INTERWENCJA / CZĘSTOCHOWA / Kamienica przy Wolności 29 bohaterem programu telewizyjnego


30 marca 2022 roku, na placu przed dworcem głównym PKP w Częstochowie, miał miejsce program telewizyjny „Głos Regionów”, poruszający problem katastrofalnego stanu kamienicy przy ul. Wolności 29, której zarządcami są ZGM TBS i niewielka Wspólnota Lokalowa. W programie, prowadzonym na żywo, uczestniczyli lokatorzy, członkowie Komitetu Obywatelskiego Mieszkańców, na czele z Piotrem Kapustą i Marcinem Noconiem, oraz radni częstochowscy Klubu Prawo i Sprawiedliwości: Katarzyna Jastrzębska i Monika Pohorecka Piotr Kaliszewski i Paweł Ruksza.

 

O kamienicy przy ul. Wolności 29 i problemach mieszkających tam lokatorów pisaliśmy na początku marca br. Stan prawie stuletniego budynku jest zatrważający. To efekt, jak twierdzą mieszkańcy, braku stałej technicznej opieki i braku remontów. – Kamienica jest w tragicznym stanie, w zasadzie nadaje się albo do rozbiórki, albo do kapitalnego remontu – podkreślają. Kolejnymi problemami są bezdomni lokatorzy zajmujący pustostan w kamienic, którzy dodatkowo przyczyniają się do dewastacji oraz śmietnik z zalegającymi tygodniami śmieciami, który staje się źródłem odoru i siedliskiem bakterii. Za ten „luksus” lokatorzy – jak nam mówią – słono płacą, więcej podobno niż w spółdzielniach mieszkaniowych, bo ich czynsze wynoszą około tysiąca złotych.

– Nasze życie w tej kamienicy to koszmar i udręka. Boimy się o zdrowie nasze i naszych dzieci. Boimy się przychodzących tu bezdomnych, często pijanych i niebezpiecznych, nie wiemy, kto stoi w klatce, bo mają oni klucz do drzwi zewnętrznych. Skąd? Nie wiemy. Odczuwamy też ciągły wstyd, bo ludzie z zewnątrz, widząc stan kamienicy i kręcące się tu osoby, uważają nas za patologię – mówi pani Agnieszka. – Żaden człowiek nie chce żyć w takich warunkach, a dzisiaj zwierzęta żyją w lepszych warunkach. Mieszkam tu już pięć lat i nie było tu żadnych remontów, nawet malowania. Kamienica się wali. Czy chodzi o to, aby doprowadzić ją do kompletnej ruiny, a potem sprzedać za grosze? Interweniujemy, ale ciągle bezskutecznie – stwierdza w programie pani Agnieszka.

Obecny na spotkaniu dyrektor ZGM TBS mówił o kilku inwestycjach przeprowadzonych w kamienicy – poprawie stropu nad schodami do piwnicy i wymianie drzwi. Obiecywał wprowadzenie do kamienicy centralnego ogrzewania, na co zgodę miało wyrazić Fortum. – W związku z planowanym montażem centralnego ogrzewania przeprowadzanie remontów w tej chwili nie jest odpowiednie – mówił dyrektor.

Obecni radni PiS podkreślali, że problemem kamienicy zajmują się od dawna. W ostatnich dniach radna Monika Pohorecka złożyła w tej sprawie interpelację. W imieniu mieszkańców monitował także radny Piotr Kaliszewski, który dodatkowo wspiera mieszkańców zrzeszonych w Komitecie Obywatelskim Mieszkańców, walczących o możliwość wykupu lokali w zasobach komunalnych według sprawiedliwych zasad, czyli uwzględniających wkład własny w remonty i utrzymanie mieszkań, otrzymanych często w stanie wymagającym kapitalnych napraw i renowacji, oraz przy zastosowaniu przelicznika adekwatnego do stawek stosowanych przed 2019 rokiem, kiedy uchwałą radni radykalnie podnieśli stawki wykupu lokali komunalnych. – Mieszkańcy czują się oszukani, bowiem przez lata czekali na decyzję wykupu swoich mieszkań i tych decyzji nie otrzymali. W międzyczasie głosami radnych rządzącej w Częstochowie koalicji – Sojuszu Lewicy Demokratycznej Platformy Obywatelskiej i Wspólnie dla Częstochowy – przegłosowano uchwałę, która zmieniła zasady wykupu mieszkań komunalnych, co spowodowało drastyczny wzrost cen i uniemożliwiło wykup mieszkań po wcześniej obowiązujących cenach – komentuje Piotr Kapusta.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *