym można jeździć w „Dzień bez samochodu”? – pytał zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Majer wychowanków Miejskich Przedszkoli – nr 4, przy ul. Witkiewicza 4 i nr 20, przy ul. Wierzbowej 20 – podczas podsumowania konkursu z okazji „Dnia bez samochodu”. Problemów z odpowiedzią nie było. „Na rowerze, hulajnodze, rolkach. Można też przejść się pieszo, a nawet… przelecieć się bombowcem” – posypały się odpowiedzi.

Na rozdaniu nagród w Przedszkolu nr 4, w piękny, słoneczny dzień – 22 września, organizatorzy konkursu: Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego i Wydział Środowiska Urzędu Miasta Częstochowy uhonorowali wszystkich 110. uczestników przedsięwzięcia. – Chcemy dziś zwrócić uwagę na to, że można obejść się bez samochodu z korzyścią dla otaczającego nas środowiska. Każdy z was pokazał, że doskonale potrafi chronić przyrodę, a przy okazji odkryliśmy wiele talentów artystycznych – zwrócił się do młodych ekologów zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Majer.
W tym roku temat „Dnia bez samochodu” Wydział Środowiska Urzędu Miasta po raz pierwszy podjął w grupie najmłodszych częstochowian. O organizację konkursu poprosił Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. Tym sposobem dzieci obu placówek przeszły gruntowną edukację proekologiczną. – Nie na darmo ktoś mądry powiedział, że czym skorupka nasiąknie za młodu, tym na starość trąci. Poprzez ciekawie poprowadzoną naukę oraz zabawę dzieci od najmłodszych lat uczą się wrażliwości na piękno przyrody i rozumieją, że troska o nią jest konieczna. Potrzeba ochrony środowiska naturalnego staje się bliska i oczywista – mówi naczelnik Wydziału Środowiska Robert Magdziarz.
Konkurs podzielono na część plastyczną i sprawnościową. W etapie plastycznym pt.: „Dzień bez samochodu widziany oczami przedszkolaka” maluchy w barwny i bardzo pomysłowy sposób opowiedziały o idei tematu przewodniego. Powstały piękne, pomysłowe prace. Natomiast w konkursie sprawnościowym pt.: „Zamiast samochodu wybieram…”, pod okiem harcerzy na łonie natury dzieci walczyły o prymat najbardziej zręcznego przedszkolaka.
W Przedszkolu nr 20 konkurs nadzorowała nauczycielka Joanna Baryła. – Przeprowadziliśmy z wychowankami pogadanki na temat zagrożeń nadmiaru samochodów, zachęcałyśmy do spędzania wolnego czasu na powietrzu, jazdy środkami miejskiej komunikacji i naturalnie na rowerze. To pomogło im zrozumieć problematykę, co zaowocowało bardzo ciekawymi pracami – mówi Joanna Baryła. Jak się nam przyznała, ekologia to jej konik i dzięki przychylności dyr. Anny Kromiszewskiej, ideę ochrony środowiska upowszechnia w placówce od kilku lat. Efektem jest świetnie funkcjonujące w przedszkolu koło Ligi Ochrony Przyrody. – W konkursie na najlepiej działające koło LOP zajęliśmy już dwukrotnie zdobyliśmy najwyższe laury. Raz zajęliśmy pierwsze miejsce, raz – drugie. Jesteśmy aktywni i przeprowadzamy liczne akcje proekologiczne. Zbieramy baterie, organizujemy patrole ekologiczne, bierzemy udział w konkursach przyrodniczych. Teraz planujemy wykonanie przyrodniczej ścieżki edukacyjnej – dodaje pani Joanna.
Również w Przedszkolu nr 4 dyrekcja i nauczyciele dbają o kształtowanie wrażliwości ekologicznej u swoich wychowanków. – Inicjatywa Urzędu Miasta i ZHP doskonale wplotła się w realizowany przez nas we wrześniu temat bezpiecznego poruszania się na drogach – mówi dyr. placówki Małgorzata Imielińska-Malenta i przy okazji podkreśla sukcesy swoich przedszkolaków. – W 2006 roku zajęliśmy pierwsze miejsce w konkursie „Czysta Częstochowa”, organizowanym przez Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Wygraliśmy wówczas zestaw kina domowego, który służy dzieciom do dzisiaj. Edukacja ochrony środowiska jest stałym punktem programu. Uczymy segregacji odpadów, przeprowadzamy akcje sprzątania naszej okolicy. Włączamy do działań rodziców naszych wychowanków. Wspólnie zrealizowaliśmy antynikotynowy program profilaktyczny „Czyste powietrze wokół nas” – dodaje dyrektor Małgorzata Imielińska-Malenta.
URSZULA GIŻYŃSKA

Wyniki przeprowadzonych konkursów:
Konkurs plastyczny:
I miejsca
Katarzyna Zawadzka – Przedszkole nr 20
Anna Pyzalska – Przedszkole nr 4
II miejsca
Oliwia Rak – Przedszkole nr 20
Wiktoria Rubin – Przedszkole nr 4
III miejsca
Paweł Dylewski – Przedszkole nr 20
Aleksandra Kamieńska – Przedszkole nr 4

Konkurs sprawnościowy:
I miejsca
Stanisław Luks – Przedszkole nr 4
Michał Baryła – Przedszkole nr 20
II miejsca
Adam Paliwoda – Przedszkole nr 4
Wiktor Deska – Przedszkole nr 4
Mikołaj Włodarczyk – Przedszkole nr 20
III miejsca
Marcel Nowicki – Przedszkole nr 4
Julia Podsiadła – Przedszkole nr 20

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *